You are currently viewing Wojny z mikrobami Gill Arbuthnott

Wojny z mikrobami Gill Arbuthnott

Świat jest ogromny, a dzieci chcą wiedzieć o nim jak najwięcej. Zadaniem dorosłych jest pomóc im w poszerzaniu wiedzy na wszelkie możliwe sposoby. Mali odkrywcy często chcą wiedzieć rzeczy, które zadziwiają nawet nas i sami potrzebujemy pomocy, aby udzielić wymaganych odpowiedzi. Najczęściej znajdujemy je w książkach, a cykl Akademia Mądrego Dziecka jest tak różnorodny, że dostarcza informacji na naprawdę różne tematy.

Zarys fabuły

Nie wiem, czy jesteście świadomi, że świat mikrobów jest ogromny i żyją one nie tylko wokół nas, ale również na nas i w środku nas. Dużo z nich szkodzi i miała duży wpływ na historie (najgroźniejsze choroby w dziejach), ale też wiele z nich jest pomocne oraz potrzebne. Dzięki nim powstają leki ratujące życie, smaczne jedzenie, pracują w środku nas, by nasz organizm prawidłowo funkcjonował i nawet jedne chronią przed innymi, tymi nam zagrażającymi. Okazuje się, że planeta jest polem bitwy między nimi.

Wojny z mikrobami wchodzą skład AMD, serii Chcę wiedzieć więcej, która porusza tematy z różnych dziedzin nauki. Wszystko przygotowane w sposób ciekawy i interesujący dla młodych czytelników. Czy i ten tytuł jest wart naszej uwagi?

Słów kilka o szacie graficznej

Na uwagę zasługuje oczywiście wydanie. Twarda oprawa, okładka zwracająca uwagę i środek, który zachwyca oprawą graficzną. Rysunki Marianny Madriz zachowane są w formie komiksowej, co w przypadku tematu publikacji wychodzi na plus. Ilustratorka rewelacyjnie bawi się kredką, przedstawiając złe oraz dobre mikroby. Dodatkowym plusem są różne ramki, dymki z wypowiedziami, sylwetki ludzi oraz obrazowanie niektórych wydarzeń.

Moje wrażenia

Gill Arbuthnott wykonała kawał dobrej roboty, na niecałych 60 stronach w atrakcyjny sposób umieściła ogrom wiedzy na temat mikrobów. Mówi o tych znanych, które doprowadziły do wielu epidemii, ale i mających pozytywny wpływ na nasze życie. Z Wojny z mikrobami dowiemy się między innymi, kiedy odkryto je po raz pierwszy, jak naukowcy odkryli ich podział, sposoby działania oraz wpływ. Odkryjemy, skąd wzięły się najgroźniejsze choroby, do czego doprowadziły. Skrywa w sobie informacje o protistach, okrzemkach, bakteriach, wirusach, przybliża historie dżumy, ospy, eboli czy też malarii.

Na zakończenie

Wojny z mikrobami zachwycają pod każdym możliwym względem nie tylko dzieci, ale i niejeden dorosły dowie się z tej publikacji ciekawych rzeczy. Plusem jest lekka, nawet czasem humorystyczna forma przekazu. Tekstu jest dość dużo, ale łatwo go przyswoić, uważam, że na początek to naprawdę dużo i zaspokoi ciekawość nawet najbardziej dociekliwego malucha. To swoiste kompendium wiedzy dostosowane do wieku odbiorcy o naukowcach, lekarzach, mikrobach i ich rodzajach. Anegdoty, zabawne mini komiksy, ale przede wszystkim ogrom wiedzy w tłumaczeniu Wojciecha Mikoluszko, który jest też autorem popularnonaukowym książek dla dzieci oraz przyrodnikiem. Moim zdaniem to wyszło tej publikacji tylko na plus.

Zdecydowanie polecamy Wojny z mikrobami dla każdego dziecka w wieku 8+, cudownie wydana książka, a do tego pełna informacji, które pozwalą dużo zrozumieć i odkryć.

Autor: Gill Arbuthnott
Ilustrator: Marianna Madriz
Tłumaczenie: Wojciech Mikołuszko
Tytuł: Wojny z mikrobami
Tytuł oryginału: Microbe Wars
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2024-02-28
Kategoria: lit. dziecięca (8+)
ISBN: 9788327687104
Liczba stron: 58


Ten post ma 6 komentarzy

 1. Aga

  Czytałam i bardzo mi się podobała. Fajna książka dla dzieciaków, dużo wiedzy i fajnie podana

 2. dyedblonde

  dokładnie dzieciaki chcą wiedzieć jak najwięcej i są bardzo ciekawskie,
  świetna propozycja

 3. Anszpi

  Bardzo fajna propozycja dla małego czytelnika. Myślę, że dobrze by się przyjęła w moim domu

 4. zaczytanamarzycielka8

  Bardzo dobrze zapowiadająca się książka nie tylko dla dzieci 😉 myślę, że dorośli też świetnie spędzą przy niej czas

 5. Kamila z naciskiem na szczęście

  Nauka od najmłodszych lat to najlepsze co możemy zrobić dla młodego pokolenia!

 6. Martyna K

  Bardzo miło można spędzić czas z taką publikacją. Tak też postanowiłam zrobić.

Dodaj komentarz