You are currently viewing Tunele Roderick Gordon, Brian Williams

Tunele Roderick Gordon, Brian Williams

Przeszłość zawsze wydawała mu się miejscem o wiele ciekawszym i milszym od ponurej teraźniejszości.*

Fascynuje nas odkrywanie tego, co na ziemi i nad nami, a czy zastanawialiście się kiedyś, co skrywa się pod ziemią? Ktoś powie, że głównie piasek, skały i jakieś surowce. Jednak to, co pod nami może nas bardzo zaskoczyć i sprawić, że przeżyjemy jedną z największych przygód, a nawet odkryć coś, czego w życiu byśmy nie przewidzieli.

Zarys fabuły

Will ma dość nietypowe zainteresowania jak na czternastolatka. Chłopak uwielbia przebywać pod ziemią i kopać tunele. Jego ojciec podziela te fascynacje, tylko on lubi też wyszukiwanie w nich wszelkich zaginionych skarbów. Niestety pewnego dnia mężczyzna przepada bez wieści i nikt nie wie, co się z nim stało. Will postanawia go odnaleźć i udaje się do tuneli, bo jest pewien, że ojciec właśnie tam zaginął. Z pomocą przychodzi mu jego jedyny przyjaciel Chester. Żadne z nich nie wie, że schodząc do podziemi, narażają się na ogromne niebezpieczeństwo i przygodę, która wszystko zmieni.

Wiele dobrego słyszałam o serii Tunele i od dawna miałam w planach sięgnięcie po pierwszy tom. Zawsze było jednak coś innego i pilniejszego, w końcu jednak ukazało się wznowienie, co uznałam za znak. Tunele trafiły do moich rąk, zabrałam się za czytanie i teraz mogę podzielić się swoimi odczuciami po skończonej lekturze.

Moje wrażenia

Nie da się ukryć, że pomysł na fabułę okazał się bardzo ciekawy i oryginalny. Przeniesienie fabuły w głąb ziemi dało autorom pole do popisu i w pełni z tego skorzystali. Tunele to początek serii, w której poznajemy podziemia, odkrywamy, jak się w nich żyje, stajemy się świadkami funkcjonowania zupełnie innego świata. Autorzy szczegółowo wszystko tłumaczą i nieprawdopodobne rzeczy nagle okazują się jak najbardziej realne. Pamiętają również o tym, by coś się działo oraz o elemencie zaskoczenia. Dzięki temu, oprócz odkrywania nowego, dostarczają dawkę przygody i nagłych zwrotów akcji.

Słów kilka o bohaterach

Zaraz obok tuneli równie fascynujący są bohaterowie. O dziwo dla mnie najciekawsi okazali się ci poboczni. Siostra Willa mnie totalnie zaskoczyła i nawet przez chwilę nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Równie ciekawa okazała się jego mama, tylko tutaj bardziej chodzi mi o jej zachowanie i znieczulenie. Ciekawiło mnie, skąd się to u niej brało. Sam Will to bardzo fajny nastolatek, otwarty na nowe rzeczy. Trzeba mu przyznać, że jest lojalny i niezwykle odważny.

Na zakończenie

Muszę przyznać, że pomimo tych wszystkich plusie mam mały problem z tym tytułem. Nie mam się do czego przyczepić, bo fabuła, akcja, świat przedstawiony są opisane bardzo dobrze, a jednak Tunele mnie nie zachwyciły. Tak, czytało mi się książkę szybko, byłam ciekawa dalszych wydarzeń, poznania podziemi oraz mieszkających tam ludzi i ich stylu życia. Zabrakło mi jednak takiej iskry, która sprawiłaby, że poczułabym coś więcej i by powieść zapadła mi na dłużej w pamięci. Mam wrażenie, że to jeden z tych tytułów, z których jednak już wyrosłam. Bo to dobra książka, która zachwyci każdego nastoletniego fana fantasy.

Tunele to trochę powieść drogi, trochę przygodówka i w pełni historia z gatunku fantasy. Autorzy odkrywają przed swoimi czytelnikami niebezpieczny, mroczny i fascynujący świat podziemi. Gwarantują niezwykłą przygodę z zaskakującymi zwrotami akcji oraz przesłaniem, że pomimo strachu warto dążyć do wyznaczonego celu.

Audiobook (czyta): Wojciech Chorąży
Autor: Roderick Gordon, Brian Williams
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Tytuł: Tunele
Tytuł oryginału: Tunnels
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: II
Data wydania: 2022-11-09
Kategoria: fantasy
ISBN: 9788383181509
Liczba stron: 496

Tunele
Tunele | Głębiej | Otchłań | Bliżej | Spirala | Finał

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Dyedblonde

  Podoba mi się tutaj okładka jest mroczna i taka tajemniczą ale to nie mój gatunek

 2. Książka wydaje się na prawdę ciekawa i myślę że z wielu względów mogłaby się okazać idealną lekturą na wakacje dla mojej młodszej siostry.

 3. Aga

  Ja też czasem tak mam, że czytam i jest ok, ale brakuje mi tego czegoś, bym się zachwyciła…

 4. Martyna K.

  Jakiś czas temu chciałam się z nią zapoznać, dziękuję za przypomnienie mi tego tytułu.

 5. Angela

  Intrygująca historia, nie są to moje klimaty, ale wiem komu ją polecę.

 6. KonfabulaPL

  Nie wiem czy bym się cieszyła, gdyby pasja moich dzieci było kopanie tuneli. Chyba za bardzo bym się bała, że się zawalą. Ale ciekawy pomysł na fabułę. Jestem ciekawa tej książki.

Dodaj komentarz