You are currently viewing “Klątwa węża” Tony Abbott

“Klątwa węża” Tony Abbott

Wszak są Strażnikami Astrolabium Kopernika! I nowakowikami! O ile wcześniej, kiedy przylecieli do Rosji, nie do końca się nimi czuli […]. Po tym, co wydarzyło się w Szarym Wilku, w Workucie i na placu Czerwonym, nie mieli już żadnych wątpliwości.*

Ciągłe zagadki, niebezpieczeństwo i wieczna ucieczka, a do tego świadomość, że to od nas zależą losy świata. Jak poradzić sobie z takim ciężarem, gdy dodatkowo trwa wyścig z czasem o odnalezienie zaginionego członka rodziny?

Po ostatnich przeżyciach Wade, Darrell, Lily i Becca wiedzą już, że ich misja nie jest zwykłą przygodą, tylko czymś o wiele poważniejszym, a każdy błąd może ich wiele kosztować. Nawet życie któregoś z nich. Świadomi niebezpieczeństwa oraz pełni strachu o porwaną przez Galinę Krauze ich bliską osobę podążają kolejnymi tropami do miejsca ukrycia następnego artefaktu. Wszystko jest jednak coraz bardziej zawiłe i trudne do wykonania. Czy młodym poszukiwaczom uda się pokonać zło? Czy są w tej walce sami i skąd mogą wiedzieć komu ufać, a komu nie?

Po tym, jak miło spędziłam czas z Zakazanym kamieniem, byłam pewna, że bez wahania zabiorę się za kontynuację serii. Tony Abbott w pierwszej części zaciekawił mnie wartką akcją oraz ciekawymi przygodami. Czy Klątwa węża utrzymała poziom swojej poprzedniczki?

O ile Zakazany kamień od pierwszych stron wciągał w wir wydarzeń, o tyle tym razem już tak fajnie nie było. Tony Abbott nadal potrafi stworzyć fabułę pełną akcji, gdzie dużo się dzieje, a bohaterowie walczą z czasem i kolejnymi wskazówkami i przeżywają niesamowite i straszne przygody. I tym razem udało mu się przelać na papier wszystkie emocje, a opisami pozwala wyobrazić sobie wszystkie miejsca pobytu bohaterów, nakreślone sceny i poczuć ten zew przygody. Muszę jednak przyznać, że pierwsza połowa książki szła mi dość opornie, może przez fakt, że było więcej jeżdżenia i zwykłych rozmów niż rozwiązywania zagadek, ale dopiero w drugiej części Klątwa węża nabiera rozpędu i wtedy strony przewracają się praktycznie same, a napięcie sięga zenitu.

To, co z całą pewnością wychodzi autorowi bez zarzutu, to charakterystyka postaci. Już nie chodzi tylko o to, że każdy jest inny i wyróżnia się czymś szczególnym, dzięki czemu razem potrafią rozszyfrować najtrudniejsze niewiadome, ale o to, jak się zmieniają pod wpływem przeżyć w tak krótkim czasie. Tony Abbot świetnie to pokazuje i co ważniejsze te zmiany nie pojawiają się ot tak, a zachodzą powoli i da się ten proces zaobserwować.

Pomimo tego, że dość długo czytałam tę powieść, to nawet przez chwilę nie żałuje poświęconego na nią czasu. Oprócz tego, że pierwsza połowa szła mi wolniej, niż się spodziewałam, to wszystko inne było naprawdę dobre. Klątwa węża nie tylko ciekawi i intryguje, ale sprawia, że czytelnik z zapartym tchem przewraca strona po stronie i wraz z bohaterami podąża tropem wskazówek, rozwiązuje zagadki i przeżywa wszystkie momenty. Jest akcja, są emocje, nie brakuje również ciekawych postaci oraz odrobiny dreszczyku. Tony Abbott postarał się i przy tym tomie, by ta przygoda była niezapomniana.

Chociaż seria Dziedzictwo Kopernika jest skierowana do młodzieży to i tak uważam, że niejeden dorosły się w niej zaczyta. Klątwa węża, jak i poprzedni tom, gwarantują mile spędzony czas oraz dobrą zabawę. To coś idealnego dla wielbicieli przygód oraz trudnych łamigłówek.

Autor: Tony Abbott
Tytuł: Klątwa węża
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Wydanie: I
Data wydania: 2019-07-17
Kategoria: lit. młodzieżowa
ISBN: 9788327643933
Liczba stron: 400
Ocena: 6/10

Dziedzictwo Kopernika:
Zakazany kamień | Klątwa węża | Złota zemsta | Ognista korona

Ten post ma 18 komentarzy

 1. Marta

  Zaciekawiłaś mnie i już rozglądam się za poprzednim tomem, chętnie poznam te wszystkie tajemnice i zagadki.

 2. Augustyna

  O jezu, o jezu… jakaż to piękna recenzja… te emocje i dobór słów. Mistrzostwo… Z chęcią przeczytałabym obie książki, gdybym miała tylko ku temu okazję.

 3. Michalina

  Zastanawiałam się nad tą serią. Po twojej recenzji mam ochotę nabyć swoje egzemplarze i zaopatrzyć biblioteczkę 🙂
  Świetny tekst!

 4. Dominika

  Muszę przyznać że zainteresowalas mnie ta seria. Wcześniej nie zwróciłam na nią uwagi, bo okładkę ma taką .. sztampowa. Ale przygody i zagadki to coś co uwielbiam. Muszę przeczytać ☺️

 5. Miye’s Imaginations

  Bardzo lubię takie książki i powoli tez dorasta do mich moja najstarsza córka. Na pewno wspólnie przeczytamy 🙂

 6. Iwona

  Bardzo fajna recenzja. A co do przeczytania tych książek – muszę się jeszcze nad tym zastanowić

 7. zaczytanamarzycielka8

  Zapowiada się ciekawie 😉 kiedyś na pewno przeczytam 😉

 8. Justyna Leśniewicz

  Nie, nie to zupełnie nie mój klimat 😂

 9. Magia_ksiazek

  Z jednej strony czuję się zaintrygowana tą książką, z drugiej jednak takie typowo młodzieżowe historie nie bawią mnie już tak, jak kiedyś. Chociaż nie ocenia się książek po okładkach, to te zdecydowanie mnie odrzucają.

 10. AMN

  Mnie przeszkadzały nieprzetłumaczone zwroty w tej książce :/ I to była największa bolączka tego :/ Plus dla mnie było to trochę dziecinne

 11. Akacja

  To idealne książki dla mojej siostrzenicy.

 12. Katarzyna Mirek

  Dziękuję za recenzję, ale raczej nie sięgnę po ta pozycję. Nie mój klimat

 13. Aleksandra_B

  Często zdarza się, że nie umiemy od razu wbić się w kontynuację, bo mamy już w głowie jakiś obraz tego, jak wyglądała poprzednia część i niemalże oczekujemy tych samych zasad twórczych. Widzę jednak, że po dość topornym początku wszystko się usytuowało i wreszcie mogłaś cieszyć się lekturą. Całe szczęście. 🙂

 14. Anka Ania

  Wydaje się ciekawa, ale ostatnio mam coraz mniej czasu na czytanie.

  1. Miye

   …a właśnie większość osób z powodu pandemii ma go znacznie więcej. Łączę się w bólu :/

 15. Karolina

  Książka wydaje się ciekawa, nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale właśnie zapisałam ją sobie na listę książek do przeczytania. 😀

Dodaj komentarz