Krew i popiół Jennifer L. Armentrout

Krew i popiół Jennifer L. Armentrout

Panna czy nie, dobra czy zła, wybrana czy zapomniana, zasługiwałam na to, żeby żyć, nieograniczona zasadami, na które nigdy się nie zgadzałam.*

Bycie wybrańcem to zaszczyt, ale i dużo obowiązków. Zakazów oraz nakazów, które ograniczają wolność oraz możliwość wyboru. Jak być sobą, gdy nic nie wolno robić, tylko przygotowywać się do tego jednego najważniejszego dnia?

Zarys fabuły

Poppy to dziewczyna wyjątkowa, wybrana przez Bogów. W związku z tym musi zachowywać się tak, jak się tego od niej wymaga. Zawsze ubrana na biało, z welonem na twarzy, bo nikt nie ma prawa jej zobaczyć. Z dala od ludzi, bez możliwości posmakowania normalnego życia. Z pozoru pogodzona z tym, co ją czeka. Od dawna jednak coś w niej narasta i po cichu buntuje się przeciwko swojej przyszłości. Zawsze ze sztyletem przy udzie, ucieka, gdy tylko może do miejsc jej zabronionych i walczy, chociaż to nie do pomyślenia. Gdy pewnego razu w jej życie wkracza Hawke, wszystko zaczyna się zmieniać. Czy na dobre?

Dawno nic nie czytałam Jennifer L. Armentrout i muszę przyznać, że gdy tylko pojawiła się zapowiedź nowej książki, zatarłam ręce i czekałam. Gdy tylko Krew i popiół trafiło do mnie, zabrałam się za powieść z ciekawością, co tym razem autorka stworzyła. No i muszę przyznać, że tego zupełnie się nie spodziewałam.

Moje wrażenia

Tęskniłam za tym, jak pisze Jennifer L. Armentrout. Autorka ma niebywałą umiejętność wciągania w wir wydarzeń od pierwszych stron i to się nie zmieniło. Krew i popiół to powieść przemyślana i dopracowana w najmniejszym calu. Autorka stworzyła świat od podstaw, wymyśliła historię, może nie podaje nam jej na tacy, ale gdy dobrze się wczyta łatwo dostrzec wszystkie elementy ukryte między zdaniami. Od nas zależy, w co wierzymy i komu zaufamy, a tutaj z tym trzeba być bardzo ostrożnym. Autorka świetnie buduje napięcie, dostarcza emocji tak skrajnych i szybko się zmieniających, iż trudno za wszystkim nadążyć. Zwłaszcza gdy akcja się rozkręca, a wydarzenia zmieniają się, jak w kalejdoskopie.

Słów kilka o bohaterach

Muszę przyznać, że dawno nie spotkałam w żadnej książce tak fascynujących, złożonych i trudnych do rozszyfrowania bohaterów. Zwłaszcza Hawke, niemal do końca jest tajemnicą, a gdy odkryłam prawdę o nim, dosłownie zbierałam szczękę z podłogi. Uwielbiam go, za to, jak traktował Poppy, ale też był moment, gdy nie wiedziałam, co myśleć na jego temat. Zwłaszcza po poznaniu prawdy o nim i odkryciu, że nadal dbał o Pannę. No i sama Poppy, podziwiam ją, to, co przeżyła, co musiała znosić i jak poddać się wymaganiom względem niej. Polubiłam ją za to, że jednak potrafiła zawalczyć o siebie i gdy ktoś pokazał że nie wszystko wygląda tak, jak wpajano jej do tej pory, podała w wątpliwość dotychczasowe życie. A zakończenie, rany, takiej huśtawki emocjonalnej i brutalnej prawdy chyba bym nie udźwignęła, a ona to znosiła naprawdę dobrze. Nie była spokojna, walczyła, co było zrozumiałe, ale czuła, że poznaje prawdę.

Na zakończenie

Krew i popiół to powieść, która pochłania, a z każdą przeczytaną stroną jest coraz intensywniej. Nawet nie wiem, kiedy przepadłam w świecie stworzonym przez autorkę i wraz z bohaterami przeżywałam wszystkie wydarzenia, intrygi, tajemnice i niedopowiedzenia. Zżyłam się z Poppy, rozumiałam jej chęć wyrwania się z klatki, jaką było jej życie i przeżycia go na własnych zasadach. Czułam potrzebę Poppy pokazania jej, że jest czymś więcej niż Wybraną, udowodnienia, że jest piękna i ma prawo do własnych myśli, przekonań i przeciwstawienia się przeznaczeniu. Ta książka jest rewelacyjna. Na nowo chce rozpocząć tę przygodę, poczuć emocje, które wciąż są we mnie i towarzyszyć bohaterom w ich drodze. Zakończenie natomiast. Jaki koniec! Finał jest złotem. Nie wiedziałam, że można w jednej chwili przeżywać na raz tyle emocji i mieć tak skrajne odczucia. Chcę już drugi tom, w sumie to go po tym zakończeniu potrzebuję.

Jeśli tylko lubicie połączenie new adult z fantasy to Krew i popiół jest dla was. Jennifer L. Armentrout stworzyła historię, której się nie zapomina. Zachwyca niesamowitymi charakterystykami postaci, skrajnymi emocjami i zaskakującymi zwrotami akcji. Tutaj nic nie jest pewne, a granica między jednym a drugim potrafi być wręcz praktycznie niewidoczna.

Krew i popiół otrzymałam od księgarni TaniaKsiazka.pl. Zachęcam również do zajrzenia na stronę księgarni po inne bestsellery.

Autor: Jennifer L. Armentrout
Tłumaczenie: Danuta Górska
Tytuł: Krew i popiół
Tytuł oryginału: From Blood and Ash
Wydawnictwo: You&Ya
Wydanie: I
Data wydania: 2022-01-12
Kategoria: fantasy
ISBN: 9788328720220
Liczba stron: 512

Blood and Ash
Krew i popiół | A Kingdom of Flesh and Fire | The ​Crown of Gilded Bones | The War of Two Queens


Dziękuję!

Ten post ma 18 komentarzy

 1. Lubię twórczość tej autorki i ten tytuł też mam w planach na przyszłość.

 2. intrygi i tajemnice, hmmm ostatnio bliżej mi ku romansidłom ale może warto przeczytać coś innego

 3. Tytuł zbiera niesamowicie pozytywne opinie, każdy podkreśla, jak wiele radości sprawiło spotkanie z nim, taki entuzjazm mega przyciąga do książki. 🙂

 4. Mam w domu tę ksiązkę i przyznam, że mnie ciekawi, mimo że nie jestem fanką tego gatunku. Dziś może się za nią wezmę.

 5. Nadal mam tę książkę w swoich planach i mam nadzieję, ze w końcu i ja wyrobię sobie o niej opinie 🙂

 6. Zdarza mi się czytać fantasty chodź rzadko. Ta książka zaciekawiła mnie już wcześniej, a teraz jeszcze bardziej

 7. Ta książka od dłuższego czasu mnie ciekawi i tym razem ją zamówię. To musi być świetna historia, a takie właśnie lubię.

 8. Szkoda tylko, że tłumaczenie takie słabe. Źle się to czyta, nie można wgryźć się w lekturę przez tę dosłowność. Czekałam na polskie wydanie i się rozczarowałam. Po kolejne tomy nie sięgnę.

 9. Kurczę z jednej strony ta książka mnie dość mocno kusi, a z drugiej mam wrażenie, że główna bohaterka to dwie postacie z dwóch różnych książek, które są sklejone w jedną. Więc w sumie to jeszcze nie wiem czy dam jej szansę.

 10. Ja już tyle dobrego słyszałam o tej książce, że będę musiała wreszcie ją poznać, choć to nie do końca mój gatunek.

 11. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Szczerze powiedziawszy to lubię czasem obejrzeć film z tego gatunku, ale ksiażek takich nie czytam.

 12. Czytałam i bardzo mi się podobało, czekam na drugi tom, bo nie mogę się doczekać dalszej historii bohaterów.

 13. Kocham twórczość Armentrout! Nie ważne czego by nie napisała i tak po to sięgnę.

 14. Jeśli chodzi o twórczość tej autorki to mam jeszcze sporo do nadrobienia.

 15. sporo słyszałam o tej książce i mam już w planach, mam nadzieję, że szybko uda mi się po nią sięgnąć 🙂

 16. Słyszałam sporo dobrego o tej książce i o sposobie kreowania świata przez autorkę, ale jeszcze nie zapoznałam się ani z tym dziełem, ani z innymi książkami Armentrout. Obecnie czytam serię Dwory, więc może potem skusze sie na coś w podobnej tematyce, takiej jak ihm jest właśnie ta lektura.

Dodaj komentarz

Close Menu