You are currently viewing Nocowanka w Egipcie Timothy Knapman

Nocowanka w Egipcie Timothy Knapman

Miłośnicy historii lubią czytać, słuchać i oglądać o tym, co już było. Lubimy odkrywać, jak się kiedyś żyło i jaka była wówczas rzeczywistość. Bo fascynujące może być to, jak teraźniejszość różni się od przeszłości. Już samo to daje ogrom frajdy, a co gdyby móc się przenieść do danego czasu w historii?

Zarys fabuły

Taką możliwość mają Lilka, Kuba i ich kotka przenoszą się do Egiptu za czasów faraonów. Dzieci poznają poddanych faraona i wraz z nimi poruszają się po starożytności. Mieszkańcy Egiptu pokażą przybyszom, jak żyją, mieszkają, pracują. Jakimi zasadami się kierują, kto jest ich władcą i wiele więcej. Współczesne dzieci odkryją, jak bardzo różniła się codzienność starożytnych od ich współczesnej. I to nadal nie wszystko!

Twórcy Akademii Mądrego Dziecka wychodzą też naprzeciw nieco starszym dzieciom i powstał cykl Chcę wiedzieć więcej, w którego skład wszedł właśnie tytuł – Nocowanka w Egipcie. Każdy fan historii, niezależnie od wieku, chciałby udać się do antycznego Egiptu, by ujrzeć go na żywo. My na pewno i z ogromną ciekawością zajrzeliśmy do środka.

Słów kilka o szacie graficznej

Jak zwykle zaczniemy od tego, co widać na pierwszy rzut oka, czyli wydanie. Twarda okładka, na której widać głównych bohaterów tej niesamowitej przygody, a w tle mała zapowiedź zawartości. Podoba mi się kolorystyka i ich tonacja. Ilustracje są pełne kolorów, ale nie są one zbytnio jaskrawe. Najważniejsze są jednak ilustracje i Matt Robertson spisał się rewelacyjnie. Na każdej rozkładówce coś się dzieje. A to widzimy domy mieszkańców, zaglądamy na dwór faraona czy do piramid, świątyń.

Moje wrażenia

Timothy Knapman naprawdę się postarał i w pigułce opisał wszystko, co najważniejsze, jeśli chodzi o życie w starożytności. Całość podzielona na rozdziały mieszczące się na jednej rozkładówce, które zostały przygotowane w atrakcyjny sposób. Młodzi czytelnicy otrzymują bowiem mini opowieść przygodową przeplataną ciekawostkami oraz wartymi zapamiętania szczegółami. Zakres wiedzy jest naprawdę spory, poczytać można o praniu w Nilu, szkole dla bogatych, medycynie, mumifikacji, obowiązkach domowych, a nawet poznać bogów. Całość napisana w lekkiej formie oraz z humorystyczną nutą.

Na zakończenie

Dorosły czytelnik tym razem bardziej doceni fakt tego, ile wiedzy zawiera w sobie Nocowanka w Egipcie, bo autor skupia się na podstawowych informacjach, które fan historii już zna. Jednak ci, co dopiero odkrywają te czasy, moim zdaniem będą autentycznie zachwyceni. Cała masa informacji, ciekawostek, zabawnych dialogów czy też sytuacji. To robi wrażenie tym bardziej że poprzez miło spędzony czas dziecko się uczy i to naprawdę istotnych faktów. To takie kompendium wiedzy o czasach faraonów.

Nocowanka w Egipcie to nie tylko pięknie wydana pozycja, która zachwyca szatą graficzną, ale również książkowa studnia wiedzy o kulturze, zwyczajach czy wierzeniach. My polecamy z czystym sumieniem.

Autor: Timothy Knapman
Ilustrator: Matt Robertson
Tłumaczenie: Max Suski
Tytuł: Nocowanka w Egipcie. Podróżujemy w czasie i poznajemy królestwo faraonów
Tytuł oryginału: Timetravel sleepover: Ancient Egypt
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2024-04-24
Kategoria: lit. dziecięca (6+)
ISBN: 9788327686855
Liczba stron: 52


Ten post ma 8 komentarzy

 1. Dyedblonde

  Super porpozcyaj dla tych nieco młodszych ☺️ w ogóle bardzo fajnie wydana książka

 2. Wspaniale, że dzięki tej książce dziecko w przystępny sposób może przyswoić ciekawą wiedzę, a przy tym świetnie się bawić.

 3. zaczytanamarzycielka8

  Na pewno zaopatrzę się w tę książeczkę, ponieważ mój syn jest właśnie na etapie zadawania miliona pytań odnoście różnych miejsc na świecie 🙂

 4. Martyna K.

  Tego typu wydania już od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców w różnym wieku.

 5. Agnieszka

  Bardzo mi się podobała ta książka, była mądra i zabawna, a ilustracje to majstersztyk detaliczny

 6. Angela

  Idealna pozycja, dla dzieci i dorosłych. Każdy wyciągnie coś dla siebie z tej książki.

 7. Miye

  Grafika Matta Robertsona dodatkowo wzbogaca tę podróż, czyniąc każdą stronę książki dziełem sztuki. To wspaniała lektura nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych odkrywających historię na nowo!

 8. Wędrowki po kuchni

  Bardzo podobają mi się ilustracje w tej książce. Sama książka z pewnością jest godna uwagi!

Dodaj komentarz