You are currently viewing Dotykam – zgaduje. Zwierzęta na wsi / Zwierzęta w lesie

Dotykam – zgaduje. Zwierzęta na wsi / Zwierzęta w lesie

Świat można poznawać na różne sposoby i jednym z nich jest dotyk. Bo wszystko jest inne, ma swój kształt, wzór lub teksturę. Może być gładkie, chropowate, twarde lub miękkie, kleiste czy też giętkie. Zawsze coś dana rzecz różni i dzięki temu wiemy, co to nawet gdy inne zmysły zawodzą.

Zarys fabuły

Dotykam – zgaduje to nowa seria wchodząca w skład Akademii Mądrego Dziecka. Na dobry początek powstały dwa tytuły – Zwierzęta na wsi oraz Zwierzęta w lesie. Na każdej rozkładówce jest parę zdań i zwierzęta do odkrycia skrywające się za ruchomą klapką. Zanim za nią zajrzymy, by poznać kaczkę, krowę, zająca czy sowę możemy pogłaskać przez tę klapkę fragment danego zwierzątka i przekonać się, czy ma futerko, jest gładkie, a może chropowate.

Jest dużo serii skierowanych do dzieci i to naprawdę wartych uwagi, ale u nas bez wątpienia króluje Akademia Mądrego Dziecka, która dba o te najmłodsze i nieco starsze pociechy, a każdy nowy tytuł to niezapomniana zabawa, która bardzo długo się nie nudzić. Czy Dotykam – zgaduje też trafi do naszych faworytów?

Słów kilka o szacie graficznej

Jeśli chodzi o wydanie, to ponownie nie ma się do czego przyczepić. Duże kartonowe wydanie z pewnością przetrwa wielokrotny kontakt z małymi ciekawskimi rączkami (i ząbkami), ale przede wszystkim zachwyca kolorystyką i ślicznymi ilustracjami, tym razem w wykonaniu Sarah Grateley. Nie da się jednak ukryć, że największym atutem tej serii jest fakt skrytego za ruchomym elementem zwierzęcia, którego przed poznaniem można dotknąć i poprzez dotyk odkryć kto się tam kryje. Struktury są naprawdę różne i dzięki temu dziecko ma nie tylko świetną zabawę, ale i uczy się czegoś nowego.

Moje wrażenia

Każda z serii AMD jest bardzo ciekawa, ale Dotykam – zgaduje plasuje się na ich szczycie. Zwierzęta na wsi oraz Zwierzęta w lesie mają same plusy. Jednym z nich jest możliwość rozwijania umiejętności sensorycznych i odkrywania różnych faktur. Kolejnym ważnym aspektem jest również koordynacja wzrokowo-ruchowa, czy też logiczne myślenie. Te tytuły dają też szerokie pole do popisu wyobraźni.

Na zakończenie

Zarówno Zwierzęta na wsi, jak i Zwierzęta w lesie zachwycają nie tylko wydaniem, ale i zawartością. I pomimo małej ilości stron zapewniają dobrą zabawę na długie godziny. Nie tylko samego dziecka, ale i wspólnie z rodzicem czy innym dorosłym. Rozwijają zmysł dotyku, wyobraźnię, ale również bawią. Na rozkładówkach dzieje się tak dużo, że spokojnie można też wymyślać swoje historyjki.

Zdecydowanie polecamy Zwierzęta na wsi i Zwierzęta w lesie. To przyjazna dzieciom forma, która uczy, rozwija i dostarcza rozrywki. No i zachęca do wspólnie spędzonego czasu, a dzieciom jest to bardzo potrzebne.

Autor: Opracowanie zbiorowe
Ilustrator: Sarah Grateley
Tłumaczenie: Magdalena Adamska
Tytuł: Zwierzęta na wsi, Zwierzęta w lesie
Tytuł oryginału: Farmyard Animals, Woodland Animals
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 978-83-276-8674-9, 978-83-276-8673-2
Liczba stron: 10, 10


Ten post ma 6 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Mieszkamy na wsi, więc moi siostrzeńcy bardzo lubią książeczki, które oniej opowiadają. Ai las jest nam bardzo bliski.

 2. Miye

  Seria “Dotykam – zgaduje” to wspaniały sposób na rozwijanie zmysłów maluchów poprzez interaktywną zabawę z książką.

 3. zaczytanamarzycielka8

  Nie wiedziałam, że jest taka seria. Mój chrześniak już niedługo będzie ich posiadaczem 😉

 4. Martyna K.

  Tego typu wydania są naprawdę zachwycające. Cykl świetnie sprawdza się w roli prezentu.

 5. dyedblonde

  faktycznie bardzo fajne wydania. duzo się tutaj dzieje, idealne propozycje dla najmłodszych

 6. Angela

  Bardzo fajna interaktywna książka, jestem przekonana że zarówno dzieci jak i dorośli mają z niej super zabawę.

Dodaj komentarz