You are currently viewing Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 5

Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 5

Dojrzewanie jest jednym z punktów naszego życia, którego nie da się ominąć czy przeskoczyć. To wtedy kształtuje się w nas, kim chcemy być, jacy jesteśmy i zachodzą zmiany. I już samo to jest trudne, a co dopiero ma powiedzieć ktoś obdarzony mocami, które również w jakiś sposób wpływają na ich posiadacza? Ile w tym wszystkim samego dorastania, a ile ingerencji czegoś nadnaturalnego?

Zarys fabuły

Przed Strażniczkami postawiono kolejne wyzwanie. Muszą dotrzeć do władcy Arkhanty, który włada bardzo niebezpieczną mocą. Chociaż jest dobry dla wieśniaków, to sam ogromnie cierpi, nie mogąc dotrzeć do swojego dziecka. Zrobił wszystko, co tylko mógł, by mu pomóc, niestety jedynie wyrocznia mogłaby coś zrobić, ale kategorycznie odmawia. Rozgoryczony Ari chce się zemścić i zniszczyć Kondrakar. Jakby tego było mało, Teranee czuje duże wątpliwości, czy jest gotowa na zmiany, jakie w niej zachodzą, odkąd została czarodziejką.

No i stało się, Księga 5 za mną, teraz pozostało mi wypatrywać kolejnego zeszytu o Czarodziejkach. A jest na co czekać, bo ta część jest trochę łącznikiem między tym, co było a tym, co nadchodzi.

Słów kilka o szacie graficznej

Chyba już zawsze będę pod ogromnym wrażeniem tego, że pomimo tego, iż nad historią o Strażniczkach pracuje tylu ilustratorów, wszystko jest tak dopracowane. Całość jest świetnie ze sobą zgrana, nie da się dostrzec żadnych pomyłek czy różnic. W tym zeszycie, jak i w poprzednich na plus są wszystkie niuanse, mimika twarzy, ruch, emocje, obrazy miejsc, istot, a nawet wygląd. Nie można również zapomnieć o czarowaniu przez rysowników światłem i cieniem.

Moje wrażenia

Co tu można napisać? Księga 5 to kolejne przygody, niebezpieczeństwa, magia oraz nastoletnie problemy. Twórcy stawiają przed dziewczynami różne wyzwania, tym razem przyszedł czas, by skupić się na Teranee. Widać, że się mocno zmienia i chyba nie do końca sobie z tym radzi. Scenarzysta i ukazują jej obawy, niepewności i dylematy. To też moment wprowadzenia nowej postaci i na jej przykładzie pokazanie ile daje przyjaźń, działanie w grupie oraz odczuwanie emocji. Ten tom stawia też pytania nad tym, czy wyrocznia zawsze dobrze postępuje oraz poruszenie wątku autyzmu. Tyle wydarzeń, zmian i pytań pozostawionych bez odpowiedzi.

Na zakończenie

Księga 5 pozostawiła mnie chyba w największym zawieszeniu od początku czytania tej serii. Ponownie przepadłam wśród słów oraz ilustracji, żyłam losami dziewczyn i wraz z nimi przeżywałam każdą chwilę. To już nie tylko czar wspomnień dziecięcej fascynacji, a zachwyt nad kreską, historią i fantastyczną otoczką. Ten zeszyt to mieszanka śmiechu, irytacji, dylematów, niepewności i nauki zaufania. Podoba mi się w tej serii, że z każdym tomem robi się coraz poważniej, ale nadal całość jest utrzymana w lekkim tonie i zachwyca mocą przyjaźni oraz przeżywanych przygód.

Wznowienie tej serii było w moim odczuciu rewelacyjnym krokiem, Czarodziejki są takim mostem łączącym pokolenia, dorośli powrócą do swojego dzieciństwa, a młodzi mają okazję pokochać Strażniczki. Księga 5 jest obowiązkową lekturą po zapoznaniu się z poprzednimi tomami. Bo jak odmówić sobie kolejnej dawki mocy przyjaźni oraz fantastycznych wydarzeń?

Autor: Elisabetta Gnone
Ilustrator: Francesco Artibani, Elisabetta Gnone, Bruno Enna, Gianluca Panniello, Daniela Vetro, Giulia Conti, Paola Mulazzi, Federico Bertolucci, Giada Perissinotto, Manuela Razzi, Paolo Campinoti
Tłumaczenie: Joanna Szabunio
Tytuł: Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 5
Tytuł oryginału: W.I.T.C.H.
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: fantastyka
ISBN: 9788328155107
Liczba stron: 324

Czarodziejki W.I.T.C.H.
Księga 1 | Księga 2 | Księga 3 | Księga 4 | Księga 5 | Księga 6 | Księga 7Dziękuję!

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Martyna K.

  Wydania o czarodziejkach są naprawdę zachwycające i dodatkowo bardzo obszerne, co jest ich zaletą.

 2. Anszpi

  Moja siostra jak była mała to uwielbiała tę bajkę, szkoda że moja córka tak nie ma bo zamowiłabym jej tę książkę

 3. Przyznam, że nawet jak przeszłam okres dojrzewania wciąż nie wiedziałam, co chcę robić w życiu, miałam już pojęcie o własnej tożsamości, lecz dopiero po trzydziestce wszystko nabrało wyrazistych konturów.

 4. MonimePL

  Moje córki swego czasu oglądały serial o tych czarodziejkach, ale jakoś na dłużej ich to nie wciągnęło. Ja też nie byłam jakąś ich zagorzałą fanką.

 5. Zuzanna Dudko

  Jakieś 15 lat temu to pewnie bym się zaciekawiła, a teraz czuję się za stara na takie serie.

Dodaj komentarz