You are currently viewing A Cuban Girl’s Guide To Tea and Tomorrow Laura Taylor Namey

A Cuban Girl’s Guide To Tea and Tomorrow Laura Taylor Namey

Czasami nie zauważamy nowych rzeczy, nowych miejsc, nowych ludzi, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do widzenia rzeczy takimi, jakie były.*

Zmiany są nieodłącznym elementem naszego życia. Czasami jednak trudno się do nich przyzwyczaić i z nimi pogodzić. Wszystko, co narusza nasz uporządkowany świat burzy spokój i odbiera poczucie bezpieczeństwa. Budzi sprzeciw oraz złość. Wtedy bardzo często odrzucamy, to co się dzieje i kurczowo trzymamy starej rzeczywistości. Nawet jeśli to boli i niszczy.

Zarys fabuły

Los ostatnio nie oszczędzał Lily. Nie tylko musi się pogodzić ze śmiercią ukochanej babci, ale również ze zdradą najlepszej przyjaciółki oraz porzuceniem przez chłopaka. Niestety nie radzi sobie z tym zbyt dobrze i rodzice dla jej dobra wysyłają ja na wakacje do Londynu, gdzie mieszka ich rodzina. Liczą na to, że w innym otoczeniu nabierze dystansu do minionych wydarzeń i odpocznie. Lily uważa to jednak za karę i buntuje się przeciwko temu całą sobą. Liczy, że szybko wróci do słonecznego Miami. Czy da szansę nowym możliwościom ludziom, którzy pojawią się w jej życiu?

Gdy tylko pojawiły się zapowiedzi A Cuban Girl’s Guide to Tea and Tomorrow, książka wpadła mi w oko. Zaciekawił mnie opis, spodobała okładka, intrygowało mnie, co ta historia ma w sobie takiego, że wszędzie się pojawia. Zazwyczaj czekam, aż o takich tytułach ucichnie, ale do tego ciągnęło mnie tak bardzo, że sięgnęłam od razu. Czy to była dobra decyzja?

Moje wrażenia

Muszę przyznać, że Laura Taylor Namey zaskakuje. I to pozytywnie, bo stworzyła powieść młodzieżowa dla każdego nastolatka. A Cuban Girl’s Guide to Tea and Tomorrow ma w sobie wszystko, czego możemy oczekiwać od książki w tym gatunku. Emocje, trudne tematy, miłość i pokazanie, że ich problemy są ważne oraz że nie są z nimi sami. Przy tym wszystko zostało ukazane bardzo delikatnie, bez zbędnego erotyzmu, nagłego uczucia i zapewnienia, że miłość leczy wszystkie rany. Autorka w lekkim stylu opisuje trudny fragment życia nastolatki, w którym się pogubiła i stara na nowo odnaleźć w nowej rzeczywistości. Bywa zabawnie, smutno i wzruszająco, a przede wszystkim bardzo interesująco.

Słów kilka o bohaterach

Bardzo podobają mi się postacie stworzone przez autorkę. Są takie realne, miałam wrażenie, że mogłabym spotkać ich na ulicy. Ich problemy są problemami realnymi, trudnymi, może czasem wydawać się też, że błahymi, ale każde ich doświadczają i kształtują. Plus za to, że nawet poboczni bohaterowie wyróżniają się czymś szczególnym. Lily dźwigała spory bagaż doświadczeń i miała prawo to przeżywać, nawet rozumiem jej sprzeciw i brak chęci do zmian. One są cholernie trudne i straszą niewiadomym, a jednak po przemyśleniu stawiała niepewne kroki ku nowemu. Myślała o nich i dochodziła do własnych wniosków. Potrzebowała tylko czasu i zrozumienia, co jest dla niej dobre. Orion również sporo przeszedł i myślę, że to sprawiło, jakim był chłopakiem. Podobała mi się ich relacja. Tak pełna uczuć, a jednak budowana niespiesznie, na ich warunkach.

Na zakończenie

A Cuban Girl’s Guide to Tea and Tomorrow czyta się bardzo szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Niby nie ma tutaj szaleńczych zwrotów akcji i nagłych uniesień, a jednak od książki trudno się oderwać. Bardzo podobała mi się jej delikatność i pokazanie, jak niewinnie można pisać o pięknej miłości. Czułam przyciąganie między bohaterami, dostrzegam, jak wszystko się między nimi zmienia i skąd to się bierze. Przyznaję, że pomimo trudnych momentów, uśmiech nie schodził mi z twarzy. Jestem zauroczona tą historią. Podobał mi się nacisk, jaki autorka kładła na to, że nasze pasje są ważne i warto je pielęgnować. Przypomina również, jak ważna jest przyjaźń. Wyczytałam gdzieś, że książka ma być zekranizowana i chętnie obejrzę jej adaptację.

Myślę, że A Cuban Girl’s Guide to Tea and Tomorrow jest idealnym przykładem, jak powinny wyglądać książki młodzieżowe. Pełne uczuć, a jednak bez brutalności oraz erotyzmu. Laura Taylor Namey udowadnia, że się da i robi to rewelacyjnie. Ah, tylko nie czytajcie na głodniaka, ja byłam przy niej wiecznie spragniona jedzenia i słodyczy!

Autor: Laura Taylor Namey
Tłumaczenie: Agnieszka Szling
Tytuł: A Cuban Girl’s Guide to Tea and Tomorrow
Tytuł oryginału: A Cuban Girl’s Guide to Tea and Tomorrow
Wydawnictwo: Lekkie
Wydanie: I
Data wydania: 2023-02-22
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788367502092
Liczba stron: 352

Ten post ma 8 komentarzy

 1. Magda

  Fajnie, że o niej piszesz, bo ma mały rozgłos, a jest bardzo dobra, wg mnie lepsza od tych pseudo romansów, gdzie chłopak jest dupkiem, ale ta jedyna go zmienia xd
  Mam nadzieję, że o tej się zrobi głośno chociaż po wyjściu ekranizacji

 2. Angela

  Z chęcią zapoznam się z tą pozycją, być może nie jest ona szalona ja k większość książek które czytam, ale i takiej książki czasem potrzebuję.

 3. Martyna K.

  Cieszy mnie to, gdy książki młodzieżowe są bez erotyki. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

 4. Adrianna Andrzejewska

  Zdarza mi się czytać książki młodzieżowe i przyznaję, że ta już na samym początku mnie zaciekawiła. Wcześniej jakoś nigdzie jej nie widziałam.

 5. Aga

  Słuchałam w wersji audio i mi się podobała. Lubię sięgać po książki młodzieżowe.

 6. Ala

  Myślę, że taka wersja, czyli delikatna i lekka przypadałaby mi do gustu. Świetna okładka, ale i sama recenzja bardzo mi się podoba. Muszę ją mieć w swojej biblioteczce!

 7. dyedblonde

  mam komu zaproponować tą książkę, zapytam może jak raz będzie chciała ją przeczytać!
  cudowna okładka lubie takie

Dodaj komentarz