You are currently viewing Felcia Paweł Pawlak

Felcia Paweł Pawlak

Dzieciństwo to chyba najlepszy czas w życiu większości z nas. To wtedy niczym nie musimy się martwić, każdy dzień jest wielką przygodą i nic nie ogranicza naszej wyobraźni. Jak się okazuje wszystko się zmienia i beztroskie współczesne lata wyglądają zupełnie inaczej od tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Zarys fabuły

Felcia to mała i rezolutna dziewczynka, która z fascynacja poznaje świat. Codziennie uczy się czegoś nowego i próbuje zrozumieć zasady, którymi kierują się dorośli. Ma bogatą wyobraźnię, nic jej nie jest straszne, a gdy czegoś się od niej wymaga, nie zawsze chętnie to robi. Potrafi się bawić z każdym, nie umie się obrażać i wie czego chce.

Gdy tylko Felcia wpadła mi w zapowiedziach w oko, wiedziałam, że będę chciała ją poznać i wraz Potworkami potowarzyszyć bohaterce w jej codzienności. Czy było warto dać szansę przeczuciu?

Słów kilka o szacie graficznej

Okładka jest cudowna. Wzorowana na książki sprzed lat. Wygląda trochę jak brulion służący za pamiętnik. Co ważniejsze, cała publikacja została utrzymana właśnie w takim stylu. Rysunki znajdujące się się w środku zostały ograniczone do tych z oprawy graficznej. Paweł Pawlak idealnie poradził sobie z ilustracjami. Oddał klimat PRL-u, emocje bohaterów, a przede wszystkim świetnie zobrazował samą Felcie. Taka mała, a tak oryginalna.

Moje wrażenia

Coś mi mówiło, że to będzie jedna z lepszych książek dla dzieci, jakie poznałam i się nie myliłam. Felcia to niezwykle sentymentalna podróż w czasie, która zachwyci dorosłych i dzieci. Autor w lekkim stylu, bawiąc się słowem oraz skojarzeniami opowiada o czasach, gdy wszystko wyglądało inaczej. Tytuł ten to krótkie, czasem kilkuzdaniowe historyjki, w których odkrywamy dziecięcy świat dziewczynki. Wszystko zostało przedstawione z perspektywy dziecka, a dla nich nie ma rzeczy niemożliwych czy jakichś komplikacji. Historyjki chociaż krótkie, to niesamowicie klimatyczne, pełne emocji, a także małej lekcji historii.

Słów kilka o bohaterach

Felcia nie da się nie lubić. Jest przeurocza, słodka i jedyna w swoim rodzaju. To niezwykle wrażliwa dziewczynka próbująca zrozumieć rzeczywistość, która ją otacza. Ma niebywałą wyobraźnię, nie brak jej odwagi i pewności tego, co chce robić. Jednak czasami gubi się w stawianych jej oczekiwaniach. To postać wielobarwna i fascynująca, chciałabym ją poznać i spędzić trochę czasu.

Na zakończenie

Felcia zachwyciła u nas trzy pokolenia. Moja mama pamięta czasy przedstawione przez autora, ja doskonale pamiętam zachwyt zabawą na dworze z kumplami z sąsiedztwa, nasze wymyślanie zabaw i nieskrępowaną niczym wyobraźnię. Potworki były zachwycone poznaniem naszego dzieciństwa, tak różnego od tego ich. Paweł Pawlak rewelacyjnie poradził sobie z ukazaniem tamtych czasów z punktu widzenia dziecka. Brutalnie prawdziwie i bezpośrednio. Powiem szczerze, że nie wiem kto z nas jest bardziej zachwycony tym tytułem. Bawi, wzrusza, czasem smuci i pokazuje kawałek historii.

Felcia stała się naszym ostatnim hitem. Zdecydowanie warto mieć ją w dziecięcej biblioteczce. Najmłodszym pokaże jak to było bez telewizora i komputera w każdym domu, a telefonach komórkowych nikt nie słyszał. W co bawiły się dzieci i ile radości dawała dobranocka przed snem. To też mała lekcja historii oraz pokazanie, że świat dorosłych bywa czasem skomplikowany niezależnie od tego ile lat upływa.

Autor: Paweł Pawlak
Ilustrator: Paweł Pawlak
Tytuł: Felcia
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2022-04-13
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788328094277
Liczba stron: 96


Ten post ma 23 komentarzy

 1. Martyna K

  Skoro książka zachwyca różne pokolenia to z pewnością znajdzie swoich odbiorców wśród osób w różnym wieku.

 2. Aga

  Okładka przyciąga wzrok, na pewno wyróżnia się spośród książek na rynku i to zdecydowanie zaleta.

 3. Zuzka

  Myślę, że historia bohaterki mogłaby spodobać się nie tylko mojej córce, ale i mnie 🙂 Chętnie ją zamówię,

 4. Aleksandra Nowacka Sas

  Nie spotkałam się wcześniej z tą książką, ale już mi się bardzo podoba. Chętnie przeczytam.

 5. Justyna

  Lubię czasem poczytać z córką ksiązki któe okazują się ciekawe dla wielu pokoleń. Ta ksiązka wygląda na ciekawą.

 6. Marek z Bywalec Życia

  To prawda, chciałoby się wrócić do dzieciństwa. Szkoda, że za moich czasów dzieciństwa nie było takich książek albo ja nie miałem do nich dostępu, może i tak być czy było 😉

 7. Paulina Kwiatkowska

  Podoba mi się to łączenie pokoleń dzięki tej książce. Czuję się nią zainteresowana.

 8. Pojedztam

  Dobrze, że bohaterka jest rezolutną dziewczynką i wie czego chce.

 9. Paula

  Miło można spędzić czas z taką łączącą pokolenia publikacją.

 10. Recenzje Kiti

  Sprawdzę czy jest dostępna w bibliotece. Chętnie się z nią zapoznam.

 11. Wędrówki po kuchni

  Historia bohaterki z pewnością spodoba się nie jednej osobie 🙂 Ciekawie zapowiada się ta pozycja

 12. Martyna

  Nie mówię nie, ale na razie zacznę się za nią powoli rozglądać.

 13. Miye

  Jaki fajny tytuł książeczki! Już on sam zdecydowanie do mnie przemawia 🙂

 14. Krzysiek

  Ooo!! Idealnie. Znam kogoś komu się spodoba 😀

 15. Monika Flok

  Zdecydowanie musimy mieć ta książkę:) dzięki za świetna recenzję:)

 16. P. Kwiatkowska

  Miło jest odbyć taką sentymentalną podróż w czasie i z nostalgią się w taką wybiorę.

 17. Joanna

  Okładka jest przepiękna. Prosta i ujmująca. Co do historii w książce to z całą pewnością zachwyciłaby moje dzieci. Musze im zamówić.

 18. Wiktoria

  Bardzo lubię jak to wydawnictwo wydaje ksiażki dla dzieci. Podobają mi się obrazki, jak i treść.

 19. Aneta

  Lubię zapisywać takie pozycje bajeczkowe zawsze później zwracam na nie uwagę w księgarni, a tam już decyduje czy aby na pewno ja kupię 🙂

 20. Karolina Kosek

  nie mogę się doczekać kiedy trafi do mnie mój egzemplarz i będę mogła przeczytać 🙂

Dodaj komentarz