[ChristmasBooks] “Wróżka Prawdomówka” Matt Haig

[ChristmasBooks] “Wróżka Prawdomówka” Matt Haig

Bo widzisz, życie Twoje jest jak głos, musisz wierzyć w siebie.
Wybór, jak tego głosu użyć – należy do Ciebie.*

Każdy z nas pragnie mieć jakiś cel w życiu. Czujemy wtedy, że udało się nam coś osiągnąć i robimy coś ważnego. Tylko co zrobić, gdy nasze postępowanie rani innych i wszystkich zniechęca do kontaktu z nami? Gdy nie możemy przestać, bo to jest silniejsze od tego, co czujemy i pragniemy mówić?

Żyła sobie w Elfim Jarze pewna wróżka, która nie miała przyjaciół, a i rodzina się od niej odwróciła cała. Nie dlatego, że była zła lub coś zbroiła. Spełniała tylko życiowe zadanie przepowiedziane przez ciotkę – cały czas mówiła prawdę. I chociaż wszyscy twierdzą, że słyszeć ją chcą, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Czasem ona rani i smuci, czasem odbiera nadzieję i chociaż Wróżka Prawdomówka bardzo się stara, nie może milczeć ani skłamać. Czy zawsze będzie tak w życiu sama?

Uwielbiam książki Matta Haiga i nie mogłam sobie odmówić jego najnowszej powieści. Bez czytania opisu, sprawdzania czegokolwiek zamówiłam i czekałam, aż do mnie dotrze. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy Wróżka Prawdomówka trafiła w moje ręce. Taka mała, niepozorna, wręcz komiksowa forma. Zaskoczona, ale i ogromnie ciekawa, zabrałam się za czytanie. Co mogę o niej napisać?

Tym razem Matt Haig postawił na wierszowaną formę i tekstu w książeczce za dużo nie ma, trzeba jednak przyznać, że treść jest lekka w odbiorze i zrozumiała dla dziecka. Autor ponownie porusza ważny temat, jakim jest mówienie prawdy i pokazuje, że można ją przekazać na wiele sposobów. Można mówić wprost i bez zastanowienia się, czy sprawimy tym komuś przykrość, ale możemy ubrać ją w odpowiednie słowa. Złagodzić ból, jaki sobą niesie i dać nadzieję na lepsze dni. Wróżka Prawdomówka to powieść o smutku, poczuciu odrzucenia, ale również pełna poczucia humoru, nadziei i refleksji.

Nie można też nie wspomnieć o wspaniałych ilustracjach Chrisa Moulda. Czarno białe, zdobią każdą stronę i idealnie współgrają z treścią. Świetnie ukazują mimikę postaci, ich emocje oraz wygląd. Trudno oderwać od nich wzrok. Osobiście nie mogę się na nie napatrzeć.

Wróżka Prawdomówka to lektura na kilkanaście minut, no, chyba że – tak jak ja – zatraca się w podziwianiu ilustracji – wtedy czytanie może trwać i trwać. Matt Haig ponownie mnie zachwycił, stworzył prostą w przekazie opowieść o prawdzie i jej przekazywaniu. Mądra, otulająca ciepłem i bawiąca zabawnym fragmentami. No i ilustrator, który sprawił, że jak zaczarowana przewracałam kolejne strony, nie mogąc się napatrzeć na te wszystkie szczegóły.

Polecam z całego serca dużym i małym. Wróżka Prawdomówka to ciepła i wartościowa książeczka, która nie tylko bawi, ale również porusza zawartym w sobie przekazem.

Autor: Matt Haig
Tytuł: Wróżka Prawdomówka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: I
Data wydania: 2019-11-26
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788381167802
Liczba stron: 128
Ocena: 8/10

Chłopiec zwany Gwiazdką | Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę | Ojciec Gwiazdka i ja | Wróżka Prawdomówka

Ten post ma 10 komentarzy

  1. Szkoda, że już po świętach, nadawałaby się te książki pod choinkę! 😉

  2. Może w przyszłym roku przeczytam 😉

  3. Ta książka jest dobra na prezent dla mojej młodszej siostry😍

  4. Może w przyszłym roku dzieciakom w rodzinie na święta sprawię.

  5. Nie przepadam za wierszowaną formą

  6. Pamiętam, że jako dziecko nie przepadałam za książeczkami pisanymi wierszowaną formą, więc raczej nikomu bym takiej nie sprezentowała 🙁

  7. Idealna do wspolnego poczytania i oglądania – z tego się nie wyrasta więc warto zaopatrzyć sie w zapas takich książek

  8. Literatura dziecięca to kompletnie nie mój typ, ale na prezent fajna 🙂

  9. Książka na pewno spodoba się młodszym czytelnikom lub na rodzinne czytanie 🙂

Dodaj komentarz

Close Menu