You are currently viewing Wszystkie zaułki przeszłości Katarzyna Rygiel

Wszystkie zaułki przeszłości Katarzyna Rygiel

[…] to nie książki płoną, ale wieki. Wieki, które minęły od ich powstania i odcisnęły piętno na kartkach i okładkach, na rogach i marginesach, na karcie tytułowej i ostatniej stronie. To płonął czas.*

Każdy z nas chce być wyjątkowy, mieć coś, co go wyróżnia i sprawia, że czuje się satysfakcję oraz radość. I wszyscy to mamy, czasami tylko potrzeba czasu, by to odnaleźć lub dostrzec, że wbrew naszemu przekonaniu już jest w nas od dawna. Jednak brak pewności siebie może mocno namieszać i pozwolić innym manipulować nami. A wtedy łatwo popełnić błąd.

Zarys fabuły

Są wakacje, a Feliks, zamiast się z nich cieszyć, nie wie, co ma robić z całym wolnym czasem. Ulka odkryła swoją pasję i poświęca jej dużo czasu, przez co ma go naprawdę mało na spotkania z eF. Chłopak z nudów zagłębia się w historię fortepianu Chopina i coraz bardziej ponownie chce wyruszyć w podróż w czasie. Wie jednak, że bez Uli i Syreny nie jest to możliwe. Trochę na siłę zmusza przyjaciółkę do otworzenia portalu, co może mieć swoje konsekwencje, gdy Feliks zapomni o czymś bardzo ważnym, a w Uli zajdą ogromne zmiany.

Strażnik klejnotu był rewelacyjną lekturą i gdy tylko ukazała się zapowiedź kontynuacji, wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała po nią sięgnąć. W końcu Wszystkie zaułki przeszłości są już za mną i mogę napisać o swoich odczuciach. Jakie zatem one są?

Moje wrażenia

Katarzyna Rygiel ponownie stworzyła powieść przygodowo-historyczną z dużą dawką fantastyki. Połączenie trochę ryzykowne, ale tej autorce wychodzi rewelacyjnie. Wszystkie zaułki przeszłości to historia wielowątkowa, bo mamy tutaj nie tylko podróże w czasie, ale również niebezpieczeństwo, opisy wojennej Warszawy, walkę dobra ze złem, rywalizację, zagadkę, ponoszenie konsekwencji swoich czynów i… dużo więcej. Mogłoby się wydawać, że jest tego zbyt dużo, ale autorka umiejętnie wszystko ze sobą łączy i każdemu wątkowi poświęca należytą uwagę. A co ważniejsze pomiędzy tym przemyca wartości, nad którymi warto się pochylić. Nie zapomina również o emocjach, zwrotach akcji i zawirowaniach fabularnych.

Słów kilka o bohaterach

Bardzo lubię Feliksa i Ulę. Są świetnym przykładem, że młodzież może być inteligentna, oczytana i bystra. Ta dwójka potrafi zaskakiwać swoją przenikliwością oraz radzeniem sobie w trudnych sytuacjach. Dostosowywali się do danych czasów, nie bez trudu, ale na tyle szybko, by działać dalej. Tylko że trzeba też pamiętać, że to jeszcze dzieci i mogą zachowywać się nieostrożnie oraz impulsywnie. Dawać sobą manipulować i reagować złością. Rozumiałam, że Ula była wściekła, bo chociaż to, co ich spotyka, jest fascynujące, to też bym nie chciała znaleźć się w tak strasznych czasach. Idąc jednak tokiem rozumowania eF, on również miał swoje racje. Tutaj nie ma idealnego rozwiązania, gdy brakuje szczerej rozmowy, gdy jest się pod wpływem innych.

Na zakończenie

Nie przeczytałam jej zbyt szybko, ale jedynym powodem jest to, że jej nie powinno się pochłaniać na raz, a raczej poznawać powoli. Zdanie po zdaniu zagłębiać w historię i dać porwać się opisom podróży, wojennej zawieruchy i poznawaniu losów słynnego fortepianu. Autorka rewelacyjnie buduje klimat, przytacza wydarzenia, oddając ich realizm. I przyznam, że wojenne wątki tutaj mnie mocno poruszyły swoją realnością, brutalnością i tym, że ktoś musiał to przeżywać. Chyba nigdy nie zrozumiem, jak ludzie ludziom mogą robić takie okropieństwa. Wszystkie zaułki przeszłości to kontynuacja trzymająca poziom, a może i nawet jest nieco lepsza. Żyłam losami bohaterów, chętnie wracałam do książki i z żalem odkładałam, gdy musiałam.

Polecam Wszystkie zaułki przeszłości każdemu fanowi powieści, w których fantastyka miesza się z przygodą, a do tego można poznać kawałek naszej historii. W pełni dopracowana, przemyślana i jedyna w swoim rodzaju. Bawi, wzrusza, uczy i pozwala poznać Warszawę z dzisiaj oraz przeszłości.

Autor: Katarzyna Rygiel
Tytuł: Wszystkie zaułki przeszłości
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2022-01-12
Kategoria: lit. dziecięca (9+)
ISBN: 9788381414203
Liczba stron: 464

Strażnik Klejnotu
Strażnik Klejnotu | Wszystkie zaułki przeszłości | Jeden dzień


Dziękuję!

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Martyna K

  To dobrze, że autorka rewelacyjnie buduje klimat. W przypadku książek tego wydawnictwa nie mogło być zresztą inaczej.

 2. KonfabulaPL

  Czy to bardziej lektura dla młodzieży czy jednak dla dorosłych? Zastanawia mnie na ile te opisy wojny przeżyje nap. 11-latka. Nadaje się ta seria dla takiej młodszej młodzieży?

  1. Bujaczek

   Spokojnie możesz podsunąć książkę 11-latce, opisy nie są brutalne.

 3. Dyedblonde

  Książka wydaje się warta przeczytania może uda mi się kiedyś to zrobić
  Mam taką nadzieję!

 4. Ala

  Brzmi ciekawie, nawet jako dorosła chętnie bym ją przeczytała!
  Porusza bardzo ciekawy temat, ale czy dziecko zrozumie fabułę? Może kupię bratanicy, myślę że by jej się spodobała. Dzięki za polecenie!

 5. Ola N

  U Ciebie zawsze znajdę coś ciekawego. Co prawda nie znam tych książek, ale mnie nimi zaciekawiłaś.

 6. Zuzanna

  Ciekawa propozycja. Słyszałam już o tej serii, ale nie mam jej w swojej domowej biblioteczce, jednak może to zmienię.

Dodaj komentarz