Bądź bohaterem książki!

 

Czasami samo czytanie może dzieci nudzić. Maluchy często są pełne energii i potrzebują kreatywnych i zajmujących zabaw, bo tylko takie zwrócą uwagę na dłużej niż pięć minut. Myślę, że ciekawym rozwiązaniem tego problemu może być książka – gra.

Otwierając książeczkę, wcielamy się w postać Rycerza Lwie Serce, który musi odzyskać utraconą odwagę. Nie będzie to jednak takie proste. Uda się to dopiero po dotarciu na ostatnią stronę, ale zanim to nastąpi, czeka nas szereg zagadek, odpowiedzi  na pytania i podejmowania decyzji mogących przybliżyć lub oddalić od finału zabawy. 


Nie mam własnych dzieci, ale i tak jestem nimi otoczona. Widzę, co zdobywa ich zainteresowanie, a co zostaje po chwili porzucone i zapomniane. Książki są lubiane, ale czasem składanie literek i podziwianie ilustracji w końcu może znudzić. Chcą zabawy, działania, współudziału w tworzeniu historii. Czy Delphine Chedru udało się  sprostać wymogą zainteresowanych?

Tym razem wydawnictwo się sprawdziło (nie to, co w przypadku koszmarnych bajeczek) i oddało w ręce swoich czytelników pozycję, która dostarczy rozrywki nie tylko dzieciom w wieku 0-10 (osobiście bardziej zaczęłabym podsuwać dziecku od 5 roku życia), ale i nie jednemu dorosłemu (tak jak mnie). Rycerz Lwie Serce. Książka-gra, której bohaterem jesteś ty! jest bardzo dobrym pomysłem na przyjemne i ciekawe spędzenie czasu oraz rozwijanie u dziecka spostrzegawczości, analizowania oraz podejmowania decyzji. Bo musicie wiedzieć, że tutaj naprawdę stajemy się bohaterem powieści i od nas zależy czy Rycerz Lwie Serce odzyska swoją odwagę. Zaczynając od pierwszej strony, rozpoczynamy poszukiwanie, rozwiązywanie i podejmowanie kolejnych kroków, czyli przeskakiwanie na jedną z dwóch proponowanych stron. Nigdy nie wiadomo gdzie trafimy, możemy podążać do przodu, ale i równie dobrze możemy wrócić na początek i wszystko trzeba zacząć od nowa.

Książeczkę dostosowano do docelowego odbiorcy, jeśli chodzi o jej wielkość, lekkość i utwardzaną okładkę – dzięki temu łatwo ją utrzymać i zbyt szybko nie ulegnie ona zniszczeniu. Mogę przyczepić się jednak do wielkości czcionki, czytelnik poniżej 8 roku życia może mieć problem z przeczytaniem (co często zniechęca), z kolei poziom tekstu jest prosty w odbiorze i zadania nie są szczególnie trudne. Jeszcze jednym minusem może być, że jeśli zostaniemy cofnięci do przodu, a nie zapamiętaliśmy poprzednich wyborów, możemy przebyć kilka razy tę samą trasę, a to z kolei może znudzić. No bo ile można? Nawet ja sama po którymś razie zaczęłam czuć zniechęcenie.

Ilustracje w wykonaniu Delphine Chedru są miłe dla oka. Nie zdobyły mojego serca, ale dzieciom się podobają, a to najważniejsze. Kolorowe, proste, trochę abstrakcyjne. Dzieci, którym pokazałam publikacje, jednak w nich się odnajdują i trafnie wskazują, co trzeba.
 
Myślę, że ten tytuł to idealny prezent dla dzieci od 5 roku życia. Poczyta sobie, pogłówkuje, ale przede wszystkim spędzi kreatywnie czas i będzie się świetnie przy tym bawić. Z mojej strony duże brawa dla autorki.

Autor: Delphine Chedru
Tytuł: Rycerz Lwie Serce. Książka-gra, której bohaterem jesteś ty!
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2017-04-12
Kategoria: dziecięca, edukacyjna
ISBN: 9788310131911
Liczba stron: 40
Ocena: 7/10

Dodaj komentarz