You are currently viewing Szron C. N. Crawford

Szron C. N. Crawford

Kiedy wszystko układa się dobrze, nie podejrzewamy, że coś może się zepsuć, a właściwe zostać zniszczone przez tych, którym ufamy. Z którymi planujemy przyszłość i oddawaliśmy im wszystko, co mieliśmy. I gdy dociera do nas prawda, mamy wtedy prawo cierpieć, ale to właśnie w tych momentach jesteśmy narażeni na błędne i pochopne decyzje oraz nieprzemyślane słowa.

Zarys fabuły

Ava miała plan na przyszłość. Chciała żyć u boku ukochanego i otworzyć wymarzony lokal. Wszystko jednak legnie w gruzach, gdy w dzień swoich urodzin odkrywa zdradę swojego partnera i dociera do niej, że wykorzystał jej uczucie do niego. I jakby tego było mało, w tym samym czasie traci pracę. Nic więc dziwnego, że potrzebuje chwili zapomnienia i szuka tego w procentach, a jak wiadomo wtedy co w głowie, to i na języku. W ten sposób wygarnia królowi elfów, co myśli o walce o miano królowej Zaczarowanej Doliny i w ogóle się przy tym nie hamuje. Dlatego też dziwi ją propozycja Torina, który jest gotów zapłacić jej za udział w zawodach i zrobić wszystko, by je wygrała. Co się za tym kryje i czy kobieta pójdzie na ten układ?

Będę szczera, najpierw zwróciłam uwagę na okładkę, ale sami przyznajcie, że jest piękna. Dopiero później zetknęłam na opis i już wiedziałam, że jestem kupiona. Elfy, klątwa, krwawy turniej oraz tajemnice. Dodajmy do tego motyw slow burn i Szron jest tytułem, który muszę przeczytać. Książka jest już za mną. Czy było warto poświęcić jej czas?

Moje wrażenia

Duet kryjący się pod pseudonimem C. N. Crawford stworzył powieść, w której świat rzeczywisty łączy się z tym magicznym. Ludzie są świadomi istnienia elfów i bardzo interesują się tym, jak żyją. Te magiczne istoty są wręcz dla nich wyznacznikiem mody. Szron skupia się na turnieju, w którym ma zostać wybrana królowa elfiej krainy. Wydarzenie to jest nagłaśniane przez media i bardzo brutalne. Uczestniczki są gotowe zrobić wszystko, by wygrać. Jednak pomimo tej brutalności i mrocznego świata pełnego krwawych oraz zaskakujących dla człowieka zwyczajów, to lekka wersja romantasy. Fabuła toczy się szybko i sprawnie, dzieje się w tej historii naprawdę dużo, ale nie brak w niej zwrotów akcji i wątku miłosnego, który jest bardzo nieoczywisty.

Słów kilka o bohaterach

Jeśli chodzi o postacie, to najbardziej złożoną osobowość ma Torin. Dźwiga ogromne brzemię i jest gotów poświęcić swoje szczęście dla dobra poddanych. Z drugiej strony wysyłał Avie tak sprzeczne sygnały, że czasami trudno było się połapać, co tak naprawdę czuje i myśli. Ciekawa jest też sama Ava, niby w niej tyle z ludzi, bo w końcu to w ich świecie spędziła większość życia, a jednak było w niej coś, co pozwalało oswoić się z inną krainą. Odważna, wytrwała, ma w sobie siłę walki, ale też swego rodzaju kruchość. Tych dwoje razem jest jak ogień i woda, a jednak każda rozmowa, walka i spojrzenie było aż przepełnione krążącą między nimi chemią.

Na zakończenie

Przez Szron się wręcz płynie, powieść jest napisana niezwykle lekko i nieskomplikowanie. Sam świat przedstawiony zachwyca opisami, ale łatwo się w nim odnaleźć. Mam wrażenie, że to dopiero wstęp do tego pełnego magii oraz mroku miejsca. Dużo tutaj wątków, które na końcu pozostawiają w głowie same pytania i ciekawość tego, co będzie dalej. Brakowało mi skupienia się na pewnych sprawach, ale liczę, że w kolejnych tomach się to zmieni. Na plus jest przedstawienie elfów, nie są to łagodne i niewinne istoty, ich świat też fascynuje, chociaż w moim odczuciu nie został przybliżony nam nawet w połowie. No i relacja Avy oraz Torina, nadawała całości pazura. Było dzięki temu zabawnie, namiętnie, a nawet rozczulająco. Finał zaś sprawił, że potrzebuje kontynuacji na już. I tak nie powinno się kończyć książek!

Z czystym sumieniem mogę polecić Szron jako lekturę lekką, która angażuje od pierwszych stron i wciąga w swój świat. To bardzo dobry początek serii dający przedsmak tego, co może nas jeszcze czekać. Ja jestem ciekawa, co będzie z klątwą oraz jakie jest prawdziwe pochodzenie Avy.

Książka Szron przybyła do mnie od księgarni TaniaKsiazka.pl. Zachęcam również do zajrzenia na stronę księgarni po inne nowości.

Autor: C. N. Crawford
Tłumaczenie: Janusz Maćczak
Tytuł: Szron
Tytuł oryginału: Frost
Wydawnictwo: Papierowe Serca
Wydanie: I
Data wydania: 2024-02-14
Kategoria: fantasy
ISBN: 9788383216089
Liczba stron: 344

Szron i ambrozja
Szron


Dziękuję!

Ten post ma 11 komentarzy

 1. dyedblonde

  super że ta książka przypadła Ci do gustu i się nie zawiodłaś
  piękna jest tutaj okładka!

 2. Justyna

  Gdyby nie ten mrok to bym sie mogła przekonać do tej ksiażki.

 3. Martyna K

  Myślę, że jest to jedno z wydań, które będę chciała poznać.

 4. dyedblonde

  ta propozycja akurat nie dla mnie, ale super, że Tobie się podobała
  dobrego dnia

 5. KonfabulaPL

  Czytam, czytam, a tu nagle elfy. Zaskoczyłaś mnie! Niemniej ja też bym już ze względu na okładkę wzięła książkę w ręce 😉

 6. Anszpi

  Nie jestem fantem fantastyki, ale mam w planach poznać tę książkę. Muszę tylko znaleźć czas na czytanie

 7. Martyna K

  Lubię sięgać po książki z tego gatunku. Ta także zapowiada się naprawdę interesująco. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

 8. Agnieszka

  Nie słyszałam o niej wcześniej, ale chyba będę chciała nadrobić. Przekonam się z chęcią czy mi się spodoba

 9. zaczytanamarzycielka8

  Słyszałam wiele dobrego o tej serii książek, planuje ją poznać bo pierwszy tom zachęca mnie i recenzjami jak i okładką 😉

 10. Kamila z naciskiem na szczęście

  To niezwykła książka, która łączy w sobie elementy różnych gatunków literackich w sposób harmonijny.

Dodaj komentarz