You are currently viewing Zostań już na zawsze Ilona Gołębiewska

Zostań już na zawsze Ilona Gołębiewska

Nikt z nas nie jest idealny i nieomylny. Czasami prędzej działamy, niż myślimy i robimy rzeczy, których możemy kiedyś żałować. Mamy do tego prawo, jesteśmy tylko ludźmi. Prawdą jest, że najważniejsze nie jest to, co się stało, a to, co może się dopiero wydarzyć. Jeśli chcemy naprawić szkody i się zmienić znaczy bardzo dużo, zwłaszcza gdy jest to szczere.

Zarys fabuły

Kamila uciekła z domu zaraz po maturze za granicę. Tam robiła wszystko, by przetrwać, czasami działała wręcz blisko granicy, która przekraczała legalne kroki. W końcu jednak chce skończyć z takim życiem i wraca do Warszawy. Tam zaczyna nową pracę, jakiś czas później wiąże się z mężczyzną i czasami nawet rozmyśla o naprawieniu relacji z rodziną. Czuje jednak, że nie jest jeszcze na to gotowa. Los jednak sprawia, że zobaczy się z nimi, szybciej niż myślała. W pracy doświadcza molestowania seksualnego, a co gorsza, wraca do niej przeszłość, od której tak uciekała. Chcąc nie chcąc wraca w rodzinne strony i korzysta z oferty pomocy brata.

Ilona Gołębiewska ma na swoim pisarskim koncie sporo książek i nie dziwię się, że jest tak popularna, bo tworzy opowieści, od których trudno się oderwać. Życiowe, z realnymi postaciami i problemami, pełne emocji. Lubię je i chętnie po nie sięgam. Chociaż dotarło do mnie, że mam co nadrabiać, bo okazało się, że Zostań już na zawsze to trzeci tom mazurskiej serii. Jak czytało mi się go bez znajomości poprzednich?

Moje wrażenia

Zostań już na zawsze to powieść obyczajowa, która od pierwszych stron zaciekawia i nie daje o sobie zapomnieć. Autorka stworzyła historię o kobiecie, która stara się na nowo rozpocząć swoje życie i odciąć od tego, co było. Niby jej się to udaje, ale nieustannie patrzy przez ramię, czy przeszłość jej nie odnalazła. Ta historia pokazuje, że początki bywają trudne i gdy możemy, to chwytamy się tego pozornego spokoju, otaczamy się nim i tkwimy w zawieszeniu, czasem ze strachu a czasami, by nabrać sił na dalsze kroki. Ilona Gołębiewska idealnie pokazuje tutaj próby naprawienia swoich błędów, przyjrzenie się sobie i pracę nad samym sobą. Dużo w tej książce emocji, ludzkich i codziennych spraw oraz problemów. Trochę akcji, niebezpieczeństwa oraz rodzinnego ciepła. Sporo przemyśleń i nowych szans.

Słów kilka o bohaterach

Kamila była pogubiona, robiła sporo złych rzeczy, by przetrwać i w końcu, by ratować kogoś, kogo kochała. W końcu dotarło do niej, że się w tym zatraca, a nie chce tak żyć. I wie, że jedyną jej szansą jest ucieczka. Ukrywa się przez jakiś czas, aż wraca do Polski. To właśnie na tym etapie ją poznajemy. Muszę przyznać, że podoba mi się jej charakterystyka. Pełna wad, ale i zalet, naznaczona doświadczeniami, poszukująca swojego ja, które będzie w stanie zaakceptować. Niby uciekła od rodziny, a jednak teraz do niej lgnie, tylko z nami już tak jest, musimy podążyć własną drogą, by dotrzeć do miejsca, w którym chcemy już zostać. Na plus są też pozostali bohaterowie, którzy mają swój wkład w to, co było i teraźniejszość. Muszę przyznać, że polubiłam Wiktora, jest cudownym bratem, a Lusia podbiła moje serce.

Na zakończenie

Zabierając się za Zostań już na zawsze, mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać po stylu pisania autorki, ale sama historia była zaskoczeniem. Bo chociaż opisuje krótki urywek obecnego życia bohaterki, to daje też wgląd w przeszłość i nadzieję na cudowną przyszłość. Zżyłam się z bohaterami, z zainteresowaniem śledziłam bieg wydarzeń i wraz z nimi przeżywałam wszystkie emocje. Podobało mi się, że nic nie działo się zbyt szybko i obyło się bez zbędnych dramatów. Bohaterowie może robili głupoty, ale szybko decydowali się na szczerość i rozmowy. Piękna była relacja z rodzeństwem, przywiązanie do bratanicy i wątek miłosny. Ten ostatni ważny, a jednak nieprzebijający się na pierwszy plan. To był naprawdę fajny czas z tą książką.

I chociaż Zostań już na zawsze jest trzecim tomem, to wcale tego nie odczułam. Książkę czyta się szybko, z ciekawością i z pełnym zaangażowaniem w losy bohaterów. Idealna powieść obyczajowa na leniwy czas, dostarczy sporej dawki wrażeń, ale i materiału do refleksji nad kolejami losu oraz tym, że zawsze jest szansa na nowy początek.

Zostań już na zawsze przybył do mnie od księgarni TaniaKsiazka.pl. Zachęcam również do zajrzenia na stronę księgarni po inne nowości.

Autor: Ilona Gołębiewska
Tytuł: Zostań już na zawsze
Wydawnictwo: Muza
Wydanie: I
Data wydania: 2023-07-19
Kategoria: obyczajowa
ISBN: 9788328727489
Liczba stron: 320

Seria mazurska
Zaufaj swojemu sercu | Zakochaj się jeszcze raz | Zostań już na zawsze


Dziękuję!

Ten post ma 24 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Historia opisana w książce bardzo mnie zaciekawiła i na pewno będę chciała ją poznać. Jednak zacznę od pierwszej cześci.

 2. Alicya.pl

  To już trzeci tom? Aż dziw, że tego nie odczułaś 🙂 Ciekawe piszesz o tej książce 🙂

 3. Akacja

  Mam wrażenie, że motyw odcinania się od zagranicznych doświadczeń w połączeniu z złymi relacjami rodzinnymi stał się modny. Ostatnio czytałam powieść o podobnej budowie.

 4. Justyna

  Brzmi naprawdę ciekawie i zachęca mnie do lektury . Ładne zdjęcia i okładki również:)

 5. Kasiek

  Lubię autorkę ona naprawdę fajnie pisze

 6. KonfabulaPL

  Rzadko sięgam po książki obyczajowe, a po sagi jeszcze rzadziej, ale za to moja mama będzie zadowolona z polecajki.

 7. Bożenka

  Bardzo ciekawa recenzja, taka zachęcająca do przeczytania tej książki…Widocznie tego warta 🙂

 8. Anna

  Powiesci, od ktorych nie mozna sie oderwac, sa najlepsze! Pozdrawiam!

 9. Pojedztam

  To dobrze, że historia tej polskiej autorki okazała się zaskakującą propozycją. Tym bardziej jestem jej ciekawa.

 10. Strona kosmetyczna

  Lubię książki, które czyta się szybko. Dobrze że fabuła jest wartka, a historia nie nudzi. Nie czytałam jeszcze książek tej autorki

 11. Miye

  Lubię książki pisarki, choć przyznam, że nie wszystkie mnie zachwycają.

 12. Bożenka

  Sympatyczny tytuł zachęcający by zajrzeć do tej książki 🙂

 13. Miye

  Lubię książki tej pisarki, przyzwyczaiłam się już do tego, że nigdy mnie nie zawodzi.

 14. Zuzanna

  Słyszałam o książkach tej autorki, ale jakoś nie było mi po drodze, aby zapoznać się z jej twórczością.

 15. dyedblonde

  tematyka wydaje się taka dość popularna, ale chętnie bym się w nią wgłębiła!
  miłego dnia!

 16. Wędrowki po kuchni

  Fajna i bardzo zachęcająca receznja. Rozważę przeczytanie tej ksiązki

 17. Joanna

  Lubię czytać książki tej autorki i mam kilka w swojej kolekcji. Tym tytułem muszę się zainteresować. Będzie idealny do poczytania jesienią.

 18. Martyna K.

  Tej autorki czytałam tylko kilka opowiadań, ale od dawna mam w planach jakąś powieść.

 19. Agnieszka

  Mam ją w bibliotece, czytelniczki lubią twórczość autorki, więc chętnie sięgają po jej książki

 20. Agnieszka

  Mam ją w bibliotece, czytelniczki lubią twórczość autorki, więc chętnie sięgają po jej książki 🙂

 21. Angela

  Uwielbiam twórczość tej autorki, cieszę się że przypomniałaś mi o tej pozycji, bo gdzieś mi wyleciała z rozpiski.

Dodaj komentarz