You are currently viewing Doktor Bogumił Ałbena Grabowska

Doktor Bogumił Ałbena Grabowska

Twórczość pani Ałbeny Grabowskiej bardzo sobie cenę. Znam jej niemal wszystkie powieści i każdą kolejną potrafię się zachwycić. Doktor Bogumił to pierwsza część nowego cyklu Uczniowie Hipokratesa. W tej historii świat medycyny przeplata się z prywatnym życiem bohaterów, które jest pełne niespodziewanych splotów losu, problemów, ale także chwil szczęści i radości. Czy ta historia zachwyca?

Zarys fabuły

Bogumił Korzyński rozpoczyna pracę w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Bohater wywodzi się z niższej warstwy społecznej, ale dzięki dobremu małżeństwu, staje się osobą poważaną w towarzystwie. Bogumił pragnie zostać ginekologiem, jednak nie może uwolnić się od demonów przeszłości, które są jego ścisłą tajemnicą.

Moje wrażenia

Autorka przenosi czytelników do roku 1850. Poznajemy świat medycyny, który jest nam zupełnie obcy. Dla nas najnowsze odkrycia, które pojawiają się na kartach książki, to pewnik, coś rzeczywistego, jednak bohaterowie biorą to za nowinkę; coś, co nie musi się sprawdzić. Widać to już na pierwszych stronach historii, kiedy poznajemy doktora, który odkrył znieczulające działanie eteru. Stosowanie tego gazu jest już w naszych czasach przeżytkiem. Nie tylko o nim wspomniała autorka. Ałbena Grabowska przytoczyła odkrycia innych, wybitnych lekarzy tamtych czasów. Gdy tylko zaczynałam lekturę, przenosiłam się do przeszłości i czułam się, jakbym była naocznym świadkiem wszystkich wydarzeń. Na historii medycyny poznałam „kulisy” tamtych czasów, ale nie wszyscy takową wiedzę posiadają. Ropa, bród, niewyobrażalny smród, wysoki odsetek zgonów – to jedne z wielu słów, którymi można opisać ówczesną lecznicę. Szpitalowi z roku 1850 daleko od tego dzisiejszego, czystego i pachnącego środkami septycznymi.

Na zakończenie

Na ogromny plus zasługuje również wątek obyczajowy. Ałbena Grabowska wykreowała postacie ciekawe, wręcz fascynujące, kolorowe, wyraźne… Każdy z bohaterów skrywa tajemnice, które warto odkryć. W pewnym momencie nie mogłam oderwać się od tej historii, tak bardzo chciałam poznać wszystkie szczegóły i odkryć wszystkie sekrety. W czasach, kiedy to mężczyźni rządzili światem, kobiety nie mogły realizować swoich pragnień. Autorka nie byłaby sobą, gdyby nie zaznaczyła, że kobiety pragnęły nie tylko zajmować się domem, ale także uczyć się i kształcić. Augusta Przybylska jest właśnie taką postacią, która reprezentuje wszystkie marzenia i oczekiwania płci pięknej, które nie zostały spełnione.

Doktor Bogumił to powieść, w którą się wpada. Nie można się od niej oderwać, a wszystkie szczegóły są perfekcyjnie rozplanowane i opisane. Już nie mogę doczekać się kolejnej części.

Autor: Ałbena Grabowska
Tytuł: Doktor Bogumił
Wydawnictwo: Marginesy
Wydanie: I
Data wydanie: 2020-08-01
Kategoria: powieść historyczna
ISBN: 9788366500631
Liczba stron: 512
Wymruczane szczęście

Uczniowie Hippokratesa
Doktor Bogumił | Doktor Anna

Gościnny tekst autorstwa Katarzyny Krasoń

Ten post ma 9 komentarzy

 1. Atrakcyjne wakacje

  Zapisujemy sobie na listę, to będzie coś dla nas 🙂

 2. Bardzo lubię ksiązki tej autorki, przemawiają do mnie, mają w sobie to coś, co sprawia, że komfortowo się w nich czuję.

 3. Toksyczna Kosmetyczka

  Bardzo mnie zaciekawiłaś, więc książka idealna dla mnie!

 4. Aneta

  Jestem pod ogromnym wrażeniem recenzji. Sięgnę po tę pozycję jak najszybciej. Lubię wracać do wątków i historii, które nawiązują do dawnych czasów, zwłaszcza gdy dotyczą tematów medycznych, które są mi bliskie.

 5. Pojedztam.pl

  Z tego co widziałam kolejna część już niebawem, więc jest na co czekać. Mam do nadrobienia też tę.

 6. kasiak

  Przyznam, że pierwszy raz słyszę o tej autorce 🙂

 7. Aga

  Mam na półce w bibliotece, ale jeszcze nie sięgnęłam. W ogóle przede mną nadal przygoda z autorką, mimo wielu dobrych słów o niej.

 8. Joanna

  Bardzo ciekawa fabuła. Nadaje sie na ekranizacje.

Dodaj komentarz