You are currently viewing Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry’ego Pottera MuggleNet

Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry’ego Pottera MuggleNet

Z natury jesteśmy ciekawi świata, czy to naszego, czy tego odkrywanego w książkach. Gdy nas fascynuje, chcemy wiedzieć o nim jak najwięcej i cieszymy się z każdej dostępnej opcji. Szczególnie gdy okazuje się to fascynującą przygodą pełną ciekawostek, wspomnień i nowych informacji.

Zarys fabuły

Większość z nas zna i kocha Harry’ego Pottera, jest zachwycone losami tego czarodzieja oraz jego przyjaciół i to na tyle, by z radością sięgać po wszelkie dodatki, kolejne wydania oraz gadżety. Wybór jest ogromny, ale każdy mol książkowy odruchowo spogląda w stronę książek, a jedna z nich jest Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry’ego Pottera. To swego rodzaju kompendium wiedzy o wszelkich zaklęciach, urokach, klątwach, magicznych przedmiotów. Dowiemy się co nieco o zaklęciach niewerbalnych i magii bezróżdżkowej. A to zaledwie ułamek tego, co znajduje się w owej księdze!

Słów kilka o szacie graficznej

Ja wiem, że tutaj treść jest ważna, ale moje srocze serce domaga się, by najpierw wspomnieć o wydaniu, bo jest ono cudowne. Już sama okładka zachwyca – twarda, w przepięknym fioletowym odcieniu ze złoconymi napisami. Wzorowana jakby na księgę, co potwierdza środek. Na stronach znajdują się mazy, kleksy, jakby zabrudzenia. Mamy też zapiski jakby robione mimochodem, by o czymś wspomnieć, ostrzec lub rozbawić. No i piękne ilustracje Aleksandry Leśniak – też utrzymane w fioletowo-złotej kolorystyce, kreska, która oddaje charakter danej rzeczy. No muszę przyznać, całokształt robi wrażenie!

Moje wrażenia

Pomysł na tę publikację, to strzał w dziesiątkę. Tym bardziej że wszystko zostało przemyślane i ułożone w sensownym podziale na rozdziały. Fajne jest to, że na samym początku znajduje się słowo o rzucaniu zaklęć, o zaklęciach niewerbalnych oraz magii bezróżdżkowej, mamy rozdział o rodzaju drewna wykorzystywanego do tworzenia różdżek, a także o najlepszych rdzeniach różdżek. Następnie w Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry’ego Pottera mamy cztery duże rozdziały – Zaklęcia; Uroki; Klątwy, przekleństwa i złe uroki oraz Magiczne przedmioty. W pierwszych trzech każdemu zaklęciu czy urokowi poświęcono jedną stronę, na której poznajemy nie tylko prawidłową wymowę, ale również działanie, etymologię, ruch różdżki potrzebny do rzucenia zaklęcia, a także magiczny moment. W tym ostatnim chodzi o moment użycia danego czaru w książkach, filmach lub grach. Dla tych bardziej dociekliwych też jest małe co nieco w postaci dodatkowych ciekawostek.

Na zakończenie

Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry’ego Pottera mnie zachwyciła i bez wątpienia zrobi to samo z innymi fanami tego magicznego świata. Oczarowuje wydaniem, każdy szczegół został dopracowany, powiem szczerze – to jedna z piękniejszych książek na półce. No ale nie mogę zapomnieć o treści, a ta jest fenomenalna. To tylko pokazuje, jak rozbudowany jest ten magiczny świat. Widać nawiązania do przeszłości, dowiadujemy się, kto wymyślił dane zaklęcie, to, co niektóre z nich zapoczątkowały. Podobały mi się dopiski na bokach, odniesienie do pewnych scen czy postaci. To też trochę taka sentymentalna podróż po książkach i filmach. Nie wiem, jak będzie u innych, ale mi przed oczami stawały fragmenty z konkretnych tomów czy kadry filmów.

Polecam, Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry’ego Pottera to idealne uzupełnienie każdej Potterowej kolekcji. Może też być wspaniałym prezentem dla fana chłopca, który przeżył. A co do czarów, jeszcze żadnego zaklęcia nie udało mi się rzucić, ale nie zamierzam przestać próbować!

Autor: MuggleNet
Ilustrator: Aleksandra Leśniak
Tłumaczenie: Dominika Kardaś
Tytuł: Nieoficjalna Wielka Księga Zaklęć Harry’ego Pottera. Kompletny przewodnik po zaklęciach dla czarodziejów i czarownic
Tytuł oryginału: The Unofficial Ultimate Harry Potter Spellbook: A Complete Reference Guide to Every Spell in the Wizarding World
Wydawnictwo: Znak Literanova
Wydanie: I
Data wydania: 2024-04-15
Kategoria: lit. młodzieżowa
ISBN: 9788383670140
Liczba stron: 256


Ten post ma 3 komentarzy

  1. zaczytanamarzycielka8

    O jezu ! Jakie to jest przepiękne w środku … moje serce mocniej bije i wiem, że chce tę książkę na JUZ ! 🙂

  2. Miye

    Nie jestem aż tak wielką fanką, ale przyznam, że mnie zaciekawiłaś!

  3. Martyna K.

    Jestem przekonana, że jest to genialna propozycja skierowana do wszystkich miłośników tego młodego czarodzieja.

Dodaj komentarz