You are currently viewing Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień Laura Ellen Anderson

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień Laura Ellen Anderson

Dobro i zło. Jedno nie mogłoby istnieć bez drugiego. Oba są z nami od samego początku i to nasze czyny oraz wybory prowadzą do tego, jacy się stajemy. W jednym i drugim przypadku chcemy, by inni czuli to, co my. Odczuwamy potrzebę dzielenia się tym, co w nas siedzi. Różnica polega tylko na tym, że jedno daje radość, a drugie cierpienie.

Zarys fabuły

Amelka Kieł wraz z przyjaciółmi doprowadziła do tego, że Mroczne Istoty i Świetliste Istoty w końcu żyją w zgodzie. Bez strachu podróżują między królestwami, a nawet uczą się o sobie w szkole. Tym razem prawdziwych informacji. Uczniowie Akademia Katakumb są niezwykle podekscytowani, nie tylko goszczą uczniów na wymianie, ale zaczną też uczęszczać na lekcje gotowania u pana Sublimo. Nauczyciel już pierwszego dnia podaje im przepis na przepyszne ciasteczka i ogłasza konkurs, w którym nagrodą jest wyprawa do Dyniowego Parku Rozrywki. Amelka jest zdeterminowana, aby wygrać. Niestety od samego początku wszystko idzie nie tak, jak powinno. Kostek oraz Gloria podchodzą do tego dość obojętnie. Tadzin, który jest gotowy pomóc, dostaje niestety niestrawności, a ona sama musi unikać słodyczy ze względu na bolący kieł. Czy przyjaciele mają szansę na wygraną i czemu nagle wszyscy dziwnie się zachowują?

Dwa poprzednie tomy o przygodach Amelki Kieł były strzałem w dziesiątkę i pewne było, że w końcu zapoznam się z częścią trzecią – Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień. Fakt, trochę to trwało, ale wiedziałam, że to już koniec i żal mi było zamykać przygodę z tymi bohaterami. Nadszedł jednak ten czas, książka już za mną. Jak odebrałam ja po tak długiej przerwie?

Słów kilka o szacie graficznej

W poprzednich recenzjach jeszcze nie bardzo skupiałam się na opisaniu wrażeń na temat ilustracji w książkach, ale teraz naprawię ten błąd. Laura Ellen Anderson postawiła na czarno białe obrazki, ale sprawiła przy tym, że trudno oderwać od nich wzrok. Nie tylko zachwycają swoją fantastyczna otoczka, ale również tym, że widać na nich życie. Postacie okazują emocje, wyróżniają się wyglądem, sposobem poruszania czy też mimiką. Piękne są też zdobienia niektórych stron. Pod względem wizualnym Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień, jak i poprzednie tomy prezentują się zachwycająco.

Moje wrażenia

Wróćmy jednak do bohaterki tego wpisu. Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień to dowód na to, że Laura Ellen Anderson ma niewyczerpane pokłady wyobraźni, którą się z nami dzieli. Ta część również zachwyca światem, który został wymyślony od podstaw i dosłownie wszystko jest dopieszczone. Otoczenie, postacie, nazwy własne, przeszłość i teraźniejszość. Dodajmy do tego dużą dawkę humoru, zabawne dialogi, niecodzienną paczkę przyjaciół oraz niesamowite przygody. Powieść jest pełna niespodziewanych zwrotów wydarzeń oraz dynamicznej akcji, a do tego przykuje uwagę młodego i dorosłego czytelnika.

Słów kilka o bohaterach

Amelka to wampirzyca, Gloria mówi o sobie rzadko spotykany gatunek yeti, Kostek Ponurak jest synem Śmierci, a Tadzin to niespodziewane połączenie wampira z wróżem. Ach, no i nie możemy zapomnieć o Dyńce (dyni będącej zwierzaczkiem panienki Kieł i moim ulubieńcem)! Sami przyznajcie, że tak różnorodnej paczki nie da się często spotkać. I pomimo tej odmienności łączy ich silna więź, zawsze mogą na siebie liczyć, chociaż też zdarzają się między nimi zgrzyty.

Na zakończenie

Muszę przyznać, że zapomniałam trochę, jak dobrze czytało mi się poprzednie tomy i jak szybko docieram do końca. Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień mi i tym przypomniała, co przyjęłam z radością i nutka żalu. Szkoda było mi rozstawać się z bohaterami i tym światem. O musicie wiedzieć, że to nie jest zwykła opowieść fantastyczna, owszem zachwyca magiczną otoczką, ale też skrywa pewne wartości, których warto uczyć od najmłodszych lat. Autorka pokazuje, że warto walczyć ze złem, marzyć, mieć przyjaciół i wierzyć w moc miłości. Przypomina również, by zawsze być dobrym. Robi to w sposób nienachalny i trafiający do serca.

Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień to rewelacyjne zakończenie, chociaż liczę, że jeszcze kiedyś wrócimy do tych bohaterów. Teraz jednak mogę polecić z czystym sumieniem te trzy tomy do wspólnego i samodzielnego czytania. Wywołuje niekontrolowane wybuchy śmiechu, dreszczyku ekscytacji, nutkę strachu oraz rozczulania. Ja nie wiem, na co jeszcze czekacie. Lećcie czytać!

Autor: Laura Ellen Anderson
Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Ilustrator: Laura Ellen Anderson
Tytuł: Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień
Tytuł oryginalny: Amelia Fang and the Memory Thief
Wydawnictwo: Literackie
Wydanie: I
Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: lit. dziecięca (6+)
ISBN: 9788308068366
Liczba stron: 232

Amelka Kieł:
Amelka Kieł i Bal Barbarzyńców | Amelka Kieł i Władcy Jednorożców | Amelka Kieł i Złodziej Wspomnień


Ten post ma 3 komentarzy

 1. dyedblonde

  ale mega seria, super że powstają kolejne ksiązeczki
  podoba mi się tutaj oryginalność i czuje że dzieci ją docenią

 2. Martyna K

  Kojarzę te książki tylko z nazwy. Żadnej z nich jeszcze nie czytałam.

 3. Miye

  To bardzo fajna seria dla małych czytelników! Moje dzieciaki ją uwielbiają.

Dodaj komentarz