You are currently viewing Finding Back to Us Bianca Iosivoni

Finding Back to Us Bianca Iosivoni

Ten, kto twierdził, że czas leczy wszystkie rany, był cholernym kłamcą. Niektóre rany nigdy się nie zagoją. I być może nawet nie powinny. Może potrzebujemy bólu, żeby pamiętać, jak ważni byli dla nas ludzie, których straciliśmy.*

Zadziwiające jak działa nasz umysł i serce. Nieraz działają tak, by ochronić nas przed niewyobrażalnym cierpieniem. Wypierają wspomnienia i emocje, zastępują je innymi, równie intensywnymi, ale mniej przytłaczającymi i odbierającymi coś ważnego. Tylko prawda jest taka, że przed nimi się nie ucieknie, możemy wmawiać sobie, że wszystko jest dobrze, ale przyjdzie czas, gdy będzie trzeba się z nimi zmierzyć.

Zarys fabuły

Callie unika dłuższego przebywania w rodzinnym domu. Jednym z powodów są wspomnienia, które nadal wywołują ból oraz rozpacz, drugi to jej przybrany brat, którego nienawidzi. Gdyby nie on ich rodzina byłaby nadal w komplecie, a co gorsza zaraz po tym, co się stało kilka lat temu, zniknął i pozostawił ją samą oraz bez odpowiedzi. Teraz Callie na prośbę siostry przyjeżdża na wakacje do domu i z niechęcią odkrywa, że Keith wraca w tym samym czasie, a co gorsza postanawia zostać i zrobić wszystko, by się do niej zbliżyć. Tylko czy jest gotowa mu wybaczyć?

Finding Back to Us musiało odczekać trochę na swoją kolej i swoją drogą nie do końca wiem, czemu zwlekałam tyle czasu z czytaniem. Lubię pióro autorki i nawet, jak porusza wątki, za którymi nie przepadam, to i tak pochłaniam książkę z dużym zainteresowaniem. Tak właśnie było w przypadku tej historii.

Moje wrażenia

Bianca Iosivoni bez wątpienia potrafi w emocje, bo to one odgrywają tutaj główną rolę. Miłość rodzicielska, siostrzana, więzi przyjaźni, ból po stracie, rozpacz, miłość romantyczna i nienawiść, która zaślepia. Tego jest naprawdę dużo, ale całość została świetnie poprowadzona i napisana tak, że trudno się oderwać od lektury i o niej zapomnieć. Finding Back to Us to próba poradzenia sobie ze stratą, zrozumienia swoich uczuć, wybaczenia oraz zrzucenia brzemienia poczucia winy. A że w życiu nic nie jest łatwe, to mamy w książce skrajności i walkę serca z rozumem, stawianie kroków do przodu i cofanie się. Z powieści bije autentyzm i życiowość, a problemy bohaterów nie są wydumane.

Słów kilka o bohaterach

Jeśli chodzi o postacie, to dobrze możemy poznać całą rodzinę Callie, dużo czytamy o jej siostrze i przybranej mamie, ale to ona i Keith są najważniejsi. I muszę przyznać, że ich charakterystyka jest rewelacyjna. Całość poznajemy z punktu widzenia Callie, ale wręcz namacalny jest ból odczuwany przez Keitha. Równie dobrze czuć zagubienie Callie, jej nienawiść, żal i fascynacja mieszają w głowie i sprawiają, że działa pod wpływem emocji, a mi nawet przez chwilę nie przyszło na myśl, by oceniać jej postępowanie. Bo jak zrozumieć takie przeżycia? Dużym plusem jest ich relacja, a zwłaszcza, to jak postępuje Keith, jego troska i stanowczość potrafią przyprawić serce o jego szybsze bicie.

Na zakończenie

Nie przepadam za wątkiem przyrodniego rodzeństwa w książkach, bo w 3/4 przypadków jest on poprowadzony na siłę, bo to kontrowersyjne. Dało się to odczuć w Finding Back to Us w przypadku macochy dziewczyny. Jej reakcja była moim zdaniem na siłę, jak i obiekcje tej dwójki, a raczej samej Callie – to w sumie bardziej kolejna warstwa muru obronnego, by nie poddać się uczuciom. Poza tym książka jest rewelacyjna, napisana lekko, ale nie pozbawiona głębi oraz życiowych aspektów. Pełna emocji i odnajdywania się w swoich uczuciach, radzenia sobie z traumą i godzenia z tym, co odeszło i prawdą. To też przypomnienie, by robić, co kochamy, a nie co uważamy, że ktoś od nas, by tego oczekiwał.

Finding Back to Us to opowieść niezwykle bolesna, ale jednocześnie piękna i pokazująca, jak wielką moc ma miłość. Tej powieści nie da się przeczytać ekspresowo, bo nie pozwalają na to te wszystkie emocje i myśli bohaterów, ale uwierzcie mi, że warto spędzić czas z tym tytułem. Bianca Iosivoni ponownie udowodniła, że potrafi zajrzeć w głąb ludzkich dusz i wywlec na wierzch nawet to, co najbardziej skryte.

Autor: Bianca Iosivoni
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
Tytuł: Finding Back to Us
Tytuł oryginału: Finding Back to Us
Wydawnictwo: Jaguar
Wydanie: I
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: new adult
ISBN: 9788382662320
Liczba stron: 400

Finding Back to Us
Finding Back to Us | Feeling Close to You | Fighting Hard For Me

Dodaj komentarz