You are currently viewing “Nieznośny ciężar tajemnic” Samantha Young

“Nieznośny ciężar tajemnic” Samantha Young

Słowa mają nad nami władzę.*

Każdy z nas ma tajemnice i niektóre naprawdę chce zatrzymać tylko dla siebie. Po części nie ma w tym nic złego, ale bywają takie sekrety, które niszczą nas od wewnątrz i sprawiają, że przestajemy ufać najbliższym, zaczynamy udawać i każdy nasz dzień, to wieczna gra pozorów. Ile jesteśmy w stanie wytrzymać, zanim wybuchniemy i jak poradzić sobie z tym że pozbawiono nas murów obronnych?

India miała tylko jeden cel w życiu – już nigdy więcej nie czuć się, jak śmieć. I chociaż nie było łatwo, bo nie należała do bogatych dzieciaków, to w szkole w końcu zdobyła status najpopularniejszej i naprawdę lubianej nastolatki. Nie dręczyła słabszych, nie wyśmiewała, zawsze chętna do pomocy i aktywna w dodatkowych zajęciach. W końcu czuła się bezpiecznie, na ile, to było możliwe. Dlatego też informacja matki o przeprowadzce do Bostonu i zamieszkanie z zupełnie obcym facetem i jego córką Eloise tak ją przeraża. Nie dość, że ich nie zna, to jeszcze będzie musiała zacząć wszystko od nowa. Jak się okazuje, nie jest to takie proste, bo chociaż nagle może sobie pozwolić na wszystko, nie zmienia to faktu, że pośród uczniów nowej szkoły nic nie znaczy. India musi poradzić sobie z otwartą niechęcią oraz strachem, chociaż w końcu osiąga cel, okazuje się, że nie tylko ona ma tajemnice, a jej życie komplikuje się jeszcze bardziej. Ile jest w stanie wytrzymać jedna nastolatka?

Biorąc książkę do ręki nigdy nie wiem, co czeka mnie po jej otworzeniu i chociaż znam pióro Samanthy Young, to nic nie przygotowało by mnie na to, co zastałam w jej najnowszej powieści. Nieznośny ciężar tajemnic mnie zaskoczył i to nawet nie wiecie jak bardzo.

Sięgając po ten tytuł liczyłam na coś lekkiego i szybkiego, z tego znam autorkę – pisze dobrze, lekko i raczej idzie w romansową nutę, a tutaj… Tutaj Samantha Young pokazała mi swoje drugie oblicze i muszę przyznać, że bardzo mi się ono podoba. Nieznośny ciężar tajemnic jest książką poruszającą kilka trudnych i cały czas aktualnych zagadnień. Przemoc, uprzedzenia wobec innej orientacji, strach przed brakiem akceptacji, ocenianie po statusie społecznym oraz grubości portfela, ludzka podłość i zawiść. Może się wydawać, że to za dużo, jak na taką małą ilość stron, ale nic bardziej mylnego. Autorka rewelacyjnie radzi sobie z przedstawieniem historii trójki bohaterów, plącząc ich losy, dba o każdy szczegół i dzięki temu powieść zachwyca opisami, emocjami oraz zwrotami akcji. Nie jest to cukierkowe love story, gdzie wszystko nagle się rozwiązuje i nastaje szczęśliwe zakończenie, a realnie poprowadzona powieść z blaskami i cieniami życia i z zakończeniem, które pozostawia w zawieszeniu z cierpiącym sercem i myślą, że takie przecież jest życie.

Równie mocno jestem zachwycona charakterystyką postaci. Pomimo ich mnogości, każdy jest inny i jakby wyjęty z realnego świata. Nie ma w tej powieści żadnego ideału, ale właśnie dlatego tak łatwo bohaterowie skradli moje serce. Wszyscy są różni i na swój sposób wyjątkowi. Popełniają błędy i starają się żyć, jak najlepiej potrafią. India może początkowo niektórych irytować swoim zachowaniem względem matki oraz parciem na bycie popularną, ale mnie jakoś od początku było łatwo poczuć do niej sympatię. Jej postawa od razu pokazuje, że to obrona przed kolejnymi ciosami i na jej korzyść przemawiało, że nie wykorzystywała swojej pozycji w szkole w złych celach, miła odmiana. India, Eloise oraz Finn sporo przeszli i nadal przechodzą, są nastolatkami, powinni cieszyć się młodością, a tak naprawdę walczą każdego dnia ze swoimi sekretami oraz obawami. Chociaż nie zawsze postępują słusznie, to tylko starają utrzymać się na powierzchni.

Nieznośny ciężar tajemnic przeczytałam za jednym razem i wprost nie mogłam oderwać się od czytania. Zdanie po zdaniu pochłaniam kolejne strony i pozwalałam autorce, by ta historia całkowicie mnie pochłonęła. Zżyłam się z bohaterami, każda sekunda ich życia i tego, przez co przechodzą, jak sobie z tym radzą zapadła mi w umysł oraz serce. Jestem zachwycona realnością, przekazem uczuć oraz napięciem towarzyszącym mi do ostatniej kropki. Samantha Young stworzyła powieść, która wywołuje całą gamę emocji i na długo pozostaje w czytelniku. Zakończenie sprawiło, że moja racjonalna część toczy bój z tą romantyczną, która nie godzi się na taki gorzko-słodki finał. Jednak życie to nie bajka i nie zawsze dostajemy, to czego chcemy, a czasami przekonujemy się, że chociaż zakończenie nie jest tym naszym wymarzonym, to i tak jesteśmy szczęśliwi, chociaż gdzieś w środku czujemy ból.

Niezwykle piękna, poruszającą i boleśnie realna historia o tym, jak bolesne mogą być tajemnice i strach przed zaufaniem. Tak jednym zdaniem opisałabym Nieznośny ciężar tajemnic. Polecam z czystym sumieniem, bo dawno nie czytałam tak dobrego new adult.

Autor: Samantha Young
Tytuł: Nieznośny ciężar tajemnic
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Wydanie: I
Data wydania: 2018-04-18
Kategoria: new adult
ISBN: 9788381173247
Liczba stron: 224
Ocena: 8/10

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Agnieszka Kaniuk

    Jak tu się oprzeć po tak entuzjastycznej i zachęcającej recenzji? Po prostu się nie da. Nie mam wyjścia, muszę przeczytać. 😊

  2. Karolina Kosek

    chociaż rzadko sięgam po takie książki, przekonałaś mnie swoją recenzją i dałabym jej szansę

Dodaj komentarz