You are currently viewing Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych Samantha Newman (Adaptacja)

Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych Samantha Newman (Adaptacja)

Prawie pięćset lat temu żył sobie pewien dramatopisarz, który tworzył komedie oraz dramaty. Szekspir pisał w zupełnie innych czasach, a jednak jego dzieła do dziś są omawiane w szkołach i wystawiane w teatrach. Chociaż mija tyle czasu od ich powstania, to tematyka jest na tyle uniwersalna, że łatwo się w nich odnaleźć.

Zarys fabuły

Szekspir to nie dramat zawiera w sobie wstęp dotyczący Szekspira oraz piętnaście historii będących adaptacjami najsłynniejszych dzieł tego twórcy. Wszystkim znany Romeo i Julia, Makbet, Otello, Sen nocy letniej czy Hamlet. Mamy też Stracone zachody słońca, Wiele hałasu o nic, Burzę, Zimową opowieść i kilka innych tytułów. Wszystkie uznane za klasykę literatury, a jednak poruszają bardzo uniwersalne tematy. Codzienność, wierzenia, trochę magii, rodzinne perypetie i miłość. Nie różnią się zbytnio od tego, o czym czytamy we współczesnej literaturze, prawda?

Szczerze muszę przyznać, że nie było mi po drodze z większością dzieł Szekspira, ale oczywiście te „najważniejsze” znam. Dlatego też z ciekawością sięgnęłam po Szekspir to nie dramat, by chociaż w jakimś stopniu na początek poznać je w takim wydaniu, ale też, by Potworki mogły się z nimi oswoić przed zderzeniem z oryginałami w szkole i ich omówieniem. Czy warto dać tej publikacji szansę?

Słów kilka o szacie graficznej

Nie da się ukryć, że wydawnictwo ponownie się postarało i wydanie robi wrażenie. Duży format twarda oprawa, przykuwająca wzrok okładka, rodem niczym z baśni. No i środek. On chyba zachwyca najbardziej. Dużo prac Khoa Le, które imponują każdym najdrobniejszym elementem i współgrają z treścią. Rysunki są pełne szczegółów, barwne i ukazujące, to co skryte w słowach. Najlepsze w nich jest to, że widać na nich klimat każdego tekstu. To sprawia, że jeszcze łatwiej jest wczuć się w poznawane historie i przeżywać je wraz z bohaterami.

Moje wrażenia

Samantha Newman, a także Anna Hikiert-Bereza (bo o tłumaczce warto tu wspomnieć) w tych adaptacjach stawiają na ich autentyczność, ale przy tym sprawiły, że tekst jest zrozumiały i prosty w odbiorze dla współczesnego odbiorcy. Każdy młody czytelnik ma szansę zapoznać się w pewnym stopniu z ówczesnym stylem pisania, ale przy tym nie zniechęcić jego topornością. Szekspir to nie dramat ma za zadanie przybliżyć utwory tego dramaturga i pokazać, że klasyka nie jest taka straszna, jak może się wydawać. Uproszczone, skrócone, ale nie pozbawione sensu i tego, co w nich było najważniejsze. Nie brakuje tu emocji ani wrażeń.

Na zakończenie

Należy pamiętać, że Szekspir to nie dramat to zbiór adaptacji opartych na dziełach tego słynnego dramatopisarza i mogą być dalekie od pierwowzorów. Nie ma jednak powodu, by kręcić na to nosem. Samantha Newman dostosowała je bowiem do potrzeb współczesnego młodego odbiorcy i wbrew pozorom nie uprościła ich aż tak bardzo. Naszła mnie nawet myśl, że najpierw warto samemu zapoznać się z tymi historiami i zdecydować, czy w danym momencie wszystkie nadają się dla dziecka. Bo jest w nich śmierć, zło i dużo smutku. Nie mniej żałuję, że takiego tytułu nie było kilkanaście lat temu, bo z pewnością przekona nie jedno dziecko, że warto dać klasyce szansę.

Polecam Szekspir to nie dramat do czytania w domu, ale nadal się też idealnie do edukacji szkolnej we wczesnym etapie. Teksty Samanthy Newman dostarczają mnóstwa wrażeń, a wraz z ilustracjami Khoa Le tworzą całość, od której trudno się oderwać.

Autor: Samantha Newman (Adaptacja)
Ilustrator: Khoa Le
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza
Tytuł: Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych
Tytuł oryginału: Shakespeare’s Stories
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: lit. dziecięca (7+)
ISBN: 9788327686305
Liczba stron: 128


Ten post ma jeden komentarz

  1. Agnieszka Kaniuk

    Takie książki pomagają ważną wiedzę przekazać w sposób przystępny i bardzo przyjazny.

Dodaj komentarz