You are currently viewing Sekrety gwiazd Maria Kuzniar

Sekrety gwiazd Maria Kuzniar

Gdy podążamy ścieżka wytyczona przez marzenia, nie zawsze jest ona prosta. Często towarzyszy nam wtedy tęsknota, niepewność i obawa, a także strach. Bo niby wiemy, że jesteśmy, gdzie chcieliśmy, ale czy to nasze miejsce i do niego pasujemy?

Zarys fabuły

Aisza jest już prawdziwą piratką i wraz z innymi kompankami przemierza wody na Nawiedzonym Okręcie. Kapitanka ma cel, do którego dąży, a reszta załogi podąża za nią krok w krok. Niestety niestrudzenie depcze im po piętach Furiat, jedyny wróg, którego się obawiają. Jemu również zależy na zdobyciu tego, co ukryte. Za czym tak pędzą i kto wygra ten wyścig z czasem? Aisza cały czas uczy się nowych rzeczy i poznaje zakamarki okrętu, a te chyba nigdy się nie skończą. Musi też poradzić sobie z rosnącymi wątpliwościami, czy faktycznie zasługuje, przebywać na tym magicznym okręcie.

Nie tak dawno temu pisałam o Nawiedzonym okręcie i pewnie pamiętacie, że byłam tym tytułem zachwycona. Książka z gatunku literatury dziecięcej, a na tak dużym poziomie, że nawet nie jeden dorosły czytelnik będzie nią zachwycony. Dlatego niezwłocznie zabrałam się za kontynuację. Teraz Sekrety gwiazd są już za mną i co mogę o nich napisać?

Moje wrażenia

Sekrety gwiazd pokazują, że Maria Kuźniar ma nieograniczoną wyobraźnię i pomysł na przedstawienie losów Aiszy. To kontynuacja, która w dalszym ciągu zachwyca światem przedstawionym i tym, co się dzieje. Autorka od pierwszych stron rzuca czytelnika w wir wydarzeń i nie pozwala na głębszy oddech, a przy tym nie przytłacza zbyt dużą ilością emocji i wydarzeń. Nie ma co prawda czasu na nudę, ale wszystko zostało podane w odpowiednich proporcjach. Jest humor, przyjaźń, miłość ta platoniczna. Mamy też magię, przygody, niebezpieczeństwo, poświęcenie, żal i tęsknotę.

Słów kilka o bohaterach

Teraz oczywiście najważniejsza też jest tutaj Aisza, ale możemy poznać również pozostałe piratki. Odkrywamy ich historię oraz to, jakie są, co myślą i czują. Fajnie było dowiedzieć się o nich czegoś więcej, zrozumieć czemu coś robią i zachowują się w dany sposób. Wracając jednak do Aiszy, to muszę przyznać, że obawiałam się trochę, iż wszystko będzie jej szło jak z płatka. Okazało się, że napotyka wiele trudności nie tylko przez to, co się dzieje, ale głównie z powodu tego, co siedzi jej w głowie. Nadal się rozwija, ale, coś ją blokuje i brak szczerej rozmowy dużo komplikuje. Tylko czasem, by móc szczerze powiedzieć, co nas gryzie, trzeba to przepracować w sobie. A może kogoś, kto naprowadzi na właściwą drogę?

Na zakończenie

Sekrety gwiazd i poprzedni tom mają jedną poważną wadę. Obie książki zdecydowanie za szybko się czyta. To nie tylko moje zdanie, ale i Potworków. To jedna z tych historii, która porywa w wir akcji i nie pozwala o sobie zapomnieć. Strony umykają z zatrważającą prędkością i liczą się tylko kolejne wydarzenia. Zżycie się z bohaterami jest czymś oczywistym, bo z miejsca zdobywają sympatię oraz całkowitą uwagę. A jeszcze lepsze jest to, że oprócz fantastycznej przygody, to też piękny przekaz, by być sobą. Że możemy się bać, być niepewni i czasami chcieć zapewnienia, że jesteśmy tam, gdzie powinniśmy.

Sekrety gwiazd to kolejna książka pokazująca, że dzieci czasami mogą i rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Losy tych bohaterów pokazują, że wiedzą czym jest poświęcenie, ciężka praca, strach i nadzieja. Polecam każdemu czytelnikowi żądnemu morskich wypraw, wszędobylskiej magii i nietuzinkowych postaci.

Autor: Maria Kuzniar
Tłumaczenie: Ewa Borówka
Tytuł: Sekrety gwiazd
Tytuł oryginału: Secrets of the Stars
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2023-09-13
Kategoria: literatura dziecięca (9+)
ISBN: 9788381416740
Liczba stron: 368

Nawiedzony okręt
Nawiedzony okręt | Sekrety gwiazd

Ten post ma 20 komentarzy

 1. Joanna

  Bardzo fajna propozycja dla dzieci. Z całą pewnością zainteresuje moja starsza córkę, także będę musiała jej polecić

 2. dyedblonde

  największy ból – ksiązka wciąga, a tu nagle koniec, a chce się więcej 🙂 piękne wydanie

 3. krystynabozenna

  Myślałam, że książka będzie o innych gwiazdach, ale te też mogą być 🙂

 4. MonimePL

  Słyszałam o tej książce i już mam ja a liście do przeczytania. Tylko czekam na dłuższe wieczorki pod kocem, by się za nią zabrać.

 5. Justyna

  Ciekawa propozycja. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej propozycji

 6. Bogusia

  Bardzo fajnie to opisałaś i mam ochotę przeczytać tą książkę. Czasami lubię sięgnąć po literaturę dla dzieci.

 7. Miye

  Podążanie za marzeniami często bywa wyboistą drogą, pełną niepewności i obaw.

 8. mangomania

  Ta książka i jej fabuła mnie zaintrygowały, muszę ją koniecznie przeczytać w najbliższym czasie.

  1. Miye

   Muszę przyznać, że mnie również – bardzo lubię takie tytuły.

  1. Miye

   Udało się uniknąć klątwy drugiego tomu 🙂

   1. Marysia K

    Muszę podsunąć tę serię moim córkom, one lubią takie przygody.

   2. Kasiek

    Idealnie pasuje do nadchodzącego czasu

 9. Kiti

  Lubię sięgać po książki z tego gatunku, więc cykl będzie idealny dla mnie.

 10. Sisters92

  Książki tego wydawnictwa zawsze są genialną propozycją.

 11. Martyna K

  Muszę przyznać, że czuję się bardzo przekonana do lektury tego cyklu.

 12. Magdalena

  Takie sekreciki zawsze lubię czytać

 13. Krystyna

  Ciekawa książka, taka do przeczytania na spokojnie, np w święta, bo zawsze wtedy mam czas 🙂

 14. Bogusia

  Nie miałam okazji jeszcze nic czytać Marii Kuzniar, ale może się skusze na jakąs książkę.

Dodaj komentarz