You are currently viewing Aveline Jones i duch z Malmouth Phil Hickes

Aveline Jones i duch z Malmouth Phil Hickes

Gdy jesteśmy dziećmi, czasami nie mamy wyboru i musimy robić, co każą nam dorośli. Nawet gdy oznacza to pobyt u krewnych, z którymi nie widzi się zbyt często. Z dala od znajomych, ograniczonym dostępem do telefonu i internetu. Na szczęście są książki, one zawsze sprawiają, że czas leci szybciej. Tylko co zrobić, gdy w zwykłej historii tkwi ziarno prawdy i zaczyna dziać się coś dziwnego i niebezpiecznego?

Zarys fabuły

Dla Aveline Jones ta jesienna przerwa międzysemestralna nie zapowiada się ciekawie. Musi ją spędzić u ciotki w miasteczku, które o tej porze jest naprawdę ponure oraz posępne. Dziewczynka jest pewna, że ten czas nie będzie zbyt przyjemny i przed nią dużo nudnych chwil. Jednak gdy odkrywa w miejscowym antykwariacie dużo książek o duchach, jej nastrój odrobinę się poprawia, zwłaszcza gdy trafia na opowiadania dotyczące okolic, w których przebywa, a ich poprzednią właścicielką była Primrose Penberthy – dziewczynka, która kilkadziesiąt lat temu zaginęła.

Kiedy tylko zobaczyłam Aveline Jones i duch z Malmouth w zapowiedziach, czułam, że to będzie idealna książka na jesień. Wietrzna, ponura, z duchami w roli głównej oraz tajemniczym miasteczkiem. Czy moje przeczucie było właściwe?

Moje wrażenia

Trzeba przyznać, że Phil Hickes potrafił stworzyć klimat w tej książce. Bo chociaż Aveline Jones i duch z Malmouth skierowane jest do dzieci, to towarzyszy powieści odpowiednia dawka grozy. Autor tworzy klimat małego nadmorskiego miasteczka, gdzie fale rozbijają się o brzeg, wiatr szaleje po ulicach i przyprawia o dreszcze. Do tego dodajmy nawiedzony dom i duchy. Nie brakuje tutaj akcji, wydarzeń pełnych zaskakujących zwrotów. To middle grade, więc niekoniecznie jest tutaj wszystko realne, ale w niczym to nie przeszkadza. Bo i fabuła i klimat zachwycają.

Słów kilka o bohaterach

Polubiłam Aveline, to dziewczynka, która pomimo wieku ma swoje zdanie, jest bystra i interesuje się historiami o duchach. Mielibyśmy o czym rozmawiać, bo też ciągnie mnie do mrocznych klimatów. Odważna, wytrwała, docieka prawdy i pomimo strachu dąży do przodu. Jest charakterna, z poczuciem humoru, ma szacunek do starszych i potrafi być rozważna.

Na zakończenie

Trochę żałuję, że Aveline Jones i duch z Malmouth jest takie krótkie, bo od pierwszych stron wsiąknęłam w opowieść i dałam się porwać jej klimatowi. Pomimo że książka skierowana do dzieci, to zżyłam się z bohaterami i wraz z nimi przeżywałam każdy moment. Czułam ten niepokój, oczami wyobraźni widziałam te fale uderzające o brzeg i hulający wiatr. Z zapartym tchem poznawałam historie o duchach, nawiedzonym domu i starałam się odkryć prawdę o zaginięciu Primrose. A zakończenie, no powiem szczerze, aż miałam ciarki na skórze. Nie wiem, czy potrafiłabym być taka odważna. To idealna historia na jesień, czyta się ją lub słucha (wypróbowałam oba warianty) z zapartym tchem i pełnym zaangażowaniem.

Oczywiście polecam każdemu małemu fanowi grozy. Zapewniam, że nikt nie będzie zawiedziony, bo Aveline Jones i duch z Malmouth ma w sobie wszystko, co trzeba. Niepowtarzalny klimat, intrygującą bohaterkę, duchy oraz straszne opowieści.

Aveline Jones i duch z Malmouth przybyła do mnie od księgarni TaniaKsiazka.pl. Zachęcam również do zajrzenia na stronę księgarni po inne nowości.

Audiobook (czyta): Magdalena Zając
Autor: Phil Hickes
Ilustrator: Kamil Pruszyński
Tłumaczenie: Olga Szlachciuk
Tytuł: Aveline Jones i duch z Malmouth
Tytuł oryginału: The Haunting Of Aveline Jones
Wydawnictwo: Świetlik
Wydanie: I
Data wydania: 2023-09-06
Kategoria: lit. dziecięca (9+)
ISBN: 9788383215419
Liczba stron: 224

Aveline Jones
Aveline Jones i duch z Malmouth | Aveline Jones i Wiedźmi KrągDziękuję!

Ten post ma 8 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Już niedługo będę miała kogo zachecać do sięgania po takie książki. Tytuł zapisany na przyszłość. 🙂

 2. Kasiek

  Zapowiada się świetnie wydaje się idealna książka na jesień

 3. Bookendorfina Izabela Pycio

  Okładka sympatycznie zachęca, aby sięgnąć po książkę, Przyjemnie będzie spędzić z nią czas. Klimat bardzo mi odpowiada.

 4. Miye

  Jeśli ktoś jest fanem mrocznych, nadmorskich opowieści, ta historia wydaje się idealnym wyborem.

 5. Martyna K

  Książki z tego wydawnictwa są naprawdę świetne. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

 6. MonimePL

  Mogłaby to być całkiem ciekawa lektura dla moich córek. Ostatnio lubują się w straaaasznych klimatach.

 7. Zuzanna

  Seria wydaje się interesująca dla młodych ludzi. Jak moja córka będzie już czytać takie książki, to chętnie jej zamówię.

 8. dyedblonde

  takie już jest zycie, gdy się jest dzieckiem podlega się dorosłym i trzeba ich słuchać 🙂
  fajna seria!

Dodaj komentarz