You are currently viewing “Pierwszy raz” Agata Czykierda-Grabowska

“Pierwszy raz” Agata Czykierda-Grabowska

Życie jest zbyt krótkie, żeby nie wybaczać i nie zapominać.*

Słysząc słowa “pierwszy raz” od razu nasuwa nam się myśl o seksie, prawda? A przecież tych pierwszych razów w naszym życiu jest cała masa. Pierwszy uśmiech, pierwsze kroki, pierwszy zawód na kimś, kto nigdy nie powinien nas zranić, pierwsza jazda samochodem, pierwsze zauroczenie, pierwsze zaufanie, gdy tak bardzo się boisz… Wszystko ma swój początek tylko czy warto dać szansę na kontynuację?

Po ukończeniu edukacji Kuba wraca do rodzinnego miasteczka, gdzie zaoferowano mu świetną posadę. Mogłoby się wydawać, że dla młodego mężczyzny to rewelacyjny początek dorosłego życia, ale dla niego to było za mało. Kuba chciał mieć u boku tą jedną, jedyną, którą wybrało jego serce. Niestety Lena od zawsze nie pozwala się do siebie zbliżyć i jest zdystansowana. Co jednak ma zrobić, kiedy jego serce nawet po długim czasie nie potrafi zapomnieć, a ukochana ponownie pojawia się w jego życiu? Czy warto ponownie mieć nadzieję bez gwarancji powodzenia?

Kolejna powieść Agaty Czykierdy-Grabowskiej, która trafiła w ręce czytelników. Przyznam, że miałam ogromną nadzieję, że Pierwszy raz zostanie w końcu wydany, ponieważ to jedna z piękniejszych historii miłosnych, jakie było dane mi poznać. Zakochałam się w niej parę lat temu, kiedy była publikowana na blogu, a teraz moja miłość tylko wzrosła. Chcecie wiedzieć czemu?

To jeszcze nie był koniec. Ona zabrała mu serce, ale on też zdołał ukraść część jej serca. Mały fragment, bez którego nie da się żyć.*

Pierwszy raz to historia, która toczy się powoli, wokół głównych bohaterów, niespiesznie odkrywa kolejne wydarzenia, ale jest przepełniona po brzegi emocjami. Uczuciami, które uderzają w odbiorcę z całą swoją mocą i zapadają na zawsze w serce. Agata Czykierda – Grabowska pod płaszczykiem opowieści miłosnej ukryła też wiele innych istotnych kwestii. Ukazała jak bardzo złe decyzje rodziców oraz brak ich reakcji może wpłynąć na dziecko i jego przyszłość, tak samo jest z oceną sytuacji, gdy nie wie się wszystkiego na dany temat. Opisuje problem z zaufaniem, gdy strach przed odrzuceniem wręcz paraliżuje. Przemyca prawdę o naszych lękach i pragnieniach, o codzienności i walce o szczęście, o błędach i kolejnych szansach. O małych gestach i wielkich czynach, o pierwszych razach, które mogą wydawać się mało istotne, ale potrząsają całym światem…

Muszę być jednak szczera, chociaż doskonale rozumiem czym kierowała się Lena, zachowując się tak, a nie inaczej, to jej postępowanie drażni. Myślę, że powodem tego jest, iż jako obserwator widziałam to, czego ona nie dostrzegała, a raczej bała się to przyjąć i zaakceptować. Uwierzyć, że ktoś tak mocno ją kocha i nie każdy postępuje tak samo. Kuba też nie jest bez wad i sam jest sobie winien, że ukochana wątpiła w jego słowa, jednak z drugiej strony… chcę takiego faceta. Ma w sobie wszystko, czego można pragnąć – jest zabawny, szczery, troskliwy, cierpliwy i wytrwały. Nie jest idealny i chyba za to uwielbiam go najbardziej.

Pierwszy raz jest pozbawiony zawrotnej akcji, ale w tym przypadku chodzi o emocje i ich przekaz, tak by trafiły one do czytelnika. I wyszło to autorce rewelacyjnie, zżyłam się z bohaterami i wraz z nimi przeżywałam każdą chwilę. Czułam ich lęki, nadzieje, radości i smutki. To książka, która bawi i wzrusza, która rozpala zmysły i porusza serce. Agata pisze lekko, ale nie boi się poruszać tematów będących częścią wielu z nas, co powoduje, że losy Leny i Kuby stają się jeszcze bliższe czytelnikowi. Do tej książki będę wracać i będę ją polecać komu tylko się da, bo jak mało która tak bardzo zapadła mi w pamięć.

To oczywiste, że polecam Pierwszy raz wszystkim fanom autorki oraz wielbicielom gatunku new adult. Ta historia nie zawodzi, pokazuje wręcz, jak piękne i ważne mogą być nasze wszystkie pierwsze razy. Wystarczy zaufać.

Zostań cały dzień i całą noc, a potem jeszcze jeden dzień i kolejną noc.*

Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Tytuł: Pierwszy raz
Wydawnictwo: Novae Res
Wydanie: I
Data wydania: 2018-05-04
Kategoria: new adult
ISBN: 9788380839113
Liczba stron: 368
Ocena: 10/10

Pierwszy raz:
Pierwszy raz | Stand By Me | Sezon na lisa

Dodaj komentarz