You are currently viewing Kobieta w deszczu Dorota Milli

Kobieta w deszczu Dorota Milli

Trudności to esencja życia. Są po to, by na ich tle doceniać uroki szczęścia.*

Codzienne obowiązki, oczekiwania innych, nasze pragnienia i cele. Kłębiące się w nas emocje, wybory i ich konsekwencje. Życie potrafi przytłoczyć i sprawić, że brakuje siły oraz chęci do działania. Czasami wystarczy chwila odpoczynku, by móc działać dalej, ale bywa, że nadchodzi moment, gdy sami nie podołamy temu, co nas przygniata i odbiera chęć życia.

Zarys fabuły

Aletta z zawodu jest psychologiem oraz psychoterapeutką. Po śmierci swojego mentora, z którym współpracowała na jednym z oddziałów w Kołobrzegu, postanawia otworzyć własną praktykę. Pomaga jej w tym fakt, że w spadku po nim przejmuje jego gabinet. Na samym początku trafiają do niej dwie zupełnie różne kobiety. Julia – zdominowana przez swojego narzeczonego, nie ma swojego zdania i całkowicie podporządkowuje się swojemu związkowi. Z kolei Eryka jest żywiołowa, szczera do bólu, ale zagubiona w swojej rzeczywistości. Między nimi nawiązuje się nić zrozumienia a z czasem nawet przyjaźni. Jak potoczą się ich losy?

Lubię styl pisania Doroty Milli, ten bardziej romansowy i ten obyczajowy. W każdym z nich autorka nadaje powieściom realności, a także sprawia, że czytelnik czuje te wszystkie emocje i zżywa się z bohaterami. Kobieta w deszczu zaciekawiła mnie opisem oraz tym, że akcja dzieje się tak blisko morza, które kocham. Czy było warto sięgnąć po ten tytuł?

Moje wrażenia

Kobieta w deszczu to nie jest powieść akcji, chociaż wielowątkowa, to wydarzeniom rytmu nadaje samo życie. Autorka skupia się w niej na zajrzeniu w głąb trzech bohaterek. Ukazuje ich wewnętrzne rozterki, to, z czym się zmagają i jak sobie z tym radzą. Pisze o ich emocjach, o tym, jakie mają życia, o doświadczeniach. I to nie tak, że nic się w książce nie dzieje, bo jednak trochę wydarzeń mamy, pojawia się nawet wątek tajemniczej sprawy. Są również sceny zabawne, wzruszające i zasmucające, ale głównie jednak chodzi o to, że bohaterki zaglądają w głąb siebie, by dociec, co im jest i jak znowu czuć się dobrze i czuć radość z życia.

Słów kilka o bohaterach

Jestem zachwycona charakterystyką postaci. Już nie chodzi mi o to, że każdy jest inny, chociaż to zostało bardzo dobrze nakreślone. Od razu wiadomo, kto akurat mówi lub kogo myśli poznajemy. Bardziej mam na myśli fakt, że bohaterowie są tacy realni i ludzcy. Pełni wad, zalet, popełniający błędy i działający pod wpływem emocji. Bo my tacy jesteśmy. I czasami trudno jest nam ujrzeć prawdę, wolimy żyć w wymyślonej przez siebie bańce niż zmierzyć z rzeczywistością. A gdy już się zdecydujemy, to potrzebujemy czasu na ogarnięcie i dojście do siebie.

Na zakończenie

Ta historia pochłania od pierwszych stron i chociaż brak w niej nagłych zwrotów akcji, to naprawdę trudno się od niej oderwać. Kobieta w deszczu to głównie emocje, które uderzyły we mnie z całą mocą i skłoniły do przemyśleń. Wczuwałam się w położenie bohaterek. Przeżywałam z nimi wszystko, co się działo, ale ich nie oceniałam. Bo jak ocenić czyjeś życie? To fikcja, wiem, ale tak realnie przedstawiona, że uderza myśl, że takie historie się dzieją. Dzięki lekkiemu stylowi pisania przez książkę się wręcz płynie, ale bez problemu wyłapuje, to co autorka nią przekazuje. I to jest piękne oraz warte przeczytania. Dorota Milli ta historia pokazuje, że warto korzystać z pomocy specjalistów i nie ma w tym nic wstydliwego. Przypomina również, że inni ludzie są ważni, ale my sami również, możemy mieć swoje marzenia, czas dla siebie i swoje zainteresowania. To też pokazanie, jak toksyczni mogą być niektórzy ludzie i ile nam odbierają oraz jak trudno się wyrwać spod ich mocy. W sumie mogłabym tak pisać i pisać, bo treść skrywa naprawdę wiele prawd i jest to fajnie opisane.

Kobieta w deszczu to słodko-gorzka opowieść o walce o siebie, odnajdywaniu w sobie siły oraz odwagi do zmian. O budowaniu pięknej przyjaźni i odkrywaniu, jak powinna wyglądać prawdziwa miłość. O traceniu i odzyskiwaniu nadziei.

Autor: Dorota Milli
Tytuł: Kobieta w deszczu
Wydawnictwo: Luna
Wydanie: I
Data wydania: 2023-01-18
Kategoria: obyczajowa
ISBN: 9788367510301
Liczba stron: 384

Saga nadmorska [Dorota Milli]
Kobieta w deszczu

Ten post ma 11 komentarzy

 1. Cytat, który otwiera Twoją recenzję, bardzo koreluje z moim podejściem do życia, szukam pozytywów, nawet w bardzo trudnych sytuacjach.

 2. Joanna

  Zainteresowała mnie tą książką i chętnie dołączę ja do swojej domowej biblioteczki. Tytuł jest bardzo chwytliwy.

 3. Zuzanna

  Możliwe, że w wolnym czasie dałabym się namówić i przeczytać tę pozycję. Na razie jednak szybko tego nie zrobię, bo nadrabiam swoje zaległości.

 4. Martyna K

  Jestem przekonana, że na pewno jest się czym zainteresować w wolnym czasie.

 5. KonfabulaPL

  Choć za obyczajami nie przepadam, bo są dla mnie lekko nużące, to tu odnajduję jednak coś więcej. Do tego są dobrze wykreowane bohaterki. Zapisuje sobie książkę na później.

 6. Angela

  Bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką, mimo że nie jest to mój ulubiony gatunek, to z chęcią zapiszę sobie tą książkę na liście.

 7. Miye

  Takie książki o życiu bywają nam niekiedy potrzebne, ale sądzę, że każdy tytuł ma swój czas i miejsce, na to, żeby dobrze się wpasować w nastrój.

 8. dyedblonde

  fajna ksiązka, przypomina o tym że warto poświęcać chwile równiez dla siebie.
  mogłabym ją przeczytać!

 9. Anszpi

  Książka, a raczej historia w niej podoba mi się i gdybym miała więcej czasu to skusilabym się na przeczytanie

 10. Ola N

  Chyba gdzieś widziałam tą książkę już ale do tej pory nie miałam w planach jej przeczytać. Może kiedyś mi się to uda.

Dodaj komentarz