You are currently viewing Zawsze i na zawsze Klaudia Bianek

Zawsze i na zawsze Klaudia Bianek

Strach nie miał prawa definiować naszej przyszłości, tęsknota natomiast powinna umacniać, a nie osłabiać.*

Mówi się, że wszyscy zasługują na wybaczenie i drugą szansę. Tylko czy każdą krzywdę lub kłamstwo da się zapomnieć? Jak uwierzyć komuś, kto budował relacje, ukrywając istotne rzeczy? Jak wybaczyć porzucenie i zimną obojętność? Może czasem jest już na to za późno…

Zarys fabuły

Eliza przeszła już w swoim życiu naprawdę dużo i gdy zaczynała powracać do życia, miała nadzieję, że w końcu znowu będzie szczęśliwa. Jednak ten, który tak wytrwale pokonywał jej bariery, skrywał przed nią coś bardzo ważnego. Prawda ją załamuje i odbiera wiarę we wszystko, co razem już zbudowali. Kobieta musi na nowo poukładać swoje życie i zastanowić nad tym, czy serce jest w stanie ponownie zaufać Filipowi. Co gorsza, w rodzinnym domu również ciężko o spokój… Jak Eliza poradzi sobie z cierpieniem i coraz to nowszymi problemami? Czy Filip zawalczy ponownie o ich związek?

Życie po tobie zakończyło się w takim momencie, że nie byłam pewna, jak wytrzymam do premiery Zawsze i na zawsze. Czas jednak pokazał, że dałam radę i nawet książka musiała chwilę poczekać na swoją kolej. Teraz jest już za mną, a jakie są moje wrażenia?

Moje przemyślenia

Muszę przyznać, że Zawsze i na zawsze podobało mi się odrobinę mniej, niż pierwszy tom. Czułam chwilami, że czytam po kilka razy to samo. I chociaż rozumiałam ból Elizy i to, że stara sobie wszystko poukładać, by móc ruszyć dalej, to ta powtarzalność była lekko nużąca. Niemniej uważam, że Klaudia Bianek ponownie napisała historie, która chwyta za serce. Od pierwszych stron pochłonęły mnie kolejne zdania i zawarte w nich emocje. Tych naprawdę nie brakuje w tej powieści i przechodziły one na mnie. W jakimś stopniu czułam tęsknotę, żal, strach i rozdzierający ból. Ponownie zachwyciło mnie to, że autorka nadaje odpowiednie tempo biegowi wydarzeń i nic tutaj nie dzieje się zbyt szybko. Na wszystko musi przyjść odpowiednią pora. Kolejnym plusem jest realność wydarzeń i ich zwyczajność. Klaudia opisuje codzienność bohaterów, ich myśli i zwykłe czynności. Pokazuje, że w takiej rzeczywistości, bez pędzącej akcji i szalonych rzeczy też można się zakochać i ją docenić.

Słów kilka o bohaterach

Tym razem głównie poznałam bardziej Elizę, jej przemyślenia i uczucia. Obserwowałam zmaganie z tym, co czuje do byłego męża oraz tym, co rodzi się w jej sercu w stosunku do Filipa. To nie było łatwe, bo i cała sytuacja należy do tych skomplikowanych. Widać tutaj, jak Eliza się zmienia i akceptuje niektóre rzeczy, a przede wszystkim fakt, że może kochać drugi raz, że na to zasługuje. Rozumiałam jej potrzebę ułożenia sobie wszystkiego w głowie i pewien egoizm skupienia się tylko na sobie. Jednak smutno mi było, że w tym wszystkim tak bardzo cierpieli inni. Tym bardziej że wiedziałam, że ona ma w sobie tyle dobra i empatii. Czasem jednak inaczej się nie da. Nie potrafiłam jednak zrozumieć postępowania matki Filipa i w moich oczach nic jej nie tłumaczy. Nawet, a może zwłaszcza po wyjawieniu prawdy.

Na zakończenie

Bardzo szybko przeczytałam Zawsze i na zawsze, bo książki Klaudii zawsze tak pochłaniam. Autorka ponownie wciągnęła mnie w losy swoich bohaterów i sprawiła, że żyłam ich losami. Poza tym, że czasami niektóre fragmenty były dla mnie zbędne, to nie mam się do czego przyczepić. Klaudia pokazała, jak subtelnie można pięknie pisać o miłości, nadziei i wybaczeniu. Podziwiam ją za to, że jest takim dobrym obserwatorem życia i przelewa to na papier. To jak opisuje te wszystkie uczucia… Tego się nie da przekazać.

Jeśli czytaliście Życie po tobie, to koniecznie sięgnijcie po Zawsze i na zawsze. Chociaż może poczekajcie na trzecią część, bo autorka znowu zakończyła książkę w takim momencie, że mam ochotę ją odnaleźć i zmusić, by zdradziła, co będzie dalej. Tak czy inaczej – czytajcie!

Zawsze i na zawsze otrzymałam od księgarni TaniaKsiazka.pl. Zachęcam również do sprawdzenia w księgarni innych bestsellerów.

Autor: Klaudia Bianek
Tytuł: Zawsze i na zawsze
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Wydanie: I
Data wydania: 2020-09-02
Kategoria: obyczajowa
ISBN: 9788366570313
Liczba stron: 368
Ocena: 7/10

Życie po tobie | Zawsze i na zawsze | ?

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Kasiek

  Okładka mi wpadła w oko a widzę że i treść zacna

 2. Bookendorfina Izabela Pycio

  Długo nie potrafiłam wybaczać, zwłaszcza sobie, ale z czasem przekonałam się, że nie ma co w życiu ciągnąć za sobą zbędnego balastu.

 3. MarlenaH

  Nie znam twórczości autorki, ale chętnie poznam obie części. Lubię takie obyczajowe powieści. Okładka jest piękna!

 4. Martyna

  Nie znam jeszcze twórczości tej autorki, ale czytałam wiele pozytywnych opinii o niej. Muszę szybko to nadrobić 🙂

 5. zaczytanamarzycielka8

  Książki Klaudii Bianek jakoś niestety do mnie nie przemawiają 😉

Dodaj komentarz