You are currently viewing Tajniacy Disney

Tajniacy Disney

Tajniacy Disney to nic innego jak nowa odsłona klasycznej słownej gry imprezowej – Tajniacy. Ta familijna pozycja została przygotowana z myślą o najmłodszych, ale niejeden dorosły równie dobrze będzie się przy niej bawił. Co takiego ma w sobie ta wersja?

Cel gry

Do rozgrywki zasiadają dwie przeciwne drużyny. Ich zadaniem jest odkrycie wszystkich swoich disnejowskich skarbów z 16 ułożonych kart. Każda z drużyn musi wskazać swojego wskazówkomistrza, który wie, gdzie znajdują się wszystkie karty i będzie podpowiadał swojej drużynie. Oczywiście ta drużyna, która pierwsza wykona zadanie – wygrywa.

Strona wizualna i zawartość pudełka

Piękne niebieskie pudełko, na którym umieszczono najpopularniejsze postacie disneyowskie, skrywa w sobie instrukcję oraz dużą ilość kart. Dzielą się one na 200 kart skarbów, 60 kart kluczy (40 zaawansowanych i 20 prostych), 25 kart przykrywek – po 8 niebieskich oraz czerwonych, 7 neutralnych i po jednej dwukolorowej oraz końca gry. W zestawie znajduje się też podstawka. Wszystko jest naprawdę trwałe i pięknie się prezentuje. Karty skrywają wszystkie postacie z bajek i zachwycają ilustracjami.

Przygotowanie do gry

By móc grać w Tajniacy Disney należy podzielić się na dwie drużyny. I to minimum dwuosobowe. Wtedy gra jest ciekawsza i drużyny mogą wybrać wskazówkomistrzów. Siadają oni po jednej stronie miejsca przygotowanego do rozgrywki, a reszta graczy naprzeciwko nich. Następnie trzeba wybrać losowo 16 kart i ułożyć je w siatce 4 × 4. To ułożenie odpowiada układowi prostego klucza i daje możliwość ustalenia wskazówkomistrzom kart przypisanych ich drużynom. Warto pamiętać, by używać tylko jednej ze stron – słownej lub obrazkowej. Autor gry przewidział też warianty dla dwóch i trzech graczy.

Przebieg rozgrywki

Kiedy mamy już drużyny niebieskich i czerwonych, a w nich wybranych wskazówkomistrzów i rozłożone karty, nadchodzi czas gry. Zaczyna ta drużyna, której kolor jest pokazany na brzegach karty kluczy za pomocą czterech lampek. Drużyny grają zmianowo, a w swoich turach wskazówkomistrzowie dają swoim współgraczom jednowyrazowe wskazówki połączone z liczebnikami. Oni zaś muszą odgadnąć, o jakie karty skarbów mu chodziło. Czasami wskazówka pasuje do wielu kart skarbów w siatce. Zgadujący musi wskazać wybraną przez siebie kartę skarbu, a wtedy wskazówkomistrz ujawnia, do której drużyny należy. Jeżeli to skarb ich drużyny, tura trwa nadal, ale można też zadecydować o jej zakończeniu. Tura może też być skończona, gdy drużyna odgaduje wszystkie możliwe karty skarbu.

Ogólne wrażenia

Tajniacy Disney to idealna alternatywa dla wielbicieli podstawowej wersji, ale i posiadających w swoim otoczeniu dzieci, które lubią gry karciane. No i dla dorosłych fanów bajek Disneya, na tych kartach znajdują się bowiem postacie z aż około ostatnich 70 lat. To daje gwarancję dobrej zabawy dla gracza w każdym wieku. Kolejnym tego plusem jest również możliwość grania wielopokoleniowego. Podoba mi się to, że jest taki rozstrzał oraz to, że gra nie zamyka się w konkretnym przedziale wiekowym. Dzieci mogą poznać Piotrusia Pana, Pumbę czy przykładowo Pluto. Z kolei starsi dowiedzą się, kim jest Elsa, Merida lub Judy Hopps. Gra jest u nas popularna i dość często do niej wracamy, a nadal się nam nie nudzi i jest przy niej mnóstwo zabawy. Z pewnością to zasługa różnych wariantów oraz poziomów trudności. Obojętnie w jakim wieku są gracze, będą dobrze się przy niej bawić.

Podsumowanie

Tajniacy Disney to świetna wersja dla fanów w każdym wieku bajek spod tego szyldu oraz ogólnie dla dzieci. Zachwyca jej wykonanie oraz fakt, że jest dla każdego i dostarcza mnóstwa dobrej zabawy. Polecam z czystym sumieniem.

Wydawca: Rebel
Projektant: Vlaada Chvátil
Kategoria: gra imprezowa
Wydanie: I
Instrukcja: takTen post ma 10 komentarzy

 1. Paulina

  Dawno nie grałam w nic podobnego, więc na pewno zwrócę uwagę na tę grę.

 2. Koralina

  fantastyczna! moje dzieciaki uwielbiają takie gry, więc na pewno znajdziemy dla niej miejsce 🙂

 3. Lilianna

  Super jest ta gra. Jak ja pamiętam moja córka uwielbiała grac w gry . A więc myślę że każde dziecko może być zainteresowane tą grą.

 4. Angela

  Gra zapowiada się bardzo ciekawie, z chęcią się z nią zapoznam bo jestem przekonana że dzieciaki będą miały z niej mega frajdę.

  1. Zauważyłam, że im częściej gramy wielopokoleniowo w różne gry, tym więcej przyjemności nam to sprawia, tym chętniej wyszukujemy nowych pomysłów na wspólne rodzinne spędzanie czasu. 🙂

 5. Adrianna

  Nigdy wcześniej nie widziałam tej gry, a wydaje się na prawdę ciekawa. Koniecznie musimy ją mieć!

 6. Katarzyna Krasoń

  Grałabym razem z moim synem! Kochamy Disneya i cóż, byłby zachwycony tą wersją! Ja również. Rozgrywka musi być niezmiernie ciekawa 🙂

 7. Aleksandra NS

  Zapowiada się coś bardzo fajnego. Dawno w nic nie grałam i mam ochotę sprawdzić czy dalej jestem dobra w gry słowne.

 8. Co prawda, nie za bardzo znamy się na disneyowskich bajkach, ale odwiedzające nas dzieciaki już tak, zatem gra pewnie by się im spodobała. 🙂

 9. Parabloguje

  Ciekswe te gry , polece dzieciakom mojej kuzynki bo lubia takie coś.

Dodaj komentarz