You are currently viewing Pola mówi: dzidziuś!, pada!

Pola mówi: dzidziuś!, pada!

Zawsze piszemy, że książeczki dla dzieci uczą je patrzenia na świat, pokazują, co jest ważne i czym warto się kierować, idąc przez życie. Mało kiedy wspomina się o tym, że my również się z nich uczymy. Przede wszystkim patrzenia na świat oczami najmłodszych.

Zarys fabuły

Pola mówi: Pada! – Zazwyczaj gdy pada deszcz, wszystkie dzieci się nudzą. Pola takiego problemu nie ma, bo bardzo lubi się bawić, gdy z nieba leje się deszcz. Uwielbia skakać po kałużach, a parasol, który dostaje od taty, wykorzystuje do zabawy.

Pola mówi: Dzidziuś! – w życiu rodziny Poli zachodzą wielkie zmiany. Mama dziewczynki jest w ciąży i nie ma już tyle sił na zabawę. Szybko się męczy i dużo śpi. Dziewczynka czuję, że już nic nie będzie, jak dawniej, ale cieszy się, że będzie starszą siostrą. Szybko jednak pojawiają się też takie uczucia, jak zazdrość i smutek.

Książeczki z serii Pola mówi, trafiły do nas niespodziewanie i z miejsca nas zaciekawiły, chociaż wiekowo trochę za późno dla Potworków… Najpierw zostały zbadane pod kątem wizualnym, a następnie treściowym. Jaki jest nasz werdykt?

Nasze wrażenia

Irene Marienborg poszła w prostotę i ilustracje przypominają typową współczesną bajkę. Przyznać jednak trzeba, że Pola z miejsca budzi sympatię i chęć przebywania z nią. Książeczki są kolorowe, cieniutkie i małe. Bez trudu utrzyma je mały czytelnik. Jeśli chodzi o treść, to tekstu jest naprawdę niewiele, a zdania są niebywale proste. Pod względem wyglądu Pola mówi, jest świetna, o trwałości w tej chwili trudno mi powiedzieć, bo Potworki przeczytały tylko raz.

Patrząc jednak na to, co ukryte w treści musimy przyznać, że czytanie dostarcza nie tylko dobrej zabawy. Seria Pola mówi, zdecydowanie jest skierowana do najmłodszych czytelników. I typowy odbiorca z miejsca się w nich zakocha. Czemu? Ponieważ Irene Marienborg pod pozorem zwykłej historii i za pomocą prostych słów pokazuje i tłumaczy świat. W pewien sposób stanowi dobry początek do wejścia w poruszane w poszczególnych książeczkach tematy.

W Pada, pokazuje, że w czasie deszczu nie trzeba się nudzić, jednak osobiście bardziej odbieram to jako naukę dla rodziców, czy opiekunów. Zawsze trzeba dbać o bezpieczeństwo najbliższych, ale czasami warto trochę spasować i dać porobić dzieciom, to co sprawia im radość. Nawet gdy mają się przy tym pobrudzić czy zmachać.

W Dzidziuś autorka porusza temat nowego rodzeństwa. Pokazuje to z dwóch perspektyw. Dorosły wie, że pod względem kochania swojego dziecka nic się nie zmienia, jednak wszystko jest inne. I w tak młodym wieku trudno jest im sobie z tym poradzić. Pola cieszy się z posiadania młodszej siostrzyczki, a jednak odczuwa smutek i zazdrość, że to nią wszyscy się zachwycają. Bardzo podoba nam się postawa rodziców rodzeństwa. Pokazują nieustannie Poli, że nadal ją kochają, a co ważniejsze, angażują do pomocy przy opiece nad malutką.

Na zakończenie

Oba tomy przypadły Potworkom do gustu, jednak to Dzidziuś spotkał się z większym uznaniem. Jestem pewna, że powodem tego jest znacząca różnica wieku między Starszą a Młodszym i ta sytuacja jest im znana. Pola mówi z naszego punktu widzenia, to niezwykle ciekawa i fajnie stworzona seria. Lekko napisana. Kolorowa i pełna treści ukrytej w zaledwie paru zdaniach. Oba tytuły mają coś do przekazania, ale przy tym dostarczają ogromu dobrej zabawy. Czego chcieć więcej?

My serię Pola mówi, polecamy dla szkrabów w wieku 2+. To dobry pomysł na wspólnie spędzony czas.

Autor: Irene Marienborg
Tłumaczenie: Katarzyna Kolasińska
Ilustrator: Irene Marienborg
Tytuł: Pola mówi pada, Pola mówi dzidziuś
Seria i nr tomu: Pola mówi (VIII), (IX)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wydanie: I
Data wydania: 2020-09-02
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788380087866,
Liczba stron: 36, 36
Ocena: 7/10, 8/10

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Marta

  To bardzo ciekawa seria. Urzekły mnie ilustracje 😁😍

 2. Dominika

  Zachęciłaś mnie! Książeczki wyglądają naprawdę cudnie!
  Bardzo fajnie i rzeczowo napisana recenzja.

 3. Miye

  Myślę, że to bardzo sympatyczna seria książeczek!

 4. Kasiek

  Muszę się zainteresować dla bratanków. Dzięki za cynk

 5. Koralina

  poznaliśmy Polę jakiś czas temu, ale bardzo się polubiliśmy, także chętnie poznamy i te przygody 🙂

Dodaj komentarz