You are currently viewing Przedsmak zła Alex Kava

Przedsmak zła Alex Kava

Każdy z nas ma jakiś talent, który wskazuje nam jaką ścieżkę zawodową mamy obrać. Zazwyczaj to sprawia, że robimy, co chcemy i się to nam podoba. Niestety czasami nasze umiejętności prowadzą tam, gdzie bywa niebezpiecznie, a mrok nabiera zupełnie innego i dużo gorszego znaczenia. Sprawia, że natykamy się na okrucieństwa, których nie da się wymazać z pamięci, ale każde zwycięstwo to satysfakcja, że ocaliło się niewinne ofiary, a źli ludzie otrzymali zasłużoną karę. Tylko czy dobro zawsze przezwycięży zło?

Zarys fabuły

Maggie to początkująca agentka FBI, która zajmuje się profilowaniem groźnych przestępców. Do tej pory robiła to bezpiecznie zza biurka, nadszedł jednak czas, by ruszyła w teren. Mordercy za nic mają innych i już na start kobieta trafia na sprawę okropnej zbrodni. Ktoś dokonuje brutalnego podwójnego zabójstwa i na miejscu bestialskiego czynu w prezencie pozostawia pojemnik z ciastem oraz ludzką wątrobą. Jak się okazuje, nie jest to jego jedyny wyczyn, a co gorsza Maggie staje się kolejnym celem zbrodniarza.

Cykl o Maggie O’Dell jest mi bardzo znany, czytałam już kilka książek, ale do tej pory czytałam go raczej wyrywkowo. Ostatnio często na niego natrafiłam i naszła mnie ochota na przeczytanie tym razem wszystkich tomów i w odpowiedniej kolejności. Tak dowiedziałam się, że powstał prequel całej serii i od niego zaczęłam. Przedsmak zła już za mną, co o nim myślę i jak odebrałam styl pisania Alex Kavy po takiej przerwie?

Moje wrażenia

Alex Kava wie jak napisać dobry thriller i chociaż upłynęło sporo czasu od momentu czytania o losach Maggie, to nadal jestem pod wrażeniem tego, co autorka stworzyła. W tym przypadku nawet nieco większym, bo w końcu wiem, jak to wszystko się zaczęło. A trzeba przyznać Alex, że chociaż pisze lekkim językiem, to wie jak budować napięcie i wzbudzać w czytelniku niepokój. Niespiesznie buduje napięcie, opisuje, co siedzi w głowie mordercy, ale i samej Maggie. Pozwala czytelnikowi towarzyszyć w dochodzeniu do prawdy i tak jak nie oszczędza bohaterów, tak samo nie cacka się z odbiorcami. Nie szczędzi opisów, wręcz można zobaczyć i poczuć, to co postacie, a często nie jest to nic miłego.

Słów kilka o bohaterach

Pamiętam Maggie z poprzednich tomów i ciekawym doświadczeniem było poznanie jej z początków pracy w terenie. Mogę sobie porównać, jak bardzo się zmieniła. Obecnie to niesamowicie dobra profilerka, mająca wrażenie, że musi zbudować sobie pozycję. Trochę przewrażliwiona na punkcie zachowań kolegów z pracy, ale jednocześnie dająca z siebie wszystko. Szybko się uczy i nie mogę odmówić jej umiejętności analizowania, sprytu oraz odwagi. Ciekawą postacią był też oczywiście antagonista, jego sposób działania, motywy oraz pewne zachowanie związane z nieświadomym świadkiem sprawiło, że chciałam wręcz wejść do jego umysłu.

Na zakończenie

Książki Alex Kavy mają to do siebie, że obojętnie – słucha się ich czy czyta, za szybko się kończą. Tak było i tym razem, Przedsmak zła pochłonęłam na raz i ze zdziwieniem przyjęłam fakt, że to już koniec. Wyciągnęłam się w akcję od pierwszych stron i zaintrygowana śledziłam bieg zdarzeń. Wraz z Maggie i resztą analizowałam, rozmyślałam i starałam się rozgryźć mordercę. Niby prędzej odkryłam, kto nim jest, ale do końca w napięciu obserwowałam wszystkie wydarzenia. Autorka dostarcza mi wszystko, co lubię w tym gatunku. Mamy tutaj niebezpieczeństwo, niebezpiecznego mordercę i oprowadzenie śledztwa pokazane na każdym etapie.

Jeśli lubicie thrillery i długie cykle to polecam Maggie O’Dell. Przedsmak zła to wprowadzenie, które już pokazuje, że autorka potrafi fantastycznie posługiwać się słowem pisanym. Zapewnia moc wrażeń, emocji oraz dreszczyku strachu.

Audiobook (czyta): Bartosz Głogowski
Autor: Alex Kava
Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Tytuł: Przedsmak zła
Tytuł oryginału: Before Evil
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Wydanie: I
Data wydania: 2018-03-14
Kategoria: thriller
ISBN: 9788327634986
Liczba stron: 336

Maggie O’Dell
Przedsmak zła | Dotyk zła | W ułamku sekundy | Łowca dusz | Granice szaleństwa | Zło konieczne | Zabójczy wirus | Czarny piątek | Kolekcjoner | Śmiertelne napięcie |Płomienie śmierci | Ostateczny cel

Ten post ma 8 komentarzy

 1. Angela

  Coś akurat dla mnie, z chęcią przeczytam tą pozycję, bo widzę że jest potencjał w książce.

 2. dyedblonde

  Przedsmak zła to ksiązka którą mam na oku i w planach do przeczytania, dzięki za recenzje

 3. Aga

  Chętnie sprawdzę, jak spodoba mi się ta pozycja. Jakoś wcześniej nie miałam okazji po nią sięgnąć.

 4. Martyna K

  Czytałam ją w poprzednim wydaniu. Lubię sięgać po książki tej autorki.

 5. Zuzanna

  Słyszałam o twórczości tej autorki, ale jeszcze nie miałam okazji się z nią zapoznać. Wkrótce to zmienię.

 6. Joanna

  Długich cykli nie lubię, ale thrillery już tak… kto wie, może skusze się na ten tytuł.

 7. Miye

  Lubię autorkę, chociaż niestety widzę, że czasem lubi powtarzać własne schematy, chyba za dużo książek wydała 🙂

Dodaj komentarz