You are currently viewing “Wielka księga wartości” Anna Gasol, Teresa Blanch

“Wielka księga wartości” Anna Gasol, Teresa Blanch

Dla każdego dziecka ten wielki świat jest niekończącą się przygodą, która dzień w dzień pozwala odkrywać nam nie tylko otoczenie, ale również ludzi oraz ich zachowania i właściwe reagowanie na każdego człowieka. Dzieci mają tę przypadłość, że są boleśnie szczere i czasem nieświadomie mogą urazić. Jak więc najlepiej przekazać im, co jest właściwe, a co nie?

Na pomoc wszystkim zainteresowanym przychodzi Wielka księga wartości będąca zbiorem szesnastu opowiadań mówiących o różnych, najbardziej istotnych wartościach, którymi powinniśmy kierować się każdego dnia. Zarówno my dorośli, jak i dzieci uczone przez nas tego, że nie liczy się narodowość, kolor skóry, miejsce zamieszkania czy też wyznawana wiara. Prawdy takie, jak przykładowo tolerancja, o tym, że nic nie przychodzi łatwo, życzliwość, solidarność, zrozumienie, uczciwość lub akceptacja powinny być zawsze na pierwszym miejscu.

Kiedy tylko zobaczyłam, że w zapowiedziach wydawnictwa Nasza Księgarnia pojawiła się Wielka księga wartości, to od razu wiedziałam, że muszę zaopatrzyć w ten tytuł biblioteczkę bratanków. Może nie na teraz, bo publikacja jest skierowana do dzieci w wieku 6-10 lat, ale za rok czy dwa przyda się idealnie. No i przecież czasem nie liczy się wiek, a dojrzałość emocjonalna oraz… dobra zabawa.

I wiecie co? Ani przez chwilę nie żałuję tego wyboru, bo już bardzo dawno nie trafiłam na tak dobrą i wartościową książkę z dziecięcej półki. Ona nie tylko pięknie się prezentuje, zachwyca ilustracjami i dostarcza dobrej zabawy poprzez krótkie historyjki, ale przede wszystkim jest pełna dobrego przekazu. Dzięki niej w sposób łatwy i przyjemny możemy przekazać najmłodszym, co tak naprawdę jest ważne, jak powinno się postępować i co może sprawić przykrość.

Zdecydowanie walorem tej publikacji jest jej twarda oprawa, która zdradza, co zastaniemy w środku. Opowiadania są krótkie, a treść niezbyt skomplikowana i każde dziecko powinno zrozumieć tekst bez problemu. Gdyby jednak nastąpiły jakieś trudności, to idealnym jego uzupełnieniem są ilustracje w wykonaniu Valentiego Gubianasa. Ilustracje zachwycają i przypominają kreską te stare bajki sprzed lat. Jest kolorowo i wyraziście, wszystko ze sobą współgra i tworzy idealną całość.

Uważam, iż Wielka księga wartości warta jest swojej ceny (39,90 zł – cena okładkowa) i powinna pojawić się na półce każdego dorastającego dziecka. Można ją czytać bez końca, dobrze się przy tym bawiąc i kierować młodego czytelnika na zadawanie pytań oraz dochodzenia do właściwych wniosków poprzez rozmowy o danych historiach. Niby fikcyjnych, ale tak bardzo realnych i prawdopodobnych.

Polecam z czystym sumieniem.

Autor: Anna Gasol, Teresa Blanch
Tytuł: Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2018-06-06
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310133434
Liczba stron: 144
Ocena: 10/10

Ten post ma jeden komentarz

  1. Tomasz Michałowski

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂

Dodaj komentarz