„Śmiertelne napięcie” – Alex Kava

            „Czy Amanda przekonała Johnny’ego, że nie ma już przed nim przyszłości? Że utknie z nią na zawsze w Samdhills w Nebrasce? Być może nie sądziła, że ta perspektywa skłoni go do odebrania sobie życia. A może się tego spodziewała?”*
            Jesteś młody i jak każdy nastolatek chcesz spróbować wszystkiego. Ciekawość, wpływ otoczenia, chęć pokazania swojej odwagi – nazwij to jak chcesz. Idziesz na imprezę gdzie dla zabawy robicie coś zakazanego, świat staje się inny, piękniejszy. Jednak w jednej chwili wszystko co wspaniałe się kończy, zaczyna się ból, strach oraz dezorientacja… Co poszło nie tak?
            Maggie O’Dell znowu trafia do Nebraski by odkryć kto zabija bydło. Los chce jednak, że to nie śmierć zwierząt będzie tym co zaabsorbuje agentkę FBI. Nieopodal zwłok zwierząt policja znajduje ciała nastolatków, dwóch nieżywe, a reszta jest przerażona. Maggie postanawia rozwiązać zagadkę owej nocy mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców. W tym samym czasie specjalista od chorób specjalnych Benjamin Platt ma za zadanie odkryć czemu i czym ktoś zatruwa szkoły w Wirginii oraz Waszyngtonie. Obydwie sprawy początkowo nie mają ze sobą nic wspólnego. Tylko czy na pewno?
            To już dziewiąty tom o przygodach specjalnej agentki, którą bardzo polubiłam. Na swoim koncie mam już przeczytanych pięć, z tą sześć części i każda niesamowicie wciąga, gdy zaczyna się czytać trudno przerwać śledzenie historii. Kava ma ciekawy styl pisania. Dawkuje napięcie, ale w taki sposób, że akcja ani na chwilę nie zwalnia. Wraz z prowadzącymi śledztwo kluczymy w tym wszystkim, gubimy się w domysłach. Snujemy swoje tezy, które nie zawsze się sprawdzają. Powieściopisarka potrafi tak zmylić czytelnika, że zakończenie jest zaskakujące. Tak naprawdę nie spodziewamy się tego co jest na ostatnich stronach. To co jeszcze podoba mi się u Kavy to fakt, że porusza tematy ważne dla całego świata. Wirusy, broń biologiczna, każdy pewnie słyszał i czytał o ptasiej grypie. Wszystko spowodowane jest działaniami ludzi. Świadomymi czy nie o już kwestia poglądów. Właśnie to jest jej plusem – nie boi się poruszać tematów, które były lub są tabu. O których ludzie wolą nie słyszeć.
            Postacie wykreowane przez amerykańską pisarkę są ciekawie wykreowane. Maggie to kobieta z dużą przeszłością, każde wykonane zadanie pozostawia w niej ślad, a szuflady, które utworzyła już tak skuteczne nie są. Nawiedzają ją koszmary i wspomnienia tak drastyczne, że niejeden z nas by sobie z tym nie poradził. W „Śmiertelnym napięciu” widać też jak w małej społeczności ważne miejsce zajmują Ci co posiadają pieniądze, a co za tym idzie władzę. Ci o niższym szczeblu są manipulowani, zastraszani i nie wiadomo co jeszcze. Jeśli ktoś ma coś do ukrycia zrobi wszystko by nie wyszło to na jaw, jest nawet gotów posunąć się do najgorszego czynu.
            „Śmiertelne napięcie” wciąga od samego początku i nie pozwala o sobie zapomnieć. Kava ma lekki styl pisania i dzięki temu jej każdą kolejną książkę czytelnik nie czyta, a pochłania. Polecam fanom gatunku jak i samej autorki.
  Baza recenzji Syndykatu ZwB
Na serię składają się następujące tomy:
3. Łowca dusz
4. Granice szaleństwa
6. Zabójczy wirus
9.  Śmiertelne napięcie (<–)
*str. 252
Autor: Alex Kava
Tytuł: Śmiertelne napięcie
Wydawnictwo: Mira
Rok wydania: marzec 2012

Liczba stron: 320

Ten post ma 20 komentarzy

 1. toska82

  Czytałam, świetna byłą, bardzo lubię książki Kavy !!!

 2. Elen

  Czytałam tylko jedną książkę Kavy, ale podobała mi się i chętnie zapoznam się z innymi 🙂

 3. kamyk

  Jeszcze jej nie przeczytałam – chcę nadrobić poprzednie części (ostatnio skończyłam "Granice szaleństwa", recenzja na dniach ;)), ale i tak czytam jakoś nie po kolei, więc chyba wkrótce się na nią rzucę 😀 Polubiłam Kavę i Maggie, no i teraz nie mogę się oderwać 😉 To w sumie po trochę przez Ciebie/ dzięki Tobie Bujaczku! 😀

 4. kasandra_85

  Książka już za mną i podobnie jak inne Kavy, ta również zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie:)
  Pozdrawiam!!

 5. binola

  Bardzo lubię książki Kavy, tę też na pewno przeczytam 🙂

 6. Dosiak

  I znowu Kava, muszę poznać jej książki, ale od pierwszego tomu 🙂

 7. Aleksnadra

  Muszę wreszcie poznać twórczość autorki. Wstyd się przyznać, że nie znam żadnej jej książki :/

 8. BlackFairy

  Dawno nie czytałam kryminałów, jednak gdy w końcu do nich wrócę to na pewno do skandynawskich 🙂

 9. cyrysia

  Parę książek z tej serii czytałam, ale powyższej pozycji jeszcze nie, więc muszę się za nią intensywniej rozejrzeć.

 10. Tala

  Jedna z najlepszych książek tej autorki 🙂

 11. archer

  uwielbiam Kavę mimo iż z jej twórczością zapoznałam się nie tak dawno 🙂

 12. Meme

  Lubię pozycje z dreszczykiem, a Kava jest wychwalana przez moją znajomą, z którą mamy podobne upodobania czytelnicze, dlatego myślę, że w najbliższym czasie chwycę za pierwszą z serii książkę 😉

 13. Buba

  Zostałaś oTAGowana u mnie! 🙂 Zapraszam i pozdrawiam. 😉

 14. Ańń

  Bardzo lubię twórczość Alex, a już niedługo przeczytam tą właśnie książkę (jestem druga na liście oczekujących w bibliotece, uff!).

  Dodaję do obserwowanych i czekam na kolejną pozycję 🙂

Dodaj komentarz