You are currently viewing Zapomniany labirynt J.J. Arcanjo

Zapomniany labirynt J.J. Arcanjo

[…] każdy potrzebuje opieki, nawet najsilniejsi. Zwłaszcza oni, bo ci, którzy dźwigają na barkach największe ciężary, nigdy nie proszą o pomoc. Nawet gdy rozpaczliwie jej potrzebują.*

Jeśli jesteśmy mocno zdeterminowani damy sobie radę ze wszystkim sami. Zwłaszcza gdy jesteśmy nauczeni, by liczyć tylko na siebie, bo nikogo obok nas nie ma. Jednak, gdy na naszej drodze pojawiają się osoby, którym możemy zaufać, wszystko wydaje się prostsze i bardziej możliwe do wykonania. Wiemy, że nawet popełniając błędy, ktoś wspiera i wraz z nami stara się rozwiązać problem.

Zarys fabuły

Gabriel i jego przyjaciele zaczynają drugi rok w Akademii Crookhaven, chłopiec nie może doczekać się powrotu do szkoły oraz przyjaciół, ale szybko okazuje się, że nie wszystko jest tak, jakby tego chcieli. Penelope unika swoich przyjaciół i nikt nie wie, co się dzieje. W końcu okazuje się, że jej ojciec, a zarazem dyrektor Crook zabronił jej kontaktu z nimi pod groźbą przeniesienia do innej akademii. Młodzi ludzie zrobią jednak wszystko, by ekipa się nie rozpadła i postanawiają przekonać dyrektora, że nie powinien ingerować w ich przyjaźń. Ich jedyną szansą jest pokonanie labiryntu Marvela, co jeszcze nikomu się nie udało. Czy zdeterminowanej grupie przyjaciół to wyjdzie?

Szkoła oszustów była dla mnie miłym zaskoczeniem i odkryciem autora, który potrafi stworzyć coś nowego i oryginalnego skierowanego do młodzieży. Byłam ogromnie ciekawa tego, co wydarzy się dalej i niezwłocznie zabrałam się za Zapomniany labirynt. Czy kontynuacja utrzymała poziom pierwszego tomu?

Moje wrażenia

J.J. Arcanjo drugą częścią udowadnia, że nie brak mu pomysłów, bo Zapomniany labirynt od pierwszych stron wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Autor kontynuuje stare wątki, ale też rozpoczyna nowe. Komplikuje pewne sprawy, sprawia, że czytelnik zaczyna myśleć, czy właściwie ocenił wszystkie postacie i dostrzega, jak duży nacisk kładzie na to, co jest najważniejsze. Pokazuje, jak cenna jest przyjaźń, wsparcie innych oraz współpraca i lojalność. To też opowieść przygodową, bohaterowie znowu uczą się rzeczy poszerzających ich specjalne umiejętności, muszą dokonać Włamania, by uzyskać dużą ilość punktów, a dodatkowo czeka ich przeprawa przez labirynt pełen niebezpiecznych przeszkód. To książka, w której nieustannie coś się dzieje, następują zaskakujące zwroty akcji i nie brak w niej emocji.

Słów kilka o bohaterach

Pięknie widać jak zmieniają się bohaterowie w czasie trwania nauki. Szczególnie widoczna jest więź łącząca przyjaciół. Każdy jest inny i chce się zemścić na Bezimiennych, co z pewnością ich łączy, ale to zaledwie ułamek tego, wszystkiego. Rozumieją się, wspierają, pokazują sobie, że proszenie o pomoc, czy okazywanie słabości nie jest niczym złym. Muszę przyznać, że jestem zachwycona tym, jak autor nakreśla więzi między przyjaciółmi, to, co dla siebie robią, że walczą do końca i się nie poddają, a porażki przeżywają wspólnie. To też ciekawy obraz rodzinnych relacji oraz tego, że lepszą okazuje się ta przybrana, której nie łączą więzy krwi.

Na zakończenie

Zapomniany labirynt to jedna z tych lektur, które pochłania się na raz. Ja przeczytałam książę w mgnieniu oka i świetnie się przy tym bawiłam. W trakcie lektury dotarło do mnie, że oprócz warstwy przygodowej oraz rozrywkowej książka mówi o czymś naprawdę ważnym i cennym. Tutaj najistotniejszą jest przyjaźń, potrzeba wspierania, spędzania razem czasu i współpracy. Dawno nie czytałam tak świetnej książki dla dzieci, która oprócz rozrywki, tak pięknie mówi też o przyjaźni. Uśmiech nie schodził mi z twardy, gdy przewracam kolejne strony i towarzyszyłam postaciom w ich słownych utarczkach, ale i gorszych chwilach. Jestem zachwycona całością, nie mam się do czego przyczepić i chcę więcej! Zwłaszcza po takim zakończeniu!

Polecam z czystym sumieniem każdemu, kto lubi powieści, w których akcja goni akcję, fabuła jest nietuzinkowa, a bohaterowie uczą się złych rzeczy, by korzystać z nich w dobrym celu. Zapomniany labirynt to powieść dla czytelnika w każdym wieku – rozbawi, wzruszy i zapewni dreszczyk ekscytacji.

Autor: J.J. Arcanjo
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
Tytuł: Zapomniany labirynt
Tytuł oryginału: The Forgotten Maze
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie: I
Data wydania: 2024-05-15
Kategoria: lit. dziecięca (9+)
ISBN: 9788382656077
Liczba stron: 360

Akademia Crookhaven
Szkoła oszustów | Zapomniany labirynt

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Joanna

  Tego tytułu nam brakuje, więc koniecznie musimy dołączyć go do naszej kolekcji.

 2. Agnieszka

  Mam ochotę kupić je do biblioteki, myślę, zw dzieciakom by się spodobała ta seria książek

 3. Martyna K

  Lubię sięgać po książki, które pochłania się na raz. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

 4. zaczytanamarzycielka8

  Bardzo fajna seria książek, mam w planach zakupić i poznać 🙂

 5. dyedblonde

  jestem przekonana że fabuła jest na tyle ciekawa, że pochłonełabym tą ksiązkę raz dwa

Dodaj komentarz