Citybreaki

Daleka podróż jest fajna i bliska… też. Każda jest dobra, bo każda nas czegoś uczy. Nie ma znaczenia, jak daleko jedziemy, ważne, żeby przywieźć coś z powrotem. [s. 10]

Chyba każdy gdzieś kiedyś wyjechał – wakacje, wycieczka, odwiedziny rodziny bądź znajomych czy też wspólny wypad. Nie ważne co jest powodem wyruszenia z domu, tylko co dzięki temu można zobaczyć, poznać, posmakować oraz nauczyć się czegoś nowego.

Porada na Europę. Tanie podróżowanie to opis dziesięciu wypadów Jakuba Porady, które nie trwały dłużej niż dwa dni. Tak zwane citybreaki można zaplanować na weekend lub nawet w środku tygodnia jeśli ma się tyle potrzebnego wolnego czasu. Porada w tej publikacji udowadnia, że przy odpowiednim planowaniu oraz przygotowaniu można zwiedzić wiele ciekawych miejsc i przy tym się nie wykosztować.

Sięgnięcie po ten tytuł było z mojej strony całkowicie spontaniczne. Kojarzę autora z telewizji, ale nie miałam pojęcia, że podróżuje i opisuje swoje wyprawy. Nie wiedziałam jak pisze, nie miałam pojęcia czego mogę się spodziewać po zawartości, ale coś mnie pokusiło i mam. Czy był to trafny wybór?

Na początek wspomnę może o tym jak została ona wydana. Każda podróż to tak jakby rozdział, można je czytać po kolei albo losowo, kto jak woli i co go bardziej ciekawi. Na początku każdego nowego rozdziału są Parametry podróży (po co, czym, za ile, czas na dotarcie, pobyt oraz co warto zapamiętać) a na końcu znajduje się zawsze małe podsumowanie w którym mowa o plusach i minusach miejsca pobytu, lista płac (czyli co ile kosztuje) oraz plan dla luzaków lub prymusów. Na początku publikacji znajduje się też mały wstęp o raz kila porad, co warto mieć w podróży i jak się do niej przygotować. Zaś na końcu znajduje się kilka istotnych zasad. Ciekawym dodatkiem są najważniejsze zwroty w kilku językach na wewnętrznych stronach okładki.

Ale to, co najważniejsze, to relacja tego gdzie był i co widział Jakub Porada. Jestem zachwycona jego podejściem do tych spontanicznych, ale jednocześnie zaplanowanych wypraw. To niesamowicie otwarty człowiek nie tylko na nowe miejsca, ale również ludzi, smaki i obyczaje. Do tego ma talent do opisywania tego co się mu przydarzyło, posiada lekkość pisania, poczucie humoru a co ważniejsze nie ubarwia niczego. Z ogromną ciekawością pochłaniałam kolejne strony i zachwycałam się zdjęciami. Jest ich cała masa, nie mal na każdej stronie i skutecznie odwracają uwagę od tekstu. Cieszę się, że ich nie zabrakło, bo dla mnie książka podróżnicza musi składać się ze słów oraz mnóstwa zdjęć, by wyobraźnia mogła sobie poszaleć.

Najlepsze w tym wszystkim jest jednak to, że takie podróże są naprawdę realne. Wystarczy spontaniczna decyzja, zaplanowanie wszystkiego, sprawdzenie potrzebnych rzeczy, zamówienie biletów, rezerwacja pokoju i… można jechać. Oczywiście nic nie jest pewne, mogą wydarzyć się niespodziewane sytuacje, ale zawsze w końcu znajdzie się jakieś rozwiązanie. Trzeba też pamiętać, by za dużo nie planować na raz oraz brać pod uwagę, że może się nie udać zrealizować całego.

Gorąco polecam Poradę na Europę. Tanie podróżowanie wszystkim miłośnikom publikacji podróżniczych. Autor pisze przyjemnie, szczerze i ciekawie, pokazuje swoim czytelnikom miejsca godne odwiedzin i okrutnie kusi. Od nas zależy czy mu na to pozwolimy.

Ps. Jak odzyskam aparat pokażę kilka zdjęć. 😉


Autor: Jakub Porada
Tytuł: Porada na Europę. Tanie podróżowanie
Wydawnictwo: National Geographic
Data wydania: 2014-04-13
Kategoria: podróżnicza
ISBN: 9788375967319
Liczba stron: 320
Ocena: 8/10

Wyzwania:
Klucznik
2016
(1.
Ładne oczy masz, 2. Książka z długim tytułem)

Dodaj komentarz