You are currently viewing [ChristmasBooks] “Wróżka Prawdomówka” Matt Haig

[ChristmasBooks] “Wróżka Prawdomówka” Matt Haig

Bo widzisz, życie Twoje jest jak głos, musisz wierzyć w siebie.
Wybór, jak tego głosu użyć – należy do Ciebie.*

Każdy z nas pragnie mieć jakiś cel w życiu. Czujemy wtedy, że udało się nam coś osiągnąć i robimy coś ważnego. Tylko co zrobić, gdy nasze postępowanie rani innych i wszystkich zniechęca do kontaktu z nami? Gdy nie możemy przestać, bo to jest silniejsze od tego, co czujemy i pragniemy mówić?

Żyła sobie w Elfim Jarze pewna wróżka, która nie miała przyjaciół, a i rodzina się od niej odwróciła cała. Nie dlatego, że była zła lub coś zbroiła. Spełniała tylko życiowe zadanie przepowiedziane przez ciotkę – cały czas mówiła prawdę. I chociaż wszyscy twierdzą, że słyszeć ją chcą, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Czasem ona rani i smuci, czasem odbiera nadzieję i chociaż Wróżka Prawdomówka bardzo się stara, nie może milczeć ani skłamać. Czy zawsze będzie tak w życiu sama?

Uwielbiam książki Matta Haiga i nie mogłam sobie odmówić jego najnowszej powieści. Bez czytania opisu, sprawdzania czegokolwiek zamówiłam i czekałam, aż do mnie dotrze. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy Wróżka Prawdomówka trafiła w moje ręce. Taka mała, niepozorna, wręcz komiksowa forma. Zaskoczona, ale i ogromnie ciekawa, zabrałam się za czytanie. Co mogę o niej napisać?

Tym razem Matt Haig postawił na wierszowaną formę i tekstu w książeczce za dużo nie ma, trzeba jednak przyznać, że treść jest lekka w odbiorze i zrozumiała dla dziecka. Autor ponownie porusza ważny temat, jakim jest mówienie prawdy i pokazuje, że można ją przekazać na wiele sposobów. Można mówić wprost i bez zastanowienia się, czy sprawimy tym komuś przykrość, ale możemy ubrać ją w odpowiednie słowa. Złagodzić ból, jaki sobą niesie i dać nadzieję na lepsze dni. Wróżka Prawdomówka to powieść o smutku, poczuciu odrzucenia, ale również pełna poczucia humoru, nadziei i refleksji.

Nie można też nie wspomnieć o wspaniałych ilustracjach Chrisa Moulda. Czarno białe, zdobią każdą stronę i idealnie współgrają z treścią. Świetnie ukazują mimikę postaci, ich emocje oraz wygląd. Trudno oderwać od nich wzrok. Osobiście nie mogę się na nie napatrzeć.

Wróżka Prawdomówka to lektura na kilkanaście minut, no, chyba że – tak jak ja – zatraca się w podziwianiu ilustracji – wtedy czytanie może trwać i trwać. Matt Haig ponownie mnie zachwycił, stworzył prostą w przekazie opowieść o prawdzie i jej przekazywaniu. Mądra, otulająca ciepłem i bawiąca zabawnym fragmentami. No i ilustrator, który sprawił, że jak zaczarowana przewracałam kolejne strony, nie mogąc się napatrzeć na te wszystkie szczegóły.

Polecam z całego serca dużym i małym. Wróżka Prawdomówka to ciepła i wartościowa książeczka, która nie tylko bawi, ale również porusza zawartym w sobie przekazem.

Autor: Matt Haig
Tytuł: Wróżka Prawdomówka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: I
Data wydania: 2019-11-26
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788381167802
Liczba stron: 128
Ocena: 8/10

Chłopiec zwany Gwiazdką | Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę | Ojciec Gwiazdka i ja | Wróżka Prawdomówka

Ten post ma 10 komentarzy

 1. Paulina

  Szkoda, że już po świętach, nadawałaby się te książki pod choinkę! 😉

 2. zaczytanamarzycielka8

  Może w przyszłym roku przeczytam 😉

 3. Karolina

  Ta książka jest dobra na prezent dla mojej młodszej siostry😍

 4. Paulina

  Może w przyszłym roku dzieciakom w rodzinie na święta sprawię.

 5. Daria

  Nie przepadam za wierszowaną formą

 6. VeryLittleBookNerd

  Pamiętam, że jako dziecko nie przepadałam za książeczkami pisanymi wierszowaną formą, więc raczej nikomu bym takiej nie sprezentowała 🙁

 7. Marysia K

  Idealna do wspolnego poczytania i oglądania – z tego się nie wyrasta więc warto zaopatrzyć sie w zapas takich książek

 8. Anka Ania

  Literatura dziecięca to kompletnie nie mój typ, ale na prezent fajna 🙂

 9. Martyna

  Książka na pewno spodoba się młodszym czytelnikom lub na rodzinne czytanie 🙂

Dodaj komentarz