You are currently viewing Głębia Challengera Neal Shusterman

Głębia Challengera Neal Shusterman

A teraz wyobraź sobie coś takiego na stałe – że nigdy nie masz pewności, czy jesteś tutaj, czy tam, czym może gdzieś pomiędzy. Jedyna rzecz pozwalająca ci ocenić, co jest prawdą, to twój umysł… więc co się dzieje, gdy umysł staje się patologicznym kłamcą?*

Są choroby, które widać gołym okiem, ale są też takie niewidoczne. Ukryte w naszych głowach, niszczące naszą rzeczywistość oraz spokój. Odbierające radość lub pewność tego, co realne, a co tylko będące wymysłem chorego umysły. Z tymi drugimi człowiek zostaje sam, bo nigdy nie wie komu ufać, kto pomoże, a kto jest zagrożeniem. Wszystko jest zmącone i niepewne.

Zarys fabuły

Caden to pozornie zwykły nastolatek. Ma bardzo bogatą wyobraźnię i przyjaciół i jest lubiany. Z dnia na dzień dociera jednak do niego, że coś się zmienia, a tak naprawdę on sam. Zauważa, że jest jakby w dwóch światach, które się przeplatają i już nie wie, który z nich jest tym rzeczywistym. Ten w szkole i w domu z rodziną, czy na statku podążającym ku tytułowej Głębi Challengera. Coraz bardziej zaciera się granica, co w końcu dostrzegają rodzice. Tylko oni są ci dobrzy, czy może źli?

Neal Shusterman to jeden z tych pisarzy, po którego książki sięgam w ciemno, bo wiem, że to będzie coś dobrego. Głębia Challengera musiała jednak u mnie poczekać bardzo długo, aż się za nią zabrałam, chyba obawiałam się tego, jakie emocje we mnie wzbudzi. Teraz książka jest już za mną. Czy słusznie odkładałam jej czytanie?

Moje wrażenia

Głębia Challengera nie jest typową powieścią młodzieżową. Trzeba też brać pod uwagę to, że początek może być trudny do ogarnięcia i łatwo się pogubić w treści. Sporo się w niej dzieje, rozdziały są bardzo krótkie, a każdy z nich to przeskok w inne miejsce. Autor stworzył trochę chaotyczna powieść, której nie da się łatwo uporządkować. Tylko w tym przypadku, to jej największy plus, bo dzięki temu możemy w jakimś stopniu wejść do głowy osoby chorej na schizofrenię i zobaczyć, z czym on się zmaga. Neal Shusterman rewelacyjnie opisuje rzeczywistość i obłęd, plącze je ze sobą i miesza w głowach, bohatera i naszych. Opisuje jego wewnętrzną walkę, wszelkie emocje oraz codzienność i pobyt w szpitalu. Skupia się na detalach, emocjach i ukazaniu, jakie to trudne dla schizofrenika oraz jego bliskich.

Słów kilka o bohaterach

To, co Neal zrobił z Cadenem, jest niesamowite. Chyba żadnemu innemu bohaterowi nie siedziałam tak w głowie, jak temu nastolatkowi. To świetna charakterystyka nastolatka, pokazująca, że choroba może dotknąć każdego. Nie ważne, jaki jest i jakie wiedzie życie, pojawia się i niszczy wszystko. Caden stopniowo je zmieniał, zaczynając od drobnych rzeczy, a kończąc a na tych budzących lęk i strach o to, czy będzie dobrze. To obraz walki rzeczywistości z obłędem. Budzący niepokój, strach i przerażenie, ale dający również nadzieję i siłę do walki.

Na zakończenie

Tej książki nie da się szybko przeczytać, nie jeśli chce się ją zrozumieć. Jeśli słuchacie audiobooków, nie radzę też tego robić na przyspieszeniu. Historia sama w sobie jest skomplikowana, wręcz zagadkowa, jak umysł ludzki, którego chyba nigdy do końca nie zbadamy. Głębia Challengera to historia skłaniająca do przemyśleń, budząca sprzeczne emocje, wciągająca, a jednocześnie wywołująca dyskomfort i poczucie niepokoju. Muszę przyznać, że po jej przeczytaniu potrzebowałam trochę czasu, by móc o niej cokolwiek napisać. W moim odczuciu to niezwykle ważna i potrzebna powieść nie tylko dla młodzieży, bo i dorosły zachwyci się opisami, metaforami, jakimi posługuje się autor i przesłaniem książki. Mnie ta książka poruszyła, wręcz czułam ból, rozpacz, strach i nadzieję. Na długo zapadnie mi ona a pamięci.

Nie da się ukryć, że Głębia Challengera to jeden z tych tytułów, który powinien przeczytać każdy. Nie dość, że powieść jest rewelacyjnie napisana i trudno się od niej oderwać, to jeszcze otwiera oczy, pozwala lepiej zrozumieć i uczy wyrozumiałości. Przeczytajcie, naprawdę warto.

Audiobook (czyta): Mateusz Grydlik
Autor: Neal Shusterman
Ilustrator: Brendan Shusterman
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Tytuł: Głębia Challengera
Tytuł oryginału: Challenger Deep
Wydawnictwo: W. A. B.
Wydanie: II
Data wydania: 2023-02-08
Kategoria: lit. młodzieżowa
ISBN: 9788383183244
Liczba stron: 336

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Martyna K.

  Chyba znam inne wydania tego autora. To na razie będę polecać dalej.

 2. Muszę przyznać, że ten tytuł mocno mnie zaintrygował, a sam pomysł na fabułę jest na prawdę oryginalny. Zapisuję sobie tytuł na przyszłość.

 3. Angela

  Bardzo ciekawa pozycja, zapiszę sobie gdzieś jej nazwę by po nią sięgnąć.

 4. Aga

  Uwielbiam ten tytuł. Jest jednym z moich ulubionych od lat, gdy pierwszy raz wyszedł w Polsce.

 5. Dyedblonde

  Ciekawa propozycja może nie do końca dla mnie ale mam ją Komu polecić
  Dobrego wieczory

 6. KonfabulaPL

  Może to być całkiem ciekawa lektura. Nie spodziewałabym się takiej fabuły pod tym tytułem i znając życie ominęłabym ja w księgarni. A tak, dzięki tej recenzji, zapisuję ją sobie do przeczytania.Takich książek potrzebujemy.

Dodaj komentarz