You are currently viewing Tristan Strong wybija dziurę w niebie Kwame Mbalia

Tristan Strong wybija dziurę w niebie Kwame Mbalia

– Ale to sen rzeczywistości twojego świata. Baśnie, bajki, to wszystko, co uważasz za zmyślone, to tutaj istnieje. Nie jesteśmy tylko opowieściami… jesteśmy realni, marzymy, mamy nadzieje i boimy się tak samo jak wy […].*

Strach jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nawet najodważniejsi mają w sobie lęki, z którymi się zmagają. A co dopiero młodzi ludzie będący na krawędzi drogi. Zagubieni, niepewni tego, co ich czeka i rzuceni nagle w wir niesamowitych wydarzeń.

Zarys fabuły

Tristan to nastolatek, któremu obecnie nie jest zbyt łatwo. Stara się poradzić sobie z utratą najbliższego przyjaciela, przegrał właśnie pierwszą walkę, a co gorsza wakacje ma spędzić u dziadków. Czy może być coś gorszego? Okazuje się, że owszem. Bo w dziwnych splotach wydarzeń chłopak wybija dziurę w niebie. I będzie musiał sobie z tym poradzić, chociaż tam, gdzie trafi, nic nie będzie znajome, a zadanie do wykonania niebezpieczne.

Jestem łasa na książki z wątkami mitologicznymi. Szczególnie tymi, których mitów oraz legend jeszcze nie znam. Tristan Strong wybija dziurę w niebie to pierwszy tom serii o mitologii afrykańskiej i byłam ciekawa, czym może mnie zaskoczyć.

Moje wrażenia

Kwame Mbalia stworzyła historię, która początkowo jest trochę chaotyczna, ale to bardziej brak wiedzy o danej mitologii. Dobrze jest poczytać trochę o niej przed rozpoczęciem przygody z Tristanem. Bo jak już wiemy, co i jak, to fabuła wciąga w wir wydarzeń i nie pozwala o sobie zapomnieć. Autor stworzył powieść o nastolatku, który musi zmierzyć się ze stratą kogoś bliskiego, ale również poczuciem rozczarowania i strachem. Opisuje jego codzienność, w której zaczynają dziać się niesamowite rzeczy. Nagle trafia do innego świata, poznaje prawdę o sobie i odkrywa, że mocno namieszał. Dużo się w tej książce dzieje, akcja pędzi dość szybko, ale wbrew pozorom wszystko ma swój czas i miejsce. Nie brak tutaj momentów pełnych śmiechu, niebezpieczeństw, strachu, a także budzących smutek. No i oczywiście przygoda i mitologia. Tristan Strong wybija dziurę w niebie to cała zgraja nowych postaci, legend i opowieści. Autor fajnie ze sobą łączy każdy element i tworzy książkę, która czyta się ekspresowo.

Słów kilka o bohaterach

Jeśli chodzi o postacie, to szczególnie podoba mi się charakterystyka Tristana. To nastolatek, którego można spotkać na co dzień. Ma wady i zalety, nie zawsze wie co robić lub myśleć, popełnia błędy, uczy się na nich i stara zrozumieć to, co go spotyka. Najbardziej jednak przyklaskuje temu, że po odkryciu swoich umiejętności nie staje się odrazu najlepszy i nadal jest niepewny i ma trudności w wypełnianiu zadania. Nie mogę też nie wspomnieć o Gumowej Małej, to rewelacyjna postać. Niby taka niepozorna, irytująca i zabawna, a jednak nie powinno się jej bagatelizować. Zdecydowanie jest moim ulubieńcem.

Na zakończenie

Miałam mały problem z wczuciem się w fabułę, ale gdy rozjaśniło mi się w głowie pod względem kto jest kim, z zainteresowaniem czytałam dalej. Jednak szkoda trochę, że tak mało jest w książce o samych bogach i mitologicznych istotach. Liczę, że pod tym względem kolejny tom bardziej się rozkręci. Poza tym małym mankamentem Tristan Strong wybija dziurę w niebie to naprawdę fajna pozycja dla wielbicieli mitologicznych klimatów, dobrego humoru oraz wartkiej akcji. Myślę, że każdy nastoletni czytelnik może zżyć się z głównym bohaterem. Co prawda trudno jest wyobrazić sobie, że my przeżywamy podobne sytuacje, ale emocje temu towarzyszące nie są nikomu obce. Cała historia dostarcza mnóstwa wrażeń i dzięki niej czas upływa szybciej oraz przyjemniej.

Tristan Strong wybija dziurę w niebie to bardzo dobry początek serii, gdzie autor przybliża swoim czytelnikom mitologię afrykańską. Pokazuje jak fascynujące, zaskakujące i pouczające może być życie. Przy tym jednak nie moralizuje, bardziej wplata to przesłanie gdzieś między kolejne słowne przepychanki, zabawne momenty czy kolejną pasjonującą przygodę.

Autor: Kwame Mbalia
Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Tytuł: Tristan Strong wybija dziurę w niebie
Tytuł oryginału: Tristan Strong Punches a Hole in the Sky
Wydawnictwo: Galeria Książki
Wydanie: I
Data wydania: 2021-08-30
Kategoria: fantastyka
ISBN: 9788366173903
Liczba stron: 490
Ocena: 7/10

Tristan Strong
Tristan Strong wybija dziurę w niebie | Tristan Strong niszczy świat | Tristan Strong Keeps Punching

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Aga

  To niezwykle oryginalny motyw ta mitologia i naprawdę mnie ta książka kusi. Mamy dwa tomy w bibliotece, ale akurat pierwszy jest wypożyczony

 2. Martyna K.

  O motologii afrykańskiej jeszcze nie czytałam, więc na pewno mam co nadrabiać.

 3. Zuzka

  Bardzo lubie, kiedy w książkach pojawiają się nawiązania do mitologii. Z reguły nie czytam książek tego typu jak ta, ale czuję się zaintrygowana.

 4. Kamila z naciskiem na szczęście

  Jak byłam młodsza to uwielbiałam mitologię, chyba muszę do niej wrócić, albo właśnie poczytać coś z takim wątkiem 🙂

 5. Miye

  Przyznam szczerze, że nie słyszałam o tym tytule, a brzmi całkiem interesująco.

 6. Aleksandra NS

  O tej książce jeszcze nie słyszałam. U Ciebie zawsze znajdę jakieś ciekawe propozycje do czytania.

Dodaj komentarz