You are currently viewing Dotyk śmierci J.D. Robb

Dotyk śmierci J.D. Robb

Bez względu na to, jak daleko się ucieknie, przeszłość zawsze zostaje dwa kroki za nami.*

Możemy podejmować własne decyzje i iść drogą, którą sami wybierzemy, ale nie uciekniemy przed przeszłością. To ona w jakimś stopniu zawsze nami kieruje i wytycza trasę, my tylko możemy zdecydować, czy będzie to wybór zły, czy też dobry.

Zarys fabuły

Eve Dallas to policjantka z dziesięcioletnim doświadczeniem, jest odważna, bystra i zdolna. Potrafi szybko reagować i ponosić konsekwencje swoich decyzji oraz czynów, ale nawet ona ma swoje granice. Niestety w jej pracy nie zawsze jest czas na ogarnięcie się po jednej sprawie, zanim pojawi się kolejna. Ktoś w okrutny sposób zabija damę do towarzystwa, Sharon DeBlass będącą też wnuczką senatora DeBlass. Mężczyzna ten jest prawicowcem, a sprawa staje się niezwykle delikatna ze względów politycznych. Dla Eve liczy się jednak tylko odnalezienie mordercy, bo od samego początku wiadomo, że nie jest to zwykłe morderstwo na tle seksualnym, a dopracowany w każdym calu czyn, który zostanie powtórzony jeszcze pięć razy. Zaczyna się wyścig z czasem, kto wygra?

Oblicza śmierci to dość obszerny cykl Nory Roberts, który początkowo tworzyła pod pseudonimem J. D. Robb. Miałam okazję czytać kilka tomów, ale sporo jeszcze przede mną i uznałam, że pojawienie się wznowień, to dobra okazja, by poznać go od początku. Tak też w moje ręce wpadł Dotyk śmierci – pierwszy tom.

Moje wrażenia

Dotyk śmierci to dobrze skonstruowany thriller, który do samego końca trzyma w napięciu i intryguje. Autorka niemalże na samym końcu wyjawia dopiero prawdę, która mrozi krew w żyłach i budzi sprzeciw. J.D. Robb tworzy intrygę na wielu płaszczyznach, podsuwa poszlaki i podejrzanych, co doprowadza do pewnego rodzaju zamętu. Nie tylko w śledztwie, ale i w życiu prywatnym policjantki. Niezbyt często udaje się połączenie kryminalnej warstwy z romansową, a jednak tutaj to wychodzi naprawdę dobrze, autorka dba, by było czuć emocje, ale nie przeszły na pierwszy plan. W książce liczy się sprawa bestialskich morderstw, powiązań politycznych i siła pieniądza. Toteż szczegółowy opis prowadzenia śledztwa, odcięcia prywatnych odczuć od zawodowych powinności, ale też walka o sprawiedliwość i niewinnych.

Słów kilka o bohaterach

Co jest dużym atutem tej książki, to charakterystyka postaci. Wszyscy ważni bohaterowie mają swój czas i możemy ich poznać. Zwłaszcza Eve, stopniowo odkrywaną jest jej przeszłość i dzięki temu lepiej rozumie się jej obecne postępowanie. Podoba mi się w niej to, że pokazuje swoje dwie twarze, tę stanowczą i nieustępliwą oraz tę bardziej wrażliwą, ostrożną i starającą poradzić sobie z traumą z dzieciństwa. Ciekawy jest również Roarke, z jednej strony zimny oraz zdystansowany, z drugiej niezwykle opiekuńczy i wytrwały. Mamy też postać mordercy, tutaj do końca nie wiadomo, kto i dlaczego.

Na zakończenie

Dotyk śmierci wciąga od pierwszych stron, to świetnie poprowadzona intryga, której nie da się nic zarzucić. Z ogromnym zainteresowaniem śledziłam bieg wydarzeń i wraz z bohaterką próbowałam dojść do prawdy. Plus za to, że nic nie było oczywiste, że było brutalnie, przerażająco i nic nie wyjaśniało się zbyt szybko. To długa droga ze ślepymi korytarzami, błędnymi tropami i domysłami. Wątek romansowy pozwalał odetchnąć od gęstej atmosfery pełnej niepokoju oraz strachu. Ciekawym smaczkiem jest umieszczenie fabuły w futurystycznym świecie, gdzie normy społeczne czy też gadżety oraz styl życia dość znacząco się różnią.

Polecam Dotyk śmierci fanom kryminalnych klimatów połączonych z lekkim dodatkiem miłosnych uniesień. J.D. Robb skupia się tutaj na realnym opisie sprawy, nie boi się brutalnych opisów i zawiłości politycznych. Buduje poczucie niepewności oraz niepokoju i sprawia, że jak najszybciej chcę się dotrzeć do ostatniej kropki.

Audiobook (czyta): Anna Matusiak
Autor: J.D. Robb (Nora Roberts)
Tłumaczenie: Małgorzata Cendrowska-Saganowska
Tytuł: Dotyk śmierci
Tytuł oryginału: Naked in Death
Wydawnictwo: Świat Książki
Wydanie: I
Data wydania: 2024-04-24
Kategoria: thriller
ISBN: 9788382893007
Liczba stron: 400

Oblicza śmierci
Dotyk śmierci | Sława i śmierć | Kwiat nieśmiertelności

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać, chociaż obawiam się trochę tych politycznych zawiłości.

 2. Agnieszka

  Nie miałam okazji jeszcze czytać nic tej autorki, mimo że wiem, jak jest popularna wśród czytelników

 3. Joanna

  Książka totalnie w moim klimacie, więc z ogromną przyjemnością zapoznam się z tym tytułem.

 4. zaczytanamarzycielka8

  Cieszę się, że wydawnictwo postanowiło wznowić te serię bo pamiętam, że kiedyś czytałam pojedyncze tomy i bardzo mi się podobała 🙂 Chętnie sobie skompletuje 😉

 5. Martyna K.

  Dawno nie sięgałam po książki tej zagranicznej pisarki. Miło można spędzić czas także ze wznowieniami.

 6. dyedblonde

  intryga podobają mi się świetnie poprowadzone intrygi ciekawe czy książka ostatecznie wpadłaby mi w oko

Dodaj komentarz