You are currently viewing Dzieciństwo sławnych ludzi Petra Texlová

Dzieciństwo sławnych ludzi Petra Texlová

Każdy dorosły był kiedyś dzieckiem, sławni ludzie, o których uczymy się w szkole również. Mieli swój czas na naukę, zabawę i marzenia o tym, kim kiedyś będą. Okazali się tacy sami jak inne dzieci, a czy to nie najlepszy przykład, że każdy z nas może stać się kimś tak istotnym dla wszystkich ludzi?

Zarys fabuły

To dwadzieścia pięć historii o dzieciństwie sławnych ludzi z dziedziny muzyki, geografii, literatury, chemii, malarstwa, mody, filmu. Można by wymieniać i wymieniać. Autorka oddaje głos każdej z postaci, a te opisują, co robili, gdy byli mali, czym się interesowali i jak wyglądało ich życie. My możemy zgadywać, kto akurat jest narratorem danych ciekawostek, a następnie odkryć zakryty kafelek, aby się przekonać, czy dobrze obstawialiśmy.

Sama jestem z natury ciekawskim człowiekiem i lubię cały czas dowiadywać się czegoś nowego. Zwłaszcza gdy dany temat mnie bardzo intryguje. Lubię też tę ciekawość świata u Potworków i dlatego tym razem skusiłam się na Dzieciństwo sławnych ludzi. Czy było warto?

Słów kilka o szacie graficznej

Jak to w książkach dla dzieci bywa, najpierw zwracam uwagę na wydanie, a te jest cudowne! Twarda oprawa, na okładce sam tytuł i sylwetki postaci, o których poczyta się w środku. Cenię sobie minimalizm, a tutaj przykuwa on uwagę. Po zajrzeniu do środka jest tylko lepiej. Każda z rozkładówek ma taki sam schemat układu. Na dwóch stronach otrzymujemy całkiem sporo informacji w pigułce za pomocą tekstu, grafik, ramek, barwne tła czy też ciekawostki. Na skrzydełku znajduje się przedstawiający daną postać rysunek oraz kilka informacji o jego osiągnięciach.

Moje wrażenia

Dzieciństwo sławnych ludzi zachwyca nie tylko wyglądem, ale również samym faktem, że w sposób przyjemny uzupełnia wiedzę z lekcji lub pozwala nią na nich zabłysnąć. Tytuł został dopracowany tak, by dziecko czytając go czuło nieustannie zaangażowanie i chęć odkrywania kolejnych faktów oraz ciekawostek. Tekst jest miły dla oka i nie ma też go aż tak dużo. Wszystko dostosowano do docelowego odbiorcy, sporo informacji, ciekawostek z różnych epok, krajów i kultur opisano, jak nie jedną najlepszą przygodę. Publikacje można czytać na raz, po jednej rozkładówce lub wyrywkowo. Plusem jest również to, że w trakcie czytania można pobawić się w zgadywanki i odkryć skrzydełko dopiero po stwierdzeniu, jaka osoba mówiła właśnie o swojej przeszłości.

Na zakończenie

Sięgnięcie po Dzieciństwo sławnych ludzi było moim zdaniem strzałem w dziesiątkę. Głównie ze względu na Potworki, które ta książka zafascynowała, ale i dla osobistej frajdy. Bo sama wielu rzeczy nie wiedziałam, a jednak zgadywałam o kim właśnie mowa i cieszyłam się jak dziecko, gdy trafiałam. Jestem zachwycona poziomem trudności, czasami trzeba pogłówkować, ale bywa też tak, że po jednym zdaniu wiadomo o kim mowa. To dobrze, bo dzieci nie lubią, gdy jest zbyt prosto lub trudno. Fajne jest również to, że czuć niebywałą lekkość przekazu i pomimo zawartej w książce wiedzy ta nie przytłacza. Śmiało mogę rzec, że raczej tylko podsyca apetyt na więcej.

Z jakichś powodów takie osoby, jak Newton, da Vinci, Hipokrates i wiele innych postaci są uważani za lepszych i ważniejszych. A prawda jest taka, że to tacy sami ludzie jak my. Dzieciństwo sławnych ludzi pokazuje to najlepiej. Gdy byli dziećmi, tak jak my mieli swoje zainteresowania, ulubione zabawy, marzenia. Ich życie było pełne radości oraz smutków, mieli czas na obowiązki, naukę, zabawę. Wspierani przez rodziców i pełni nadziei na ciekawą przyszłość. Ta książka to nie tylko ogrom wiedzy o sławnych ludziach, ale pokazanie, że każdy z nas może osiągnąć bardzo dużo. Wystarczy bardzo chcieć i dawać z siebie wszystko.

Autor: Petra Texlová
Ilustrator: Tomáš Tůma
Tłumaczenie: Piotr Salewski
Tytuł: Dzieciństwo sławnych ludzi
Tytuł oryginału: Dětstvi slavných
Wydawnictwo: Adamada
Wydanie: I
Data wydania: 2021-10-07
Kategoria: lit. dziecięca (6+)
ISBN: 9788381184946
Liczba stron: 48Dziękuję!

Ten post ma 17 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Bardzo ciekawa i warto wartościowa książka. Świetnie, że zawiera aspekt motywacyjny.

 2. Justyna

  Bardzo fajna propozycja mi się osobiście podoba. Moje dzieci jeszcze nie znają tych sławnych osób, to dopiero przed nimi.

 3. Martyna K.

  Dobrze, że był to strzał w dziesiątkę. Chętnie zwrócę uwagę na tę lekturę w przyszłości.

 4. Adrianna

  Bardzo ciekawa i bez wątpienia bardzo inspirująca i pożyteczna książka dla najmłodszych. Na pewno spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

 5. Czytałam podobną serię, gdzie nobliści ukazani zostali jako dzieci, przyznam, że wiele się dzięki niej dowiedziałam, chociaż kierowana do młodych czytelników. 🙂

 6. Monika Kilijańska

  W przypadku takich książek dla dzieci zastanawiam się, czy większą frajdę z ich czytania mają dorośli, czy same dzieci 😉 Niemniej książeczka wygląda bardzo ciekawie i, jak widać, nadaje się dla każdego.

 7. Zuzka

  Sama chętnie mogłabym sięgnąć po tę książkę. Zainteresowałaś mnie i zapiszę sobie ją, żeby nie zapomnieć.

 8. Aleksandra NS

  Bardzo lubię takie książki i ta również jest na mojej liście książek do przeczytania. Może być dobra.

 9. Ola

  Świetnie, że pojawiają się takie pozycje. Myślę, że choć adresowana do dzieciaków, mnie również by zainteresowałą.

 10. Aga D

  Takie książki bardzo lubię, a ostatnio zauważyłam, że i rodzice ich szukają w bibliotece. Ciekawe, jakie sławne osoby są najpopularniejsze.

 11. Paula

  Będę miała ją na uwadze na przyszłość i może skuszę się na tę pozycję.

 12. Ala

  Świetna propozycja. Mój synek jeszcze jest trochę za mały na taką książkę, ale kto wie, może za jakiś czas po nią sięgniemy. 😉

 13. Miye

  Książeczka wygląda bardzo ciekawie, ktoś miał naprawdę fajny pomysł, chętnie zajrzałabym do środka 🙂

 14. Joanna

  Świetna książka. Koniecznie musi pojawić się w naszym domu. Spodoba się moim dzieciom.

 15. Kamila z naciskiem na szczęście

  Fajnie tak od małego wiedzieć coś więcej niz Wikipedia i to jeszcze z papierowej książki 🙂

 16. Karolina Kosek

  bardzo lubię takie książki dla dzieci, sama po nie chętnie sięgam i dowiaduję się ciekawych rzeczy

Dodaj komentarz