You are currently viewing Strajk Eduarda Lima

Strajk Eduarda Lima

Ekologia – obecnie jeden z najgłośniejszych tematów, ale niestety to nadal za mało dla naszej planety. Prawdą jest, że dorośli dopiero się uczą, jak o nią dbać. Potrzeba też czasu na to, by nasze działania były widoczne. Ważne, by nie poprzestawać na tym, co do tej pory udało się dokonać i nieustannie dbać o przyrodę. Jeszcze ważniejszą kwestią jest nauka dzieci i to od najmłodszych lat, by pamiętali, że o ziemię trzeba dbać, bo to ona daje nam miejsce do życia.

Zarys fabuły

Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia jeden ptak przestał śpiewać. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby po tym inne zwierzęta również nie umilkły i nie zaczęły się dziwnie zachowywać. Goryle zamknęły się w sobie, krowy przestały dawać mleko, a kury przestały gdakać. I to tylko kilka przykładów zdumiewającego zachowania zwierząt. Ba, nie tylko ich, bo i dzieci nie chciały się już bawić, a niektóre nawet odmówiły chodzenia do szkoły…

Nie jestem idealna, jeśli chodzi o dbanie o ekologię, ale staram się, jak tylko mogę, by nie zanieczyszczać naszej planety. Prawdę mówiąc, nadal się tego uczę i dbam, by wraz ze mną robiły to Potworki. Co jakiś czas patrzę na książki na ten temat i podsuwam im, co ciekawsze tytuły. Tym razem padło na Strajk Eduarda Lima.

Moje wrażenia

Słowa mają wielką moc i nie trzeba ich zbyt dużo, by do nas trafiły. Eduarda Lima wie o tym najlepiej, bo stworzyła książkę oszczędną w treść, ale jakże wymowną. Na zaledwie 36 stronach ukazała jak powoli zwierzęta i dzieci zaczynają protestować przeciwko działalności dorosłych, którzy zanieczyszczają przyrodę i doprowadzają do wymierania kolejnych gatunków zwierząt. Na każdej rozkładówce znajduje się zaledwie jedno zdanie, ale z każdą przewróconą stroną dzieci, a także dorośli są pod coraz większym wrażeniem mocy przekazu. Jednak to zakończenie jest najbardziej uderzające. Poznajemy przyczynę zamilknięcia ptaka z początku historii. Cisza trwa nie tylko w tej publikacji, ale i w nas po jej przeczytaniu. I aż zdaje się krzyczeć.

Słów kilka o szacie graficznej

Ilustracje Eduardy Limy są niezwykle proste, ale ich przekaz aż bije po oczach. Artystka ogranicza ilość kolorów, a te wykorzystywane są bardzo intensywne. Za pomocą swoich odrobinę abstrakcyjnych prac pokazuje, co robimy źle i jak przy tym cierpią niewinne zwierzęta. Obrazy są poruszające i smutne.

Na zakończenie

Strajk według mnie jest najlepszą publikacją o ekologi dla najmłodszych dzieci. Mało treści, dużo ilustracji i ogrom bolesnej nauki dla dorosłych. Mali czytelnicy już podczas czytania zadają pytania, bo oni, jak nikt inny dostrzegają, to czego my nie widzimy. Od nich możemy uczyć się, jak zacząć dbać o przyrodę i zwierzęta. My z Potworkami polecamy i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego tytułu. Dawno nie poznaliśmy tak przejmującej publikacji, która, by tak mocno do nas trafiła i zapoczątkowała szereg rozmów.

Myślę, że warto mieć Strajk na półce swojego dziecka. To tytuł idealny dla najmłodszych, ale i dla nas dorosłych. Wywołuje w nas wstyd i zmusza do refleksji. A my tego właśnie potrzebujemy, takiego zimnego prysznica i dziecięcej szczerości pokazującej, że jeśli się chce, to można.

Autor: Eduarda Lima
Ilustrator: Eduarda Lima
Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz
Tytuł: Strajk
Wydawnictwo: Babaryba
Wydanie: I
Data wydania: 2021-04-06
Kategoria: dla dzieci (0-4), ekologiczna
ISBN: 978-83-62965-80-9
Liczba stron: 36


Ten post ma 13 komentarzy

 1. Staram się, aby jak najwięcej takich tematycznych książek trafiło do naszej domowej biblioteki. I ten tytuł będę mieć na uwadze. 🙂

 2. Toksyczna Kosmetyczka

  Pierwsze na co zwrociłam uwagę, to ilustracje, które są przecudne. Aż chce się czytać!

 3. Natalia

  Koniecznie musi trafić na półkę moich chłopców 🙂

 4. Pojedztam.pl

  Dziecięce pozycje są bardzo cenne także dla dorosłych, dobrze, że tutaj tak jest.

 5. Joanna

  Jestem absolutnie zachwycona <3 Mam ogromną nadzieję, że zmienimy świat i nie będziemy rzucać kłód pod nogi ludziom młodszym od nas <3

 6. Koralina

  mam wielką ochotę na tę książkę, zwłaszcza że dzieciaki ostatnio interesują się tym tematem 🙂

Dodaj komentarz