You are currently viewing Nick i Charlie Alice Oseman

Nick i Charlie Alice Oseman

Nie czytamy innym w myślach, nie potrafimy przewidzieć, co czują i myślą. Często jest tak, że z wielu różnych powodów, robią i mówią coś innego, niż by chcieli. Kieruje nimi strach, chęć chronienia i niepewność siebie. Tylko milczenie jest najgorszą rzeczą, jaką możemy wybrać. Potrafi zniszczyć nawet coś najpiękniejszego.

Zarys fabuły

Nick i Charlie są ze sobą już od dwóch lat i chociaż zdarzały im się małe kryzysy, to i tak spędzali ze sobą niemal każdą wolną chwilę. Nadchodzi koniec roku szkolnego, dla Nicka ostatni. Po wakacjach rozpoczyna naukę na uniwersytecie i jest tym bardzo podekscytowany. Zauważa jednak, że między nim, a Charliem zaczyna się coś psuć. Ten nie chce jednak nic zdradzić i udaje, że wszystko jest dobrze. Szybko jednak dochodzi do pewnego wydarzenia, po którym związek chłopców nie jest już taki pewny.

Uwielbiam serię Heartstopper oraz Nicka i Charliego, to chyba wie już każdy, kto czyta moje wrażenia z czytelniczych przygód. Nic więc dziwnego, że sięgam po wszystko, co mieści się w świecie tego cyklu. Nowela Nick i Charlie trochę czekała na swoją kolej, ale bardziej z braku czasu niż z obawy przed rozczarowaniem. Czy jednak było warto po ten tytuł sięgać?

Słów kilka o szacie graficznej

Nie jest to standardowa powieść graficzna, ale Alice Oseman nie zawodzi fanów swojej kreski i w noweli jest kilka jej prac. Te, jak wiadomo, są niesamowite, pełne uroku, słodyczy, ale przede wszystkim życia. Widać na nich interakcje między bohaterami, ich emocje, sposób poruszania, czy charakterystyczne gesty. Mam wręcz wrażenie, że znam już na tyle kreskę Alice, że czytając, miałam w głowie obrazy wydarzeń.

Moje wrażenia

Nick i Charlie to wyrywek z życia chłopców, niepowiązany z żadnym z tomów, a jednak powstał. I pokazuje, że w świecie tej pary też są poważne sprzeczki. Nie ma idealnych związków, a szczególnie, gdy brakuje w nich szczerych rozmów. Równie złe jest porównywanie naszych relacji do tego, co się dzieje między innymi. No i przejmowanie się opiniami innych na temat naszych związków. Alice Oseman w lekkim stylu opisuje kryzys w związku, z czego powstał i co może go naprawić. Pomimo tego luzu czuć, że potraktowała temat poważnie.

Na zakończenie

To nowela, wiedziałam, że przeczytam ją szybko, a jednak było mi żal, gdy po kilkunastu minutach dotarłam do ostatniego zdania. Nick i Charlie porusza temat braku rozmowy, oceniania przez innych i sugerowania się wydarzeniami w związkach bliskich osób. Niby dużo jak na 178 stron, ale świetnie sobie poradziła z ukazaniem każdego z nich. Przy tym nie ocenia ani nie bagatelizuje ich powagi. Dzięki temu docelowy odbiorca i fan serii będzie się rewelacyjnie bawił, ale i ma szansę poczuć, że nie tylko on zmaga się z takimi problemami i ma do tego prawo.

Czy polecam? To chyba oczywiste. Nick i Charlie jest obowiązkową lekturą dla fanów serii. To taki słodko-gorzki dodatek, który spełni się idealnie jako przerywnik w cięższych powieściach. No i jest kolejną szansą, by pozachwycać się tym hertstopperowym klimatem, bohaterami i emocjami.

Autor: Alice Oseman
Ilustrator: Alice Oseman
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Tytuł: Nick i Charlie. Heartstopper. Nowela
Tytuł oryginału: Nick and Charlie
Wydawnictwo: Jaguar
Wydanie: I
Data wydania: 2022-08-24
Kategoria: lit. młodzieżowa
ISBN: 9788382661392
Liczba stron: 178Dziękuję!

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Poradzić sobie we właściwym ujęciu tak ważnych z tematów na tak niewielkiej liczbie stron, to naprawdę musi być wyzwanie. Świetnie, że tu się to udało.

 2. Czasem milczenie jest złotem, czymś szalenie pożądanym, w prawdziwej bliskości zupełnie nie przeszkadza, przyjemnie jest wspólnie pomilczeć. Ale w większości wypadków to chowanie się przed szczerością.

 3. Martyna K.

  Uważam, że twórczość tej autorki jest naprawdę wartościowa. To wydanie też już poznałam.

 4. Anszpi

  Literatura młodzieżowa nie jest dla mnie ciekawa, nie do końca czuję klimat takich historii i się przy nich nudzę

 5. MonimePL

  Zabij, ale nie chcę czytać tej recenzji! Czemu? Bo kocham uniwersum Hearstoppera i ta książka jest na mojej liście, a nie chcę sobie spoilerować!

Dodaj komentarz