You are currently viewing PS I życzę Ci dużo miłości Antologia [ChristmasBooks]

PS I życzę Ci dużo miłości Antologia [ChristmasBooks]

Czas jest pojęciem względnym. Dla jednych wiecznością jest całe życie, dla innych godzina. Jeśli nie potrafisz wykorzystać danej ci minuty, to zmarnujesz nawet ich nieskończoną liczbę.*

W dzisiejszych czasach wysyłanie pocztówek nie jest już tak popularne, jak jeszcze parę lat temu. Piękne widokówki z pozdrowieniami, życzeniami urodzinowymi czy też świątecznymi zastąpiły SMS-y lub telefony. Chociaż czasem ginęły gdzieś po drodze, każda cieszyła i zdobiła pokój, dając poczucie radości oraz ciepło na sercu, bo ktoś o nas pamiętał.

Zarys fabuły

PS I życzę Ci dużo miłości to antologia ośmiu opowiadań z motywem świątecznym, ale ich tematem przewodnim są kartki pocztowe. Te, które zaginęły, obrały dziwną trasę, nie zostały zauważone lub je ukryto. Każda z nich skrywa swoją historię, jest jej początkiem oraz zakończeniem. Pierwsza łączy po latach przyjaciół, druga jest końcem czekania na wieloletnią odpowiedź, która scala na nowo rodzinę, trzecia pozwala znaleźć małej dziewczynce nowy dom, a komuś innemu uleczyć złamane serce. Czwarta zaś sprawia, że zatrzymujemy się i dostrzegamy, wszystko z innej perspektywy.

Mam na swoim czytelniczym koncie sporo antologii i na palcach jednej ręki mogę policzyć te, które mi się podobały. Nadal jednak poszukuje zbiorów opowiadań mogących mnie oczarować. I tak w moje ręce wpadła publikacja PS I życzę Ci dużo miłości, która naprawdę przypadła mi do gustu.

Moje wrażenia

Zbiory opowiadań mają to do siebie, że każde z nich, to inny styl oraz narracja. I dlatego też jedne podobają nam się mniej a drugie bardziej. Nie da się zaprzeczyć, że ich plusem jest krótka forma, bo można je czytać pomiędzy codziennymi zadaniami lub jako lekturę przed snem. Po ostatnich niezbyt udanych wyborach do PS I życzę Ci dużo miłości, nie byłam zbyt przychylnie nastawiona, ale szybko przekonałam się, że tym razem będzie dobrze. I to jeszcze jak! Tym razem każda z ośmiu autorek do mnie trafiła, może niektóre nieco mniej, ale i tak byłam zadowolona. W żadnym opowiadaniu nie zabrakło emocji, do tego, chociaż historie były słodkie, nie brakowało w nich realności i dobrych oraz złych momentów. Podobało mi się, że pokazują, jak rzeczywistość, czy ingerencja innych ludzi może przeszkodzić szczęściu. Ile zła robi brak rozmowy. A także mieszają przeszłość z teraźniejszością i jakie duże znaczenie może mieć mała niepozorna pocztówka.

Słów kilka o bohaterach

Nie potrafię wskazać jednej czy dwóch postaci. W tym zbiorze każdy ma swój charakter, z wadami oraz zaletami. Ze swoją historią do opowiedzenia i pokazania kim tak naprawdę jest. Poznawanie każdej z postaci było niezwykle ciekawe. Polubiłam ich za swojskość, za brak masek oraz spojrzenie na świat. To prawdziwa plejada osobowości ze swoimi lękami, nadzieją, wiarą i otwartością na zmiany. Próżno w nich szukać dwóch identycznych sylwetek.

Na zakończenie

PS I życzę Ci dużo miłości, czytałam kilka dni i w sumie trochę żałuję, że tak szybko poszło mi poznanie tej antologii. Naprawdę mi się podobała i większość tych historii rozgrzała moje serce, zdarzyło mi się nawet uronić łzę. Nie rozpraszałam się w trakcie czytania, nie szukałam żadnej okazji, by odłożyć książkę. Byłam skupiona na treści i zaangażowana w bieg historii. Czułam zawarte w nich emocje i kibicowałam niektórym parom naprawdę mocno. I tak jak pisałam, wszystkie były dobre, ale szczególnie mocno zachwyciły mnie opowiadania Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Nataszy Sochy, Magdy Knedler oraz Małgorzaty Wardy. One we mnie wywołały najwięcej uczuć i wrażeń.

Nie polecam zbyt często z takim przekonaniem zbiorów opowiadań, ale PS I życzę Ci dużo miłości, na to naprawdę zasługuje. Jedna z lepszych antologii, jakie czytałam. Zawarto w niej magię świąt, rzeczywistość oraz dużo pozytywnych uczuć, ale nie przesadzono ze słodyczą.

Autor: Ilona Gołębiewska, Magdalena Knedler, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Katarzyna Misiołek, Natasza Socha, Małgorzata Warda, Magdalena Witkiewicz
Tytuł: PS I życzę Ci dużo miłości
Wydawnictwo: Muza
Wydanie: I
Data wydania: 2020-10-28
Kategoria: obyczajowa
ISBN: 9788328715479
Liczba stron: 354

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Same znane i lubiane przeze mnie autorki, więc chętnie sięgnę po tę antologię.

 2. Pojedztam.pl

  Z tego co pamiętam całkiem miło spędziłam czas z tą antologią.

 3. Anne 18

  Słyszałam o tej książce. Jednak nie wiem jeszcze czy ją przeczytam.

 4. Aneta

  Z przyjemnością sięgnę po tę pozycję. Twoja recenzja bardzo mnie do tego przekonała. I tak, jeśli nie umie się wykorzystać jednej minuty to i wielu się nie wykorzysta.

 5. Joanna

  Świetna propozycja na świąteczny prezent 👍

Dodaj komentarz