„Anna we krwi” – Kendare Blake

           „Przenosimy się do Ontario do Thunder Bay. Jadę tam, żeby ją zabić. Zabić Annę. Annę Korlov. Annę we Krwi.”*

            Wyobraź sobie, że jesteś nastolatkiem, który ma misje do spełnienia. Zadanie te nie jest jakieś byle jakie. Masz sztylet, który sprawia, że możesz „zabijać” zjawy, które są niebezpieczne. Dziwne zadanie? A co powiesz na to, że jeden z tych duchów wywoła u Ciebie dziwne dotąd nieznane Ci uczucia…?
            Tezeusz Cassio Lowood jest nastolatkiem podróżującym wraz ze swoją matką czarownicą po świecie. Podróże te nie są bezcelowe ponieważ chłopak poszukuje… zjaw, a gdy już je znajduje – zabija. Kiedyś robił to ojciec Casa, ale zginął – zabiła go jeden z duchów. Nastolatek poprzysiągł, że się zemści i do tej pory zdobywał doświadczenie by być gotowym na to najważniejsze spotkanie…. W trakcie trafia do Thunder Bay gdzie w pewnym domu jest Anna we Krwi, która zabija: łamie i rozrywa ludzi jakby byli suchymi cienkimi patyczkami…  Cassio jest zdziwiony, że sztylet athame mu nie wystarcza, Anna jest inna… bo ona walczy ze sobą. Do tej pory, kto wszedł do domu Anny już się z niego nie wydostał, a Lowoodowi to się udało… Czemu? I co przytrafiło się Annie, że taka jest? Czego nie może sobie przypomnieć? I czy Cassio uzyska odpowiedzi na swoje pytania?
            Po „Annę we krwi” sięgnęłam z trzech powodów: okładka, tytuł i opis. Choć tak naprawdę przeważył opis, który mnie zaintrygował od samego początku. Od samego też początku nie liczyłam też w tym wypadku na literaturę wysokich lotów, a zwykłą, lekką powieść. I myślę, że właśnie dzięki temu tak pozytywnie odebrałam tę historię. Powieść zaczyna się dość intrygująco, noc, długa ulica i… duch, którego trzeba zabić. Od razu na myśl przyszedł mi serial „Supernatural”, który nawiasem mówiąc bardzo lubię. Dalej jest jeszcze lepiej bo pojawia się tytułowa Anna, która jak wspomniałam wcześniej zabija, niszczy, obraca w pył… no może trochę przesadziłam… A wszystko to za sprawą wydarzeń z przeszłości, kiedy to zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. W raz z poznawaniem coraz większej ilości faktów włos na głowie się jeży, nie dowierzamy temu co czytamy, a wściekłość i chęć zemsty buzująca w chłopaku budzi się i w nas. No wszystko pięknie, prawda? Jest akcja, jest napięcie i nawet dostaje się więcej niż się oczekiwało… Tylko szkoda, że za chwile zacięty wróg staje się sprzymierzeńcem, a nawet i czymś więcej… To było takie stereotypowe. Blake nie potrzebnie powiązała moim zdaniem wątek  śmierci ojca Casa z wątkiem Anny. Tym sposobem sprawdziła nie potrzebny zamęt.
            Atutem jest tu magia, która cały czas się pojawia i ma duże znaczenie w nadchodzących zdarzeniach. Kolejnym plusem jest humor towarzyszący bohaterom, momentami nie mogłam się powstrzymać przed parsknięciem śmiechem. Autorka też pokazała, że umie pisać i drastyczne sceny, robiła to szczegółowo i skrupulatnie… Motyw klątwy jest też dobrym posunięciem.
            „Anna we krwi” ma plusy i minusy. Powieściopisarka ma talent, ale widać, że powinna popracować jeszcze nad swoim warsztatem pisarskim. Mimo wszystkich niedociągnięć naprawdę warto sięgnąć po tę powieść. Sama niecierpliwie będę wypatrywać kontynuacji.
Baza recenzji Syndykatu ZwB
*str. 17
Autor: Kendare Blake
Tytuł: Anna we krwi
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: kwiecień 2012

Liczba stron: 320

Ten post ma 17 komentarzy

 1. Miqa

  Czyli ogólnie zachęcasz 🙂 To dobrze, bo mam tę książkę do recenzji.

 2. Tala

  Książka już czeka na półce 🙂

 3. Futbolowa

  Zaczęłam czytać, ale chwilowo odłożyłam na półkę. Trochę się martwię, bo zdradziłaś parę szczegółów, których nie chciałam znać, ale właściwie można się ich było spodziewać. Zobaczymy czy koniec-końców i mnie się spodoba 🙂

 4. Patrycja

  Książki nie czytałam ale na pewno po nią sięgnę przy najbliższej okazji.Twoja recenzja zachęciła mnie do przeczytania tej książki.Dodałam się do obserwowanych ponieważ bardzo podoba mi się Twój język i styl pisania recenzji.Jeśli chcesz dodać się do obserwowanych u mnie będzie mi bardzo miło.Serdecznie zapraszam na:
  http://www.in-world-book.blogspot.com
  Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejną recenzję.

 5. Isadora

  Ot, miłe czytadło i niewiele poza tym:)
  Pozdrawiam serdecznie!

 6. Marcepankowa

  Teraz ciężko mi się odkopać spod książek do przeczytania, ale myślę, że znajdę trochę czasu dla "Anny…" 🙂

 7. Irytacja

  O, to kolejna recenzja tej książki! 🙂
  Jestem jej bardzo ciekawa i mam nadzieję, że wpadnie mi w ręce. 🙂
  Pozdrawiam!

 8. M&A

  Tytuł rewelacyjny. Z tego co piszesz, książka nieco mniej, ale wydaje mi się, że to pozycja warta uwagi.
  M.

 9. Mnie bardzo się podobała 🙂 Chciałabym przeczytać kontynuację, choć nie wiem, czy jest planowana 😉

 10. Gosiarella

  Jeśli się nadaży okazja to nie pogardzę, jeśli nie to płakac nie będę.

 11. cyrysia

  Mnie osobiście bardzo ciekawi owa książka i ja chciałbym ją poznać bliżej. Mam nadzieję, że nadarzy się ku temu okazja.

 12. Aleksnadra

  Zazdroszczę Ci tej książki…Bardzo chcę się z nią bliżej zapoznać :))))

 13. archer

  oj chyba nie moje klimaty, nie wiem czemu ale nie ciągnie mnie do tego typu literatury, jednak nie mówię nie, może kiedyś zmieni mi się gust 😉

Dodaj komentarz