You are currently viewing “Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” Nikola Kucharska

“Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” Nikola Kucharska

Wszystko na świecie żyje i niestety kiedyś umiera. Taka jest kolej rzeczy i nie da się z tym nic zrobić. Zwłaszcza jeśli chodzi o zwierzęta i brak ostrożności w dbaniu o to, by ich gatunki przetrwały, a także o ich środowisko naturalne.

Zwierzęta są z nami cały czas i poznajemy je od najmłodszych lat. Najszybciej uczymy się oczywiście o tych domowych i występujących w naszym otoczeniu. W pewnym momencie jednak poznajemy również zwierzęta całego świata. I na pewnym etapie zdobywania wiedzy jesteśmy ciekawi ich przodków oraz dlaczego wyginęły. Intryguje nas, jak wyglądali, żyli oraz jak wyginęli.

Z odpowiedziami przystosowanymi do dzieci w wieku 7+ przybywa Nikola Kucharska, która już prędzej zachwyciła młodych czytelników książeczką Opowiem ci mamo, co robią koty oraz Jak to działa? Ciało człowieka. Czy Zwierzęta, które zniknęły, zadowolą swoją zawartością młodych poszukiwaczy wiedzy?

Nikola Kucharska wykonała naprawdę dobrą robotę. Zwierzęta, które zniknęły, zachwycają już samą szatą graficzną. Wydane w twardej oprawie, w dużym formacie rzeczywiście są, jak atlas, który można przeglądać. Tym bardziej że jego zawartość jest bogato ilustrowana i dzięki temu suchy tekst nabiera kształtów oraz barw. Wszystko się ze sobą łączy i łatwo dopasować teksty do obrazków, a to chyba w tej publikacji jest najważniejsze.

Czego dowiemy się przeglądając Zwierzęta, które zniknęły? Na samym początku mamy uproszczony schemat ewolucji kręgowców lądowych, które dzielą się na synapsydy, ptaki, ssaki, płazy, gady. Dalej są informacje, kiedy i gdzie pojawiły się pierwsze zwierzęta oraz jak się rozwijały. Wymieniono kilka zwierząt z dawnych epok oraz te wymarłe i występujące w różnych erach. Poznamy anatomię dinozaurów, a także sławnych paleontologów (np. Richard Owen czy nasi polscy Grzegorz Niedźwiedzki, Jerzy Dzik i Tomasz Sulej). W książce jest też szczegółowa kopalna mapa świata, gdzie zaznaczone są miejsca odkrycia szczątków zwierząt, zawiera też ona spis największych zwierząt w historii, listę bliższych i dalszych krewnych człowieka oraz poznamy teorie wymierania. Pod sam koniec Nikola Kucharska umieściła rozpiskę, w jakich muzeach można oglądać prehistoryczne zwierzęta, a także dość sporo informacji podała o tych niedawno utraconych i zagrożonych obecnie zwierzętach.

Muszę przyznać, jestem zaskoczona zawartością tej publikacji, spodziewałam się masy ilustracji i odrobiny wiedzy będącej zachętą, by powoli poszukiwać coraz więcej informacji, a dostałam 64 stronicową książkę zawierającą ogrom fascynujących faktów. I to nie tylko dla dziecka, ale też dla niejednego dorosłego. Szczerze przyznam, że osobiście z fascynacją przewracałam kolejne strony i chłonęłam wiedzę. Zwierzęta, które zniknęły to pozycja zdecydowanie dla czytelnika, który interesuje się tematem zwierząt i jest ciekawy tego, jakie żyły przed laty na tej planecie.

Z czystym sumieniem polecam Zwierzęta, które zniknęły dla każdego, niezależnie od wieku czy płci, bo uważam, że to prawdziwa skarbnica wiedzy. Książka sprawdzi się jako prezent oraz okazja do wspólnie spędzonego czasu z dzieckiem.

Autor: Nikola Kucharska
Tytuł: Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2018-10-03
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788310133199
Liczba stron: 64
Ocena: 8/10

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Magda

    Myślę, że moje dziewczyny byłyby bardzo zainteresowane. Pozdrawiam i zapraszam 🙂

  2. Katarzyna Krasoń

    Moja magiczna dusza mówi chcę to mieć. Pięknie wydany album, cudowna i ciekawa treść więc chętnie przeczytam całą ksiązkę.

Dodaj komentarz