“Niezwykła księga owadów” Bart Rossel

“Niezwykła księga owadów” Bart Rossel

Mało kto lubi owady. Oczywiście ma to związek z ich wyglądem. Ciała owadów są jednak bardzo pomysłowo zbudowane. Ich konstrukcja jest tak sprytna, że przez ostatnie miliony lat nie wymagała zbyt wielu zmian. A mimo to owady są jedyną grupą zwierząt, która posiada tak rozliczne kształty i rozmiary. *

Kto z was przepada za owadami? Muszę się przyznać, że chociaż mieszkam na wsi i są one dla mnie codziennością, to jednak większości z nich nie znoszę. Takie małe i upierdliwe, wszędzie potrafią się dostać i boleśnie ugryźć. Jak dla mnie mogą sobie być, byle się trzymały z daleka, ale mając w najbliższym gronie dzieci ciekawe świata i wszystkiego, co się rusza, postanowiłam zgłębić z nimi wiedzę o tych drobnych istotach.

Na pomoc przyszedł nam Bart Rossel ze swoją książką – Niezwykła księga owadów. Składa się ona z siedmiu rozdziałów: KSZTAŁTY I ROZMIARY; SAMOOBRONA DLA ZAAWANSOWANYCH; MRÓWKA TO SUPERZWIERZĘ; NIECNE SZTUCZKI; WOKÓŁ MIŁOŚCI; IDEALNE MIESZKANIE; POŻYTECZNI, PASKUDNI I PRAWDĘ MÓWIĄC, PO PROSTU UCIĄŻLIWI PRZYJACIELE. W nich z kolei są omawiane różne zagadnienia – od konstrukcji, poprzez sposoby przetrwania, pożywienia się aż do pożytecznych aspektów owadów.

Niezwykła księga owadów trafiła do mnie ze względu na Potworki, jak i z mojej ciekawości sprawdzenia czego mogę się jeszcze o nich dowiedzieć. I chociaż nadal za nimi nie przepadam, to muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem nowo zdobytej wiedzy.

Na początku skupię się może na wydaniu, a te jest dość sporych rozmiarów i niestety odrobinę waży. To powoduje, że nie da się tej publikacji czytać wszędzie, ale to chyba jej jedyny mankament. Jeśli chodzi o oprawę graficzną, może niezbyt bajkowa, ale wydaje mi się, że w tego typu publikacji realność przedstawionych owadów jest jak najbardziej na plus i właśnie o to zadbała Medy Oberendorff. Każda z grafik przedstawia owady z najmniejszymi ich detalami. Głównie na białym tle, ale zdarza się też na jakimś tle lub w asyście innych zwierząt czy ludzi, by coś przybliżyć i wyjaśnić.

Bart Rossel wykonał kawał naprawdę dobrej roboty i stworzył coś jakby kompendium wiedzy o owadach dla najmłodszych (6+). Wszystko jest opisane dość szczegółowo i w lekkim stylu, co sprawi, że zainteresowani tematem będą zachwyceni publikacją. Niezwykła księga owadów została uporządkowana i podzielona. Pierw mówi o biologicznych aspektach, a następnie możemy dowiedzieć się różnych ciekawostek na ich temat. Poczytam o tych najmniejszych lub największych owadach, o ich zdolnościach, sposobach przetrwania. Dowiemy się, które są groźne czy nawet jaki owad jest najstarszy. Między te wszystkie informacje został też wpleciony mit o Psyche i Erosie czy też historia, w której muchy plujki pomogły rozwiązać sprawę morderstwa.

Niezwykła księga owadów nie jest pozycją dla wszystkich, ale tych zainteresowanych tematem zdecydowanie zachwyci. Nie tylko realnością ilustracji, ale również zawartą w niej wiedzą, która pokazuje, jak mało wiemy o tych owadach. Uświadamia nam ich wielkość pomimo małych rozmiarów. Plusem jest również fakt, że treść nie jest naukowym bełkotem, a treścią zrozumiałą dla każdego i wzbogaconą o różne ciekawostki czy dygresje autora. Nawet ja byłam zaciekawiona tym, co czytam, a i starsze pokolenie chętnie uczestniczyło w poznawaniu tego tytułu.

Jeśli więc macie w domu lub w otoczeniu dziecko zafascynowane światem owadów, to Niezwykła księga owadów będzie dla niego idealnym prezentem. Polecam, bo naprawdę wiele można się z niej dowiedzieć.

Autor: Bart Rossel
Tytuł: Niezwykła księga owadów
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2019-10-16
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310133076
Liczba stron: 96
Ocena: 7/10

Ten post ma 10 komentarzy

  1. Ja to ogółem za robactwem nie przepadam xD Ale jednak encyklopedie tego typu zawsze u mnie mile widziane!

  2. Jak pięknie jest ta książka wydana, mój syn ma fazę na owady na pewno mu kupię 😉

  3. Mamy te książkę w swojej biblioteczce. Choć nie znoszę robali, ten tytuł zasługuje na uznanie. Ilustracje są oszałamiające.

  4. Ładnie wydana, ale nie przepadam za owadami, dlatego raczej bym jej nie kupiła.

  5. Może to dziwnie zabrzmi, ale boję się takich maleńkich stworzeń. Mogłabym tę książkę przeczytać jedynie wtedy, gdybym chciała się z nimi w jakiś sposób oswoić.

  6. Prezentuje się bardzo ładnie. Choć fanką owadów nie jestem, mimo wszystko uważam je za bardzo interesujące stworzenia 🙂

  7. Tanie książki dla dzieci, które uczą, więc będę miała ją na uwadze za jakiś czas. 😊

  8. Pewnie spodobałoby mi się to, gdybym była młodsza. Teraz nie za bardzo robaki do mnie przemawiają 😉

Dodaj komentarz

Close Menu