You are currently viewing Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 4

Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 4

RECENZJA MOŻE ZAWIERAĆ SPOILERY Z TOMU TRZECIEGO

Do każdego pożegnania wypadałoby się przygotować, ale zazwyczaj życie przyłapuje nas na nieprzygotowaniu.*

Czasami los wystawia nas na próbę. Zwłaszcza gdy sami nie jesteśmy pewni tego, czy jesteśmy na właściwym miejscu i czy podołamy oczekiwaniom innych. Bo jak spełniać wyznaczone zadanie, gdy wszystko wokół się sypie i budzi obawy?

Zarys fabuły

Na Czarodziejki czyha kolejne niebezpieczeństwo. Nerrisa staje się coraz groźniejsza i potrafi uderzyć w dziewczyny tak, że stają się one coraz słabsze. Przez nią nie wiedzą już, co jest jawą a co snem. Wszystko się pogarsza, gdy zdobywa Serce Kondrakaru. Czy Strażniczki pokonają dawną powierniczkę serca, gdy co chwilę doświadczają niepowodzenia, a w życiu prywatnym również im się nie układa?

Muszę przyznać, że im więcej tomów za mną, tym bardziej przekonuje się, ile zapomniałam z opowiadań o Czarodziejkach. I powrót do nich jest nie tylko powrotem do dzieciństwa, ale również poznawaniem opowieści jakby na nowo. Czym zatem zaskoczyła mnie Księga 4?

Słów kilka o szacie graficznej

Niezmiennie zostaje pod urokiem tego nowego wydania. Pięknie prezentuje się na regale i zachwyci każdego kolekcjonera. Dość masywne, dobrze złożone śliczne okładki i śliski papier dają niesamowity efekt. A do tego te ilustracje. Pomimo że rysowników jest kilku, to wszystko się ze sobą łączy. Ilustracje tworzą wspólna całość, zachwycają kolorystyką, ruchem, tym, że każdy detal ma znaczenie. Na pracach artystów widać emocje, mimikę twarzy, dbają o to, by pokazać, jak różni są bohaterowie. Uchwycili sposób poruszania się, ubierania, a także jak się zmieniają pod wpływem emocji.

Moje wrażenia

No robi się coraz ciekawiej. Teraz już nie ma czasu na wprowadzenia, bo czytelnik jest w samym środku wydarzeń. Księga 4 skupia się głównie na Will, która ma teraz sporo do przetrawienia. Odkrywa, że była cały czas obserwowana, Nerissa mąciła jej w głowie, a na dodatek pojawia się ojciec, którego praktycznie nie pamięta. Każdy w takiej sytuacji czułby się przytłoczony, a jednak nastolatka pokazuje, że ma w sobie dużo siły, wiary i potrafi dostrzegać, gdy ktoś nią manipuluje. Pokazuje również, że dzieci mają prawo wiedzieć o wszystkim, co ich dotyczy, bo też mogą mieć własne zdanie. Na plus jest również charakterystyka Nerissy, jest wiarygodna w byciu złą. Ma cel, do którego dąży, przedstawia swoją historię i według niej ma sens, że jest zła i pała chęcią zemsty.

Na zakończenie

Księga 4 pochłonęła mnie od pierwszych stron, bo już słabo pamiętam, co tam się u dziewczyn działo. No i wersja komiksowa różni się nieco od bajkowej. Byłam ciekawa ciągu dalszego z Nerissą, tego, co zrobią Strażniczki i jak to wpłynie na Kondrakar oraz ich dalsze losy. A trzeba przyznać, że w tym zeszycie sporo się dzieje. Nie brakuje nagłych zwrotów akcji, dramatycznych momentów i całej masy skrajnych emocji. Czarodziejki zmieniają się z każdą historią, dojrzewają, uczą się siebie, ale również umacniają swoją przyjaźń. Myślę, że młodzi czytelnicy bez problemu wczują się w ich losy, będą rozumieli ich dylematy, lęki i problemy. Podoba mi się, że scenarzyści pokazują dojrzałość przyjaciółek, zachodzące w nich zmiany, a także to, że cały czas się uczą.

Dla mnie Księga 4 była niezwykle emocjonalna oraz pełna wrażeń. Nie mogłam oderwać się od czytania, bo tyle się w niej dzieje. Nawet gdy jest bardzo źle, gdy wątpimy w siebie, gdy zawodzą nas inni, to wszystko pokonamy. Wystarczy wierzyć i mieć wokół siebie zaufane osoby. Nie zawsze będzie łatwo i miło, ale przecież najważniejsze jest ufać sercu.

Autor: Elisabetta Gnone
Ilustrator: Francesco Artibani, Elisabetta Gnone, Bruno Enna, Gianluca Panniello, Daniela Vetro, Giulia Conti, Alessia Martusciello, Paola Mulazzi, Graziano Barbaro, Federico Bertolucci, Giada Perissinotto, Manuela Razzi,
Tłumaczenie: Joanna Szabunio
Tytuł: Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 4
Tytuł oryginału: W.I.T.C.H.
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: fantastyka
ISBN: 9788328159594
Liczba stron: 504

Czarodziejki W.I.T.C.H.
Księga 1 | Księga 2 | Księga 3 | Księga 4 | Księga 5 | Księga 6 | Księga 7


Ten post ma 6 komentarzy

 1. Martyna K.

  Na pewno było miło spędzić czas z tą lekturą. Wydanie jest naprawdę piękne.

 2. Aga

  To jest kawał komiksu, który warto mieć na półce, jeśli się jest fanem czarodziejek.

 3. Aleksandra NS

  Okej, to już jest księga 4? W takim razie mam sporo do nadrobienia. Muszę koniecznie przeczytać te książki.

 4. Kamila z naciskiem na szczęście

  Przyznam się, że i ja mało pamiętam, mimo, że kiedyś kochałam Witch, chyba też muszę sobie odświeżyć!

 5. Zuzka

  Gdyby moja córka była większa, to bym jej zamówiła całą serię. Jednak zanim ona się tym zainteresuje ( o ile tak będzie) to minie jeszcze wiele lat.

 6. Miye

  Cudna seria komiksów, które są dla mnie bardzo nostalgiczne. Zawsze przypominają mi wakacje nad morzem, kiedy to zaopatrywałam się w kioskach jeszcze w te takie cienkie zeszyciki.

Dodaj komentarz