You are currently viewing Plastik fantastik? Eun-Ju Kim

Plastik fantastik? Eun-Ju Kim

Często nie zdajemy sobie sprawy z czegoś, co jest nieodłącznym elementem naszego funkcjonowania. Bierzemy to wręcz za coś oczywistego i nie zastanawiamy się nad tym, jak często po to sięgamy, ile zużywamy i jaki wpływ mają nasze działania na środowisko, obecnie i za kilkadziesiąt lat. Może najwyższy czas to zmienić?

Zarys fabuły

Wiecie, że w 1992 roku do oceanu na skutek sztormu wpadło kilka kontenerów wypełnionych plastikowymi zabawkami do kąpieli? Po tamtym incydencie ludzie znajdowali je w różnych miejscach na świecie i to w bardzo dobrym stanie. Zabawki straciły tylko kolor, a tak żadne sztormy, słone wody, czy słońce niczym im nie zaszkodziły. Taki test mógł przejść tylko plastik, który jest niebywale trwały. Potrafi być elastyczny lub twardy jak skała. Dzięki temu szybko stał się niezbędny i wykorzystywany praktycznie we wszystkim. Tylko czy naprawdę jest on nam aż tak potrzebny?

Plastik fantastik? to kolejna pozycja wydawnictwa Babaryba, która mówi o zanieczyszczaniu naszej planety. Tym razem głównym tematem został plastik. Po ilości zużycia, tworzywo niezwykle niezbędne, tylko czy faktycznie tak musi być?

Słów kilka o szacie graficznej

Ji-Won Lee odpowiedzialna za wygląd książki postarała się o to, by była ona przyjemna dla oka małego czytelnika. Ilustracje są proste i obrazują, to co można wyczytać z tekstu. Dodatkowym plusem są wykresy obrazujące to, o czym czytamy. Dzięki temu oraz dobrze umieszczonej na stronach treści cała zawarta tutaj wiedza jest prostsza do przyswojenia.

Moje wrażenia

Eun-Ju Kim na ponad 30 stronach umieściła naprawdę dużo faktów oraz ciekawostek na temat opisywanego tworzywa. Plastik fantastik? uświadamia nas, ile rzeczy jest z niego zrobionych i jak często się nim otaczamy. Obecnie ludzie używają około 300 ton plastiku rocznie, podoba nam się to, że jest wydajny, trwały, łatwo dostępny i prosty do wyprodukowania. To zaledwie mała część tego, czego możemy dowiedzieć się o bohaterze tej książki, wiedza w niej zawarta została dostosowana do wieku odbiorcy, ale nie jest koloryzowana. Autorka w przystępny sposób podaje fakty, wspomina, kiedy powstał, czym tak naprawdę jest plastik, co się z niego produkuje. Wspomina o jego przydatności, ale również szkodliwości.

Na zakończenie

Na nas Plastik fantastik? wywarło bardzo duże wrażenie, chociaż temat zanieczyszczenia i dbania o planetę nie jest nam obcy. Publikacja punktuje ogromem zebranych w niej informacji, lekkim sposobem jej przekazania oraz faktu, że zachęca do rozmów wokół tego tematu. Szata graficzna też ma tutaj swoje znaczenie, bo czasami pozwala wyobrazić sobie daną rzecz czy obieg tworzywa. Książka nie nuży, prawdę mówiąc, wywołuje spore zainteresowanie, mnoży pytania i podsuwa rozwiązania, jak sami możemy ograniczyć użytkowanie plastiku.

Jeśli dziecko w waszym otoczeniu zadaje mnóstwo pytań o ekologię, to Plastik fantastik? będzie dla niego idealnym tytułem. My polecamy, bo nic tak nie uczy, jak dobrze napisana publikacja dla najmłodszych.

Autor: Eun-Ju Kim
Ilustrator: Ji-Won Lee
Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz
Tytuł: Plastik fantastik?
Tytuł oryginału: Plastics, Their Past, Present and Future
Wydawnictwo: Babaryba
Wydanie: I
Data wydania: 2019-09-20
Kategoria: popularnonaukowa dziecięca (3+)
ISBN: 9788362965717
Liczba stron: 38


Ten post ma 6 komentarzy

 1. Martyna K.

  Cieszy mnie, że powstaje coraz więcej książek o ekologii. To ważny temat.

 2. Chciałabym jeszcze bardziej dbać o naszą planetę, chociażby kupować produkty, które nie są tak mocno zapakowane w plastikowe opakowania, chciałabym, aby to producenci zmienili mentalność.

 3. dyedblonde

  ale super propozycja myślę, że genialna dla młodszych choć pewnie wielu dorosłych by też coś z niej wyniosło 😀

 4. Zuzka

  Myślę, że to ciekawa publikacja. Chętnie zamówię ją do mojego domu i zapoznam z nią moje dzieci.

 5. Miye

  Uważam, że takie publikacje są nam w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne, ważne by zainteresowały również dzieci!

Dodaj komentarz