You are currently viewing Król lew Bobbi JG Weiss

Król lew Bobbi JG Weiss

W ten sposób wspólnie tworzymy wielki Krąg Życia.*

Bywa, że już przychodząc na świat, nasz los jest przesądzony. Wszyscy wiedzą, kim będziemy za kilka lat i z biegiem czasu oczekują od nas coraz więcej. Tylko co zrobić, gdy pragniemy przygód, a nie tego, czego się od nas oczekuje?

Zarys fabuły

Obecnie Lwią Ziemią rządzi król Mufasa, jest sprawiedliwy i dba o swoich poddanych. Teraz jest też szczęśliwym ojcem, ponieważ urodził mu się syn Simba. Za parę lat, to on przejmie władzę. Obecnie jednak jest lwiątkiem pełnym energii i żądnym przygód. To niestety często sprawia, że pakuję się w kłopoty. Przez Skazę – brata króla – dochodzi też w końcu do tragedii, a zrozpaczony Simba ucieka. Wtedy też zaczyna nowe życie z Timonem i Pumbą. Los się jednak o niego jeszcze upomni.

Muszę się wam przyznać, że Król Lew nie jest moją ulubioną bajką. Znam ją, kocham ścieżkę dźwiękową do niej i oglądałam wielokrotnie. I chociaż jej nie uwielbiam, to nie mogłam oprzeć się komiksowej wersji tej historii. Byłam ciekawa odwzorowania losów Simby w takim wydaniu.

Moje wrażenia

Fajnym akcentem w tym komiksie jest mała ściąga na początku, objaśniająca, kto jest kim. Dla docelowego czytelnika, który może poznawać dopiero historie jest, to z pewnością pomocne. Co do samej opowieści, Bobbi JG Weiss wiernie odwzorował filmową wersję z 1994 roku, chociaż widać, że adaptacja jest mocno okrojona z wielu scen. Nie przeszkadza to, bo sens historii został zachowany, ale komuś, kto zna oryginał może, pozostać żal, że zabrakło jego ulubionych momentów. Plusem też są jednak proste słowa i zawarta w nich treść. Łatwo się czyta i nawet młodszy czytelnik nie będzie miał z tym problemu. Emocje też są już raczej dostosowane do młodszego czytelnika, co nie jest złym rozwiązaniem – w końcu to dzieci mają się przy niej dobrze bawić, a tutaj zastrzeżeń nie słyszałam.

O szacie graficznej słów kilka

Już na pierwszy rzut oka widać, że Sparky Moore graficznie wierny jest wersji filmowej. I nawet jest to w porządku, w końcu to adaptacja. Mnie osobiście podoba się te wiernie przedstawienie scen, jak z filmu oraz to, że ilustracje zostały dostosowane do wymogów współczesnego czytelnika. Jest fajnie kolorowo i z masą przygód.

Na zakończenie

Król Lew w wydaniu Disney klasyczne baśnie to fajna pozycja dla Disneyowskich fanów różnych historii. Jednych urzeka i chwyta za serce, drudzy uważają za sympatyczną opowieść. Należę do tej drugiej kategorii i myślę, że się to już nie zmieni. Potrafię jednak docenić to, że to już klasyka baśni i niesie ze sobą pewne morały. Tę adaptację czyta się doprawdy ekspresowo i z pełnym zaangażowaniem samych zainteresowanych.

Disney klasyczne baśnie to cykl, który warto podsunąć dziecku. Król Lew w dorosłych budzi wspomnienia i pozwala cofnąć się do czasów dzieciństwa. Zaś dla dziecka, to wkroczenie w nowy świat baśni. Polecam.

Scenariusz: Bobbi JG Weiss
Ilustrator: Sparky Moore
Tłumaczenie: Mateusz Lis
Tytuł: Król lew
Tytuł oryginału: The Lion King
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: fantastyka
ISBN: 9788328159662
Liczba stron: 64Dziękuję!

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Aga

  Bardzo się cieszę jako fanka Disneya że wychodzą książki na podstawie filmów. Miałam okazję czytać komiks Aladyn i powiem Ci, że zachwyca mnie podobieństwo do bajki z ekranu.

 2. Martyna K.

  Niezwykle podoba mi się ta seria. Z przyjemnością śledzę kolejne tomy komiksów.

 3. Zuzka

  Wszystko co związane z Królem Lwem znajdzie sobie miejsce w moim domu, bo zarówno ja, jak i mój mąż i dzieci pokochały Simbę i resztę ekipy.

 4. Pojedztam

  Uwielbiam tę historię w różnych odsłonach. Jest naprawdę świetna.

 5. Kamila z naciskiem na szczęście

  Ostatnio dowiedziałam się, że to nie jest oryginalna produkcja i pomysł tylko zapożyczony z włoskiej bajki, która ukazała się wcześniej 🙂

 6. Miye

  Jak mi jest przykro, że moje dzieciaki nie tolerują klasyki, nawet do Króla Lwa nie dały się przekonać.

 7. Aleksandra NS

  Mam książkę Król Lew ale w starej wersji bajki dla dzieci. Kocham tą historię.

Dodaj komentarz