Światowy Dzień Książki 23 kwietnia 2016 – zaczytaj się na wiosnę

Umberto Eco mawiał, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Szymborska czytanie nazywała „najpiękniejszą zabawą, jaką ludzkość wymyśliła”, Bolesław Prus określał to „nowym zmysłem”, a autor „Małego księcia” uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”. My też pragniemy Was urzec i uwieźć książkowymi historiami, jakich jeszcze nie znacie…

Książkowe preferencje – jak czytamy i co lubimy?

Raporty na temat czytelnictwa nie są zadowalające… Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że 63% Polaków nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki. Zamiast papierowych wydań czytamy sporo w Internecie, zmienia się medium jakie wybieramy, ale nie zanika proces czytania. Na świecie wciąż wydaje się bardzo dużo książek – w tej dziedzinie przodują Anglia oraz Niemcy. Nic nie zastąpi jednak prawdziwej książki, dotyku kartek, zapachu druku, magii obcowania z „żywą” literaturą…

Z badań przeprowadzonych na przełomie ostatnich lat dowiadujemy się, że najchętniej w Polsce czytają studenci i nastolatkowie. Nic dziwnego, że w plebiscycie 100 książek, które trzeba przeczytać – przeprowadzonym przez Empik, pierwsze miejsce w głosowaniu użytkowników zajął „Harry Potter”. Czytelnicy coraz częściej sięgają też po kryminały (polskie i skandynawskie), erotyki, poradniki (głównie o zdrowym stylu życia) oraz książki publicystyczne czy kreatywne, w których to odbiorca staje się współautorem – koloruje, pisze, tworzy…                   

Kochaj i czytaj, czyli o książkowych afrodyzjakach… i innych korzyściach

Hasła czytanie jest sexy i nie czytasz – nie idę z Tobą do łóżka znają już pewnie wszyscy. Czy wiecie, że poza grą słowną jest w tym wiele prawdy…? Naukowcy zachęcają do wspólnego czytania, które zbliża, pomaga nawiązywać głębszą relacją, potęguje wspólną pasję, nadaje tematów do rozmów, uczy szczerej rozmowy i romantyzmu. Dodatkowo głos drugiej osoby uspokaja nas, relaksuje. Udowodniono też, że pary, które razem czytają stają się sobie bliższe. Umawiajcie się na książkowe randki!

A jeśli wciąż Wam mało korzyści z czytania lub nie zwracacie uwagi na aspekty związkowe – poznajcie te fakty. Czytanie już od najmłodszych lat pozwala dzieciom szybciej i łatwiej nauczyć się mówić, pisać; rozwija ich wyobraźnię. Również jako dorośli, dzięki książkom trenujemy swoją pamięć, szybciej się uczymy, budujemy poczucie własnej wartości, łatwiej się koncentrujemy i stale ćwiczymy nasz mózg.

Świętuj literacko – Światowy Dzień i Stolica Książki

Pretekstem do literackich rozmów jest też dzień książki – obchodzony na całym świecie 23 kwietnia. To symboliczna data powiązana z urodzinami lub śmiercią słynnych pisarzy, takich jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. Święto ustanowiono w 1995 roku, a wszystko zaczęło się w Hiszpanii, gdzie książkowe uroczystości celebruje się dawna (w Polsce ta impreza literacka przyjęła się od 2007 roku). Szczególnie huczne obchody można zaobserwować w Katalonii, kiedy to 23 kwietnia przypada dzień patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją panie obdarowywane są wtedy czerwonymi różami (symbol krwi smoka, którego pokonał waleczny święty), a panowie od swoich wybranek otrzymują książki. Ten prezent to pomysł, na który na początku XX wieku wpadł słynny lokalny wydawca. Zwyczaj przetrwał do dziś i tak zrodził się Światowy Dzień Książki.

Skoro mamy ten wyjątkowy dzień – przyda się również odpowiednia oprawa. Dlatego co roku wybierane jest inne światowe miasto (godnie angażujące się w promowanie czytelnictwa), które zyskuje status Światowej Stolicy Książki. Zaczęło się od Madrytu, a w tym roku takie miano otrzymał Wrocław. Będą odbywać się tam przeróżne atrakcje.

Z tej okazji na czytelników czekają również niespodzianki w salonach Empik i na www.empik.com, gdzie w dniach 22-23 kwietnia obowiązywać będzie specjalna promocja 3 za 2 – kupując trzy książki jedną otrzymamy gratis!

Zatem czytajcie, świętujcie i niech książki będą z Wami!

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Miłka Kołakowska

  Jutro świętuję przy książce, tak chyba będzie najbardziej odpowiednio 🙂 Na stronę Empiku również zajrzę z przyjemnością 🙂

 2. cyrysia

  Szkoda, że do Wrocławia mam tak daleko. Ale i tak będę jutro świętować z książką 🙂

 3. Córka i Matka

  Na jutro umawiam się na randkę z książką! 😀
  Udanego święta dla Ciebie i książek! 🙂

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas 🙂
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

 4. Anonimowy

  Wybrałabym się do Wrocławia, ale trochę za daleko 😉 Chyba urządzę sobie swój dzień książki wstępując do Empiku i korzystając z ich promocji 3 za 2.

 5. renataa25

  Przez Ciebie(dzięki Tobie) zamówiłam dzisiaj 4 książki, ale nie w Empiku i wyszło mi taniej nawet z tą promocją 3za 2, empik to zawsze droga księgarnia!

Dodaj komentarz