You are currently viewing Jaga i dom na orlich nogach Maciej Rożen

Jaga i dom na orlich nogach Maciej Rożen

Możemy kochać naszych bliskich całym sercem, a bywają chwile, gdy nie najlepiej się z nimi dogadujemy i robimy coś wbrew nim, trochę na złość, a po części z poczucia krzywdy i niezrozumienia. Jednak, gdy dzieje się im coś złego, wszystko odchodzi w niepamięć. Liczy się, tylko by byli bezpieczni i z nami.

Zarys fabuły

Jaga Kurzastopka ma dziesięć lat i jest czarownicą, która wraz z rodzicami mieszka w Klekotkach. Jej mama to miejscowa uzdrowicielka, a tata zajmuje się jajami, z których wylęgają się domy na kurzych nogach. Dziewczynka im pomaga, ale czasami wychodzi to różnie i na skutek swoich działań wpada w kłopoty, które trzeba jakoś ukarać. Dzieje się to właśnie tuż przed Targowiskiem Nocy Letniej. Jaga bardzo chcę tam być i wbrew zakazowi udaje się na imprezę. Właśnie wtedy tajemniczy mag atakuje wioskę, porywa rodziców małej czarownicy oraz jajka. Ona jednak zrobi wszystko, by ich odzyskać i z młodym domkiem na kurzej nodze wyrusza na poszukiwania.

Kiedy w opisie widzę wzmianki o słowiańskiej mitologii oraz polskich legendach ręce jakoś same wyciągają się po dany tytuł. Tak samo było z serią Strażnicy Wrót. Jaga i dom na orlich nogach to pierwszy tom, który wprowadza nas w świat pełen magii oraz niesamowitych przygód.

Moje wrażenia

Maciej Rożen bez wątpienia miał pomysł na fabułę i wie, o czym pisze. Jaga i dom na orlich nogach od pierwszych stron intryguje światem przez niego stworzonym. Widać w nim inspiracje legendami oraz mitologią z naszego podwórka, ale fabuła to jego pomysł. Stworzył powieść pełną magii, przygód oraz uroczych domów na kurzych nogach i innych magicznych istot. Zadbał o każdy szczegół, o emocje, różnorodność i akcję. To książka, która pokazuje, że dzieci mogą psocić, ale potrafią ponieść konsekwencje swoich wybryków. Uczy też odwagi, samozaparcia oraz że nie wolno się poddawać. Nie tylko bawi, chociaż przede wszystkim o to w tym chodzi, ale też pokazuje pewne wartości i zaszczepia miłość do słowiańskiej mitologii.

Słów kilka o bohaterach

Jaga jest tutaj kluczową postacią i trzeba przyznać, że to dziewczynka niezwykle bystra oraz rezolutna. Nie boi się trudności, stawia czoła przeszkodom i nie poddaje się zbyt szybko. Trudno jej nie polubić, ma dobre serce i dla rodziców zrobi wszystko. Z racji wieku i przez brak doświadczenia popełnia błędy i wpada w kłopoty, ale wyciąga z tego właściwe wnioski, a także szybko uczy. Nie mogę nie wspomnieć o Cykorze, jej małej chatce na kurzej nodze. Jeśli gdzieś można taką zamówić, to proszę, chcę jedną. Ciekawym bohaterem jest też sam Jan Twardowski, czemu już nie zdradzę, ale warto zwrócić na niego uwagę.

Na zakończenie

Nie wiedziałam, czego mogę oczekiwać po tej książce, ale muszę przyznać, że jestem bardzo zaskoczona tym, co autor przygotował dla swoich czytelników. Jaga i dom na orlich nogach to powieść, którą niezależnie od wieku pochłania się na raz, a po dotarciu do ostatniej kropki, czuje niedosyt, że już koniec. Już sam motyw domów na kurzych nogach jest tym, który bardzo lubię, a do tego dochodzą słowiańskie stwory i polskie legendy. Cała masa przygód, ciekawi bohaterowie i oto książka, której można zarzucić jedynie to, że za szybko się kończy. Naprawdę, przepadłam w tym świecie, oczarował mnie klimat historii, zżyłam się z bohaterami i wraz z nimi przeżywałam każdą chwilę. I chociaż to książka skierowana do dzieci w wieku 9+, wcale tego nie odczułam. Książkę czyta się jak najlepszą powieść fantasy!

Jaga i dom na orlich nogach to niesamowity początek serii, który powinien przeczytać każdy fan magii oraz ciekawych i niebezpiecznych przygód. Dużo akcji, fantastycznych istot i intrygujących bohaterów. Napisana lekko i przyjemnie. Czego chcieć więcej?

Audiobook (czyta): Janusz Zadura
Autor: Maciej Rożen
Tytuł: Jaga i dom na orlich nogach
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Wydanie: I
Data wydania: 2022-09-28
Kategoria: lit. dziecięca
ISBN: 9788382408706
Liczba stron: 352

Strażnicy Wrót
Jaga i dom na orlich nogach | Jaga i stalowy chochoł | Jaga i miasto magotechników

Ten post ma 15 komentarzy

 1. Miye

  Jaka świetna okładka! Uwielbiam ją!

  1. Miye

   Idealny prezent na zbliżające się Święta, szczególnie, gdy do samej książki oferujemy dzieciom wspólne czytanie 🙂

 2. dyedblonde

  jestem pod wrażeniem okładki wygląda niezwykle magicznie, a sama zawartośc idealna dla osób sięgających po tego typu ksiązki 🙂

  1. Dyedblonde

   W ogóle wyczuwam tutaj sporo magii 😉 pięknie wygląda tą propozycja

 3. Akacja

  Kocham słowiańskie wątki w fantasy. Myślę, że moją bratanicę bym tą książką zainteresować.

 4. Anna

  Chetnie poszukam, przeczytamy wspolnie z synem

 5. Martyna K.

  Miło można spędzić czas z taką publikacją. Tak też pewnie zrobię.

 6. Gosia B

  Myślę, że na sezon zimowo-świąteczny to lektura w sam raz.

 7. Bożenka

  Dla dziewczynek o dziewczynce o ciekawych zdolnościach 🙂 Sympatycznie brzmi ta recenzja 🙂

 8. Anszpi

  Bardzo ładna okładka, nie przeszła bym obojętnie obok niej w księgarni. Treść książki wydaje się ciekawa

 9. mangomania

  To będzie niesamowita magiczna przygoda, polecę ją mojej sis która uwielbia takie fabuły.

Dodaj komentarz