You are currently viewing “Rafa koralowa” Katarzyna Bajerowicz

“Rafa koralowa” Katarzyna Bajerowicz

I ja i moja bratanica jesteśmy wzrokowcami, uwielbiamy podziwiać piękne okładki oraz ilustracje, a także poznawać nowe rzeczy. Przy niej na nowo odkrywam, co jest mi już znane, a także poszerzam wiedzę o nowe informacje. Ostatnio zainteresowała się tym, co dzieje się we wszystkich wodach. Tym sposobem trafiłam na książkę Katarzyny Bajerowicz – Rafa koralowa.

Wraz z żółwiami morskimi, które dopiero, co się wykluły na plaży, pokonujemy drogę do morza. To dla nich prawdziwa przeprawa – muszą szybko dotrzeć do wody, by nie zostały pożarte przez kraby lub mewy. Ocean jest jednocześnie ich schronieniem i nowym domem, który muszą poznać. Wraz z nimi odkrywamy rafę koralową i poznajemy zamieszkujące ją zwierzęta oraz ich zwyczaje. Oprócz tego w książce znajdują się instrukcje, dzięki którym możemy zrobić żółwia czy też akwarium. Poruszono też w niej temat ekologii oraz jak pomóc zanieczyszczonej rafie.

Rafa koralowa od razu przykuła moją uwagę swoją cudowną oprawą graficzną, a opis podsycił ciekawość jej zawartością. No i wiedziałam, że Starsza będzie zachwycona. Czy warto było nabyć ten tytuł?

Zdecydowanie tak! W sumie nie bardzo wiem, od czego zacząć, bo wraz ze Starszą jesteśmy zachwycone dosłownie wszystkim. Zacznę może od oprawy graficznej, ponieważ zawiera ¾ książki. Ilustracje zachwycają całą paletą barw, wręcz ma się wrażenie, jakby patrzyło się przez szybę na żywe zwierzęta. Tekst to zaledwie parę zdań, które uzupełniają wiedzę lub stanowi treść zadań do wykonania. Czytelnik w tych cudnych ilustracjach będzie musiał szukać szczegółów, liczyć i dostrzegać śmieszne rzeczy.

Podczas podziwiania ilustracji, co może trwać i trwać, również dowiemy się na przykład o zwierzętach przypominających rośliny, higienie ryb, zagospodarowaniu przez zwierzęta porzuconych muszli, powstawaniu pereł, jakie znaczenie dla życia rafy ma światło czy też o ławicach ryb. To zadziwiające ile wiedzy może skrywać się zaledwie na 28 stronach pełnych ilustracji.

Nas Rafa koralowa oczarowała i nieustannie do niej wracamy. Na szczęście sztywne strony zapewnią jej długą żywotność. Plusem publikacji jest, że nie dostarcza tylko rozrywki, ale uzupełnia wiedzę ciekawskich czytelników i ćwiczy ich spostrzegawczość, pamięć oraz koncentrację. Rewelacyjne połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Dla nas Rafa koralowa jest jedną z lepszych pozycji tego roku w literaturze dziecięcej. Polecamy, bo warto mieć ten tytuł w swojej biblioteczce.

Autor: Katarzyna Bajerowicz
Tytuł: Rafa koralowa
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wydanie: I
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788310134028
Liczba stron: 28
Ocena: 10/10

Dodaj komentarz