You are currently viewing Co wolisz?

Co wolisz?

Co chwilę podejmujemy decyzję o tym, co wybrać, gdzie iść lub jak spędzić czas. I to zaledwie niewielka ich część. A co gdyby zamienić codzienne dylematy w coś w rodzaju gry? I zwykle rozterki zamienić na pytania szalone i od czapy.

Zarys fabuły

W Co wolisz? znajduje się dwieście pytań, które mogą zaskoczyć każdego i z pewnością pobudzić wyobraźnię. Pytania skłaniają do wyborów, które bawią i doprowadzają do komicznych sytuacji. To jednak nie wszystkie atuty tej publikacji. Po dokonaniu wyboru można dociekać, dlaczego właśnie taki. Dzięki temu nie tylko poznajemy pozostałych członków zabawy, ale również doprowadzić do absurdalnych tłumaczeń, które przecież trzeba zaakceptować.

Co wolisz? wpadło mi od razu w oko i wiedziałam, że spodoba się Potworkom. Lubimy takie kreatywne zabawy i chętnie spędzamy na nich długie godziny. Jak się okazało, ten tytuł stał się naszym tegorocznym numerem jeden. Czemu?

Moje wrażenia

Jak sami autorzy piszą, stworzyli książkę, by zachęcić dzieci do rozbudzania wyobraźni i twórczego myślenia. I moim zdaniem wyszło im to rewelacyjnie. Co wolisz? to gwarancja świetnie spędzonego czasu pełnego śmiechu, przekomarzania się dziwnych wyborów i jeszcze dziwniejszych odpowiedzi. Nie myślcie jednak, że to takie proste. Niektóre pytania są naprawdę trudne i trzeba się nagłówkować, zanim się odpowie. Potworki są zachwycone luźną stroną tego tytułu, mnie zaś cieszą też jego inne atuty. Książka uczy, by akceptować wizje innych, nawet jeśli różnią się od naszych. Wzbogaca zasób słów, poprawia porozumiewanie się między sobą i przede wszystkim buduje naszą pewność siebie.

Słów kilka o szacie graficznej

Podoba mi się również szata graficzna książki. Anna Aldüz stworzyła czarno białe ilustracje, które są naprawdę miłe dla oka. Do tego znajdują się na każdej stronie i odpowiadają jednemu z dwóch pytań. Dzięki temu jest czasami jeszcze ciekawiej podczas podejmowania decyzji. Ba, u nas Starsza pokusiła się nawet do nadania kolorów niektórym z nich, bo „tak jest ciekawiej“. Z taką argumentacją trudno polemizować.

Na zakończenie

Co wolisz? nie jest tylko grą rodzinną. Można bawić się przy niej zarówno w domu, na imprezach, jak i w szkole, by przełamać lody. Bo tak naprawdę, to zabawa dla każdego, niezależnie od wieku czy tego, kim się jest. I zasady są banalnie proste. Zadajemy sobie wspólnie pytania i staramy się inicjować dyskusje po usłyszeniu odpowiedzi. Wybory zadziwiają, bawią, ale pozwalają też lepiej poznać uczestników zabawy. Dwieście pytań gwarantuje, że książka przez długi czas się nie znudzi. My nieustannie do niej wracamy i chociaż czasami odpowiedzi się powtarzają, to ich argumentacja jest zawsze inna, a ile przy tym jest zabawy!

Co wolisz? powinno znaleźć się w pokoju każdego dziecka. To idealne połączenie świetnej zabawy z rozwojem. Warto też zaznaczyć, że dzięki tej publikacji można świetnie spędzać miło czas w wielopokoleniowym towarzystwie. Jak dla mnie, to jeden z hitów tego roku i w ogóle wszystkiego, co przewinęło się przez nasze ręce.

Autor: Riddleland
Ilustrator: Anna Aldüz
Tłumaczenie: Dominika Rychel
Tytuł: Co wolisz?
Tytuł oryginału: Would You Rather…
Wydawnictwo: Insignis
Wydanie: I
Data wydania: 2021-05-19
Kategoria: dla dzieci (6-8 l.)
ISBN: 9788366575974
Liczba stron: 120


Ten post ma 9 komentarzy

 1. Martyna K.

  Bardzo podoba mi się ta propozycja, też miałam okazję po nią sięgnąć.

 2. Miye

  Moje dzieciaki miały z tą książeczką świetną zabawę. Z pewnością jest to tytuł wart uwagi.

 3. Justyna

  Nie słyszałam wcześniej o tj grze. I faktycznie ja chętnie bym w nią zagrała ze znajomymi niż z dziećmi

 4. Aga

  Wygląda bardzo interesująco. Myślę, że zapewni dużo zabawy i to nie tylko najmłodszym.

 5. Dyedblonde

  O super to taka bardzo kreatywna propozycja dla rodzin z dziećmi
  Sama nie mam ich ale mogę polecić innym ta ksiazke

 6. Zaneta Serocka

  super, że książka pobudza do myślenia, to rozwija dzieci i dorosłych tez

 7. Aleksandra NS

  Hahah, takiej książki mi było potrzeba. Świetna propozycja dla naszej szalonej rodzinki.

 8. Czytałam już bardzo pozytywne i mega zachęcające wrażenia po spotkaniu z tą książką, a teraz dostaję kolejne potwierdzenie, że warto w nią zainwestować, coś dla całej rodziny. 🙂

 9. Karolina Kosek

  miałam okazję grać z dziećmi, super zabawa i wielka frajda. Także jak mogę to polecam wszystkim 🙂

Dodaj komentarz